Na veľtrhu MWC v Barcelone nemali premiéru len smartfóny a tablety. V stredu (29. februára) tam Microsoft predstavil skúšobnú verziu nového operačného systému Windows 8. Po septembrovej konferencii Build, kde mala premiéru verzia pre vývojárov, je „osmička“ na stiahnutie už aj pre bežných používateľov.
Tentokrát v takzvanej Consumer Preview verzii, ktorá prináša viac ako stotisíc vylepšení a noviniek. Microsoft pokračuje v ceste spájania formfactorov a operačných systémov, Windows 8 má fungovať ako na tabletoch, tak aj počítačoch. Základom je grafické ale aj funkčné prostredie Metro.
Rovnaké okná pre všetko
Predstavenia ďalšieho vývojového stupňa Windows 8 sa zhostil výkonný riaditeľ divízie Windows Steven Sinofsky. Podľa zákulisných dohadov ide o akéhosi princa v Microsofte, teda budúceho kandidáta na post CEO Steva Balmera. Základnou témou demonštrácie bolo spájanie používania zariadení s dotykovou obrazovkou a tými klasickými s klávesnicou a myšou. Ale aj spájanie procesorových platforiem.
Ako už je dávnejšie známe, Windows 8 bude podporovať procesory typu ARM, ktoré sa používajú pri tabletoch. Ale tiež procesory Intel, či už tie plnohodnotné pre desktopy alebo s vylepšenou správou napájania z laptopov a ultrabookov. A po novom sa Intel pustil aj do vôd smartfónov a tabletov.
Praktickou ukážkou tak boli tablety s oboma druhmi procesorov, ultrabooky, pracovné stanice aj supervýkonné herné desktopy. Na tom všetkom boli predstavené nové funkcie Windowsu 8. Microsoft verí v postupné rozširovanie dotykového ovládania nielen na tabletoch, ale postupne aj notebookoch a all-in-one stolových počítačoch. Aj preto je tento operačný systém stavaný pre všetko a dokáže jednoducho synchronizovať údaje a dáta napríklad medzi tabletom v obývačke a pracovným desktopom v pracovni.
Vylepšená bola aj správa napájania a Windows 8 na všetkých zariadeniach podporuje veľmi rýchle, takmer okamžité prebudenie zo spánku. Pri notebookoch a desktopoch vie z úplného vypnutia naštartovať už za približne 10 sekúnd.
S. Sinofski ukázal aj ďalšie hardvérové vylepšenia, napríklad jednoduchšiu prácu na viacerých monitoroch či možnosť nabootovať a potom používať chystaný Windows z USB kľúča. Administrátori tak môžu jednoduchšie obslúžiť veľa firemných počítačov.
Dotykové metro
Zo softvérového hľadiska sa ovládanie sústreďuje na veľké farebné dlaždice prostredia Metro. Na počítačoch a laptopoch bude okrem neho, samozrejme, možné pracovať aj v klasickom prostredí s pracovnou plochou a ikonkami. Metro s ním je ale intenzívne previazané.
Ako je už od konferencie Build 2011 známe, na prihlásenie sa okrem bežného hesla dá použiť aj ľubovoľná fotografia, na ktorej sa gestami spoja vopred určené body. Nasleduje celoobrazovkové prostredie Metro so skupinami aktívnych dlaždíc. Celé skupiny ale aj samostatné dlaždice sa dajú preskupovať či posúvať, odzoomovaním sa ukáže zmenšený náhľad na pás všetkých dlaždíc s aplikáciami a odkazmi pre jednoduchšiu správu.
Windows 8 pri ovládaní prstom ale aj kurzorom myši pracuje s okrajmi obrazovky a hlavne s jej rohmi. Do tejto oblasti sa dá dostať prstom aj kurzorom doslova aj poslepiačky, takže je to celkom praktické riešenie.
Švihnutím prsta alebo kurzora z pravého okraja k stredu sa ukáže základný panel s nastaveniami či prepínaním medzi Metrom a klasickou plochou. Gestom na opačnej strane sa zasa prepína medzi spustenými aplikáciami. Podobne ako pri listovaní fotografií.
