Wii U prekvapilo – JRPG Xenoblade vyzýva Zaklínača i Fallout

Xenoblade

Ale tie najväčšie hity sa držia dlho v pamäti a hráči ich porovnávajú i obhajujú v diskusiách až do krvi. Osobitná kategória roka 2015 – RPG s najväčším rozľahlým svetom. Jarný Zaklínač 3 už dostal prvé rozšírenie a mnohí ho vnímajú ako NAJLEPŠÍ titul 2015. Iný obhajujú novembrový Fallout 4 (ktorí stále hráme a pozrieme sa naň cca 100 dní po vydaní) a tvrdia, že to je ideálny zástupca žánru.

Do tejto súťaže sa 4. decembra 2015 zapojil nenápadný, a fanúšikmi veľmi očakávaný titul Xenoblade Chronicles X na Wii U. Aj táto hra je v jadre RPG s otvoreným svetom, vývojom postavy a stovkami hodín hrateľnosti – ku prekvapeniu všetkých vyšla na najmenej výkonnej konzole, no vôbec to nevadí a svet je kvalitne spracovaný. Dokonca je taký rozsiahly, že nemá problém vyzvať konkurentov na vzájomné porovnanie škály a epickej výpravy.

Nekonečný hon za hrateľnosťou

Hoci sa Xenoblade Chronicles X tvári ako nová hra a nemá číslovku v názve (X neznačí desiaty diel), v skutočnosti patrí do série, ktorú takmer 20 rokov hýčka Tetsuya Takahashi, rešpektovaný japonský vývojár ovplyvnený rozličnými kultúrami. Snaha vytvoriť obrovský svet a prepojiť ho so zaujímavým príbehom pretrváva. Samostatný titul Xenogears na PlayStation patrí medzi jedny z najpútavejších hier. Na PS2 sa pokúsil o 6-dielnu ságu Xenosaga, no kvôli mamutiemu rozpočtu ostal iba pri troch dieloch. S nemeckými podtitulmi a rozsiahlym príbehom vyžmýkal naplno PS2 – je škoda, že Európa sa paradoxne dočkala iba jednej tretiny jeho snaženia, prostrednej časti trilógie.

Takahashi sa preorientoval na platformy Nintenda. Ambícia tvoriť obrovské svety mu ostala a v roku 2011 vychádza na podvýživenej konzole Wii Xenoblade Chronicles, epická JRPG s hlavnou porciou na 90 hodín času. Že sa o štyri roky neskôr podarí skonvertovať túto obrovskú hru na handheld (New 3DS), to je malý technologický zázrak (ale nemá taký prehľadný interface ako originál).

A Takahashi sa rozhodol, že s novým hardvérom Nintenda, Wii U, zájde ešte ďalej a už sa nechce iba porovnávať s japonskými RPG, ale vyzvať na súboj aj západných vývojárov – napríklad sériu Fallout. Je to zhoda okolností, že Fallout 4 a Xenoblade Chronicles X vyšli iba tri týždne po sebe a oba majú masívne svety, ktorým ešte konkuruje jarný Zaklínač 3.

Wii U prekvapilo – JRPG Xenoblade vyzýva Zaklínača i Fallout

Xenoblade

Ako Xenoblade Chronicles X funguje?

XCX má viaceré ambície a jednou z nich je špičkový veľkorozpočtový príbeh. Rozpráva o súboji rás vo vesmíre, ktoré pri vzájomnej konfrontácii zničili Zem. Našťastie sa obyvateľom modrej planéty podarilo ujsť v poslednej chvíli, blúdili dva roky vesmírom a osud ich zavial na planétu Mira, kde síce stroskotali so cťou a vybudovali New Los Angeles, ale stále nemajú istotu pokojného prežitia: kdesi v divočine sa nachádza modul s hibernovanou populáciou, divoká flóra i fauna za hranicami mesta nie je vôbec príjemná a nie je vôbec isté, či na inom kontinente nežije aj iná rasa z vesmíru, ktorá sa snaží ľudstvo vyhladiť.

V tomto smere má XCX veľký potenciál: objavujete celú planétu, záber je obrovský a hrá sa doslova o osud celej populácie, nie iba záchranu sveta pred naštvaným čarodejníkom. Ale na pomery JRPG nemá XCX prepracované postavy, silné dialógy či nezabudnuteľné momenty, akoby sa rozhodla pre kompromis a ľahšie vstrebávanie západnému publiku – nie je taká svojská, japonská.

