Po približne troch rokoch výskumu a dohromady viac ako miliarde hodín testovania v 120 krajinách sa na pulty predajní a do nových počítačov a tabletov dostáva Windows 8. Microsoft ho vo veľkom predstavil vo štvrtok.
Dostupný je aj pre staré zariadenia v podobe upgradeu. Okrem desktopového Windows 8 Pro bol spustený predaj tabletov so systémom Windows 8 RT, ktoré sú postavené na inej infraštruktúre. Podobné pomenovanie tak môže na začiatku znamenať zmätky pre menej skúsených používateľov.
Hlavnú pozornosť na štvrtkovej tlačovej konferencii venovali šéf firmy Steve Ballmer a ďalší zástupcovia Microsoftu možnostiam Windows 8 ekosystému.
O funkciách sa hovorilo už pred viac ako pol rokom, keď predstavili Pre Release verziu na verejné testovanie. Mimochodom, tohto testu sa zúčastnilo 16 miliónov používateľov.
Veľa sa odvtedy v základoch nezmenilo. Windows 8 si zakladá na dotykoch, takže okrem bežnej pracovnej plochy ponúkne grafické používateľské rozhranie pôvodne nazývané Metro, teraz Windows 8 style. Má podobu živých dlaždíc - ovládacích prvkov, ktoré sú niečo medzi ikonou a widgetom.
Dôležitú úlohu zohrávajú aj gestá, hlavne posun prsta / kurzora od okrajov obrazovky do stredu. Prostredie sa dá plnohodnotne ovládať aj myšou a klávesnicou. Niektoré notebooky na tieto gestá už majú upravený aj touchpad.
Zaujať majú aj rôzne nové funkcie, napríklad Family Safety, ktorá umožňuje rodičom lepšie určovať, čo na počítači budú robiť ich deti, a následne aj ich činnosť kontrolovať v prehľadných grafoch.
V oblasti bezpečnosti prichádza nový Windows Security Essential s vlastným antivírusom. Ten nie je úplnou novinkou, no vo Windows 8 už je priamou súčasťou systému. Pre firemných klientov je určený Windows To Go, čo je funkcia bezpečného uloženia operačného systému aj s podnikovými aplikáciami a nastaveniami na USB kľúč.
Windows 8 Pro je od 26.októbra dostupný v 140 krajinách v 37 jazykových mutáciách, vrátane Slovenska a slovenčiny. Zaobstarať sa dá troma spôsobmi. Buď formou aktualizácie z predošlej legálnej verzie Windows XP, Vista alebo 7.
Do januára 2013 to bude stáť 29,99 eur digitálnou formou stiahnutia z internetu alebo 59,99 prostredníctvom DVD.
Používatelia sa môžu rozhodnúť aj pre klasickú krabicovú verziu v predajniach. Tretia možnosť je pre používateľov, ktorí si laptop alebo PC s Windows 7 kúpili v období od 2. júna 2012 do 31. januára 2013. Pre nich je upgrade za Windows 8 Pro za 14,99 eur formou stiahnutia na stránke docasnaponuka.sk.
Windows 8 potrebuje minimálne rozlíšenie 1366 x 768 bodov. Na tlačovej konferencii bol nainštalovaný na starších laptopoch aj nových počítačoch a tabletoch, od uhlopriečky 11 do 30 palcov, s procesormi od Intelu alebo AMD.
Okrem veľkej verzie osmičiek sa začal aj predaj tabletovej verzie Windows 8 Run Time, respektíve Windows 8 RT. Ten je stavaný pre procesory ARM, ktoré sú menej energeticky náročné, no nepodporujú programy z Windows 7 či Windows 8.
Ide o klasický tabletový systém v štýle iOS alebo Android, no s bonusmi ako napríklad predinštalovaným balíkom Office 2013. Windows RT nemá pracovnú plochu známu z počítačov, funguje len na grafickom prostredí Windows 8 style.
Je pripravený aj na pracovné nasadenie, cez veľké USB, ktorým disponujú tablety pre tento systém, možno pripojiť 480 miliónov typov zariadení ako tlačiarne, kamery či klávesnice. Na rozdiel od veľkého Windows 8 Pro je jedinou cestou k aplikáciám ďalšia novinka – obchod Windows Store. Zatiaľ je na ňom dostupných len okolo 6 000 aplikácií, no ich počet má rapídne stúpať.
Predávať sa začali aj tablety s Windows RT, hlavne Microsoft Surface, no aj ďalšie modely od značiek ako Samsung či Lenovo.
Verdikt: Windows 8 bude mať ťažké získať si nových záujemcov, pretože predchádzajúci Windows 7 je stále obľúbený a doteraz sa predalo 670 miliónov jeho licencií.
Foto v článku a na titulke - Microsoft