Len jemným švihnutím zľava do stredu sa zobrazí pás s náhľadom spustených aplikácii a netreba listovať jednu za druhou. Pri ovládaní myšou je to pohyb do ľavého horného rohu a potom smerom dole. Švihnutím k dolnému okraju sa vybraná aplikácia zatvorí.
Na obrazovke môže byť naraz aj aplikácia z klasického zobrazenia Windows, tak aj aplikácia z Metro prostredia. Napríklad Word a vedľa Messenger. S Windows 8 Consumer Preview bol ukázaný aj chystaný prehliadač Internet Explorer 10, ktorý je tiež prispôsobený na ovládanie gestami.
Ďalšou novinkou je Windows Store, digitálny obchod s aplikáciami aj veľkými programami. Počas doby verejného testovania osmičky sú všetky bezplatné. Rovno po nainštalovaní poslednej verzie Windows 8 sú k dispozícii dvorné aplikácie ako Bing Weather, Bing Maps, People, či SkyDrive.
Zdieľanie a prepojenie aplikácií má byť silná stránka operačného systému. Priamo z počítača sa bude dať zdieľať fotografia, kontakt či webová adresa na chat, e-mail alebo blog. Podobne ako Apple do svojho Mountain Lion implementoval Twitter, má byť vo Windowse 8 mnoho ďalších.
Testerom môže byť každý
Vynovení s často originálnym prístupom je v Consumer Preview verzii oveľa viac. Najjednoduchšie je ich vyskúšať na vlastnú kožu. Zo stránok Microsoftu stačí stiahnuť obraz inštalačky, napáliť ju na CD alebo skopírovať na USB kľúč. A nainštalovať buď na nový počítač alebo sa po vytvorení partície na pevnom disku spustiť súbežne s terajším Windows 7. Uvoľnená bola aj Windows 8 Server Beta pre správcov siete.
Windows 8 je hardvérovo menej náročný, než jeho predchodca, využíva menej operačnej pamäte a spúšťa menšie množstvo úloh. Aj preto sa dá vyskúšať aj na starších počítačoch. Jednoduchým merítkom je, že ak počítač zvláda sedmičku, bude aj osmičku. Dokonca sa dá nainštalovať aj na notebook alebo desktop od Applu. V prípade, že si bude žiadať heslo, stačí zadať DNJXJ-7XBW8-2378T-X22TX-BKG7J. Treba mať na pamäti, že ide stále o skorú verziu systému, niektoré súčasti ešte nebudú dostupné a iné môžu pracovať nekorektne.
Do finálnej verzie, ktorá by mala prísť na pulty v poslednom štvrťroku 2012 chce Microsoft pridávať ďalšie vylepšenia a z veľkej časti spolieha aj na skúsenosti tých, ktorí vyskúšajú predstavenú skúšobnú verziu Consumer Preview. Po nej bude nasledovať takzvaný Releas Candidate, potom príde fáza Release to Manufacturing a nakoniec krabicová verzia. Tá bude dostupné len pre počítače, do tabletov sa nebude dať dokupovať a bude súčasťou zariadenia.
Windows 8 je veľkým míľnikom Microsoftu. Takto razantne menil spôsob práce s počítačom naposledy Windows 95. Prostredie Metro je ako stvorené pre tablety a dotykové zariadenia, no pre konzervatívnych používateľov laptopov a stolových počítačov môže spočiatku pôsobiť nedôveryhodne či neprehľadne.
Ale to sa hovorilo aj o Metre v mobilnom operačnom systéme Windows Phone 7.5, z ktorého je ergonomické a intuitívne grafické rozhranie. Zatiaľ mu to aj napriek priaznivým ohlasom nepomohlo k lepším číslam predajnosti.
Windows 8 má podstatne širšiu základňu možných zákazníkov. No jemu zas hrozí, že nebude dostatočne motivovať k upgradu terajšieho Windows 7, ktorý je najúspešnejším systémom v histórii Microsoftu. Denne predáva viac ako pol milióna licencií.
Foto v článku a na titulke - Microsoft