No ku svetu pristúpila razantne, opäť ju možno vyhlásiť za technologický div. Na Wii U s podstatne menším výkonom vyzerá XCX vynikajúco na 40“ TV a hoci po hodinách skúmania vidíte slabšie textúry v meste, keď sa vydáte na objav jedného z piatich kontinentov, vyzerá úžasne. Za obrovskou bránou vás čakajú rozmanité výhľady, hordy menších nepriateľov i obrovských tvorov s vysokým levelom, ktoré neradno provokovať.

Objavovanie sveta je úloha sama o sebe: hra vám ju občas zadá, ale väčšinou vás nechá putovať samých a inštalovať sondy na zisk prehľadu, surovín či diania v okolí. Nejeden hráč absolvuje púť v štýle, že len prvý kontinent objavuje 50 hodín a ďalšie štyri ho ešte čakajú. Na japonské pomery nás totiž čaká odbočka od pútavého príbehu: ten je rozbitý na jednotlivé misie a epizódy, ktoré si však vyžadujú splnenie určitých podmienok vo svete.

Wii U prekvapilo – JRPG Xenoblade vyzýva Zaklínača i Fallout

Xenoblade

V praxi sa tak nedá prejsť hra na jeden hlt bez skúmania sveta či plnenia vedľajších úloh, lebo len tie vás kvalifikujú na ďalší postup a dejové prekvapenia. V meste nájdete obrovský panel i rôzne osoby, ktoré vám zadávajú viac i menej zásadné úlohy (od opráv kávovaru a auta cez zisk titania po záchranu osôb v divočine). V jednom momente plníte jednu príbehovú či zásadnú úlohu, a desiatky vedľajších.

Veľa času strávite v súbojovom systéme, ktorý sa odohráva v reálnom čase, no využíva aj špeciálne ťahy. Sekať mečom alebo páliť z bežnej pištole môžete hocikedy, cenia sa výpady zboku či zozadu, no tzv. Arts, silné údery a ich spájanie na kombá vám pomáhajú porážať aj väčšie beštie. Pretože má hra otvorený svet, nie je výnimkou nájsť vedľa seba mušky na leveli 3 a giganta s lvl. 72 hneď vedľa. Ale nie každý vám pôjde hneď po krku – niektoré druhy sú v útočnom móde, iné si vás nevšímajú.

Xenoblade Chronicles X vás pomerne skoro prestane vodiť za ručičku a hodí vás na púť do veľkého sveta. V druhej fáze hry získate navyše mecha, vlastného robota menom Skell, ktorý posúva všetku hrateľnosť do obrovských rozmerov: ľahšie cestujete, trúfate si na väčších oponentov a získate oveľa viac možností. Jedinou chybou bude očakávať veľký epický príbeh po vzore japonských hier, autori si ho totiž rozbili na fragmenty.

A je to zrejme účelový krok. V snahe vytvoriť západnú RPG v štýle Fallout či Skyrim prináša XCX zmeny oproti iným japonským hrám, resp. stojí na pomedzí. Má veľa prvkov z vlastnej kuchyne, ale súčasne aj západné prvky. Prístup k svetu (opustiť hráča tak skoro) je západný, ale spracovanie zase východné. Každopádne je to jediná hra svojho druhu na Wii U a kultúrny mix spôsobuje aj zvláštne pocity počas prechádzania. Sú dni, kedy hru milujete a objavujete, čo vám ponúka.

A sú dni, kedy vás otravuje banálnymi úlohami a pod rúškom toľkých úloh zistíte, že o veľa nejde a iba zabíjate čas. Je to údel nejednej otvorenej hry, ale v tomto prípade sa úplne vyrovnáva so Zaklínačom 3 i Falloutom 4. Epická púť má vlastné pravidlá, obrovský svet, ale aj prázdne hodiny a nevyrovnaný zážitok v celej dĺžke. Takže hra účel splnila: je na rovnakej úrovni ako dva západné tituly. Ale neprekonáva ich. No ak chcete jednu hru na 100, 200 či 300 hodín, ste na správnej adrese.

Xenoblade Chronicles X vyšla 4. decembra 2015 exkluzívne na Wii U.