Hru pripravenú na vydanie v novembri 2013 (aj s PS4 balíkmi) presunul UbiSoft na jar, z ktorej sa nakoniec vykľul máj. Šesť mesiacov navyše hre prospelo – žiadnymi bugmi netrpí.
Na druhej strane, ukázalo sa, že v záverečnom cykle životnosti konzoly sa nová značka uvádza ťažko. Šéf UbiSoftu Yves Guillemot to tvrdí odnepamäti, Watch Dogs na E3 2012 nemal oznámené systémy.
Medzitým prišiel nový hardvér, a tak sa Watch Dogs tvári ako hra novej generácie. Engine je naplno prispôsobený, no aj hranie na starších konzolách je možné, hoci grafika a hrateľné prvky sú kompromisom.
Ako sa hrá Watch Dogs na PS4
Aiden Pearce, chlapík v tmavom oblečení a šiltovke, je váš nový avatar na desiatky hodín. Stihnete ho sledovať pri rýchlej cyberkrádeži, pri ktorej sa situácia zvrtne. Uteká z miesta činu a skončí ako cieľ. Nakoniec pri autonehode príde o život jeho neter. Súrodenci chcú, aby prestal. On zisťuje zodpovednosť za chybu. Ponára sa hlbšie do nitiek zločinu, nájde nové postavy a rozličné motivácie.
Chicago skrýva veľa záhad a prepojení. Futuristické mesto, kde systém vie o každom všetko – nebojujete proti nastaveniu v dystopickej sci-fi, nárokujete si príbeh pomsty. Príbeh je prepracovaný, postavy vykreslené a pokiaľ akceptujete, že ide o ďalšiu variáciu na vendettu, naplní očakávania.
Aiden má aj nábeh na mestského ochrancu The Vigilante, miestami pripomína Batmana v skorumpovanej metropole, ale scenáristi ho nevkladajú do tejto role. Venuje sa krádeži, útokom, vydieraniu, bojuje za vlastnú spravodlivosť, nie spoločenské dobro.
Zaujímavý je pôdorys Chicaga ako otvoreného sveta. Autori sa snažili pripraviť rozmanité mestské štvrte, od downtownu, srdce mesta až po rurálnu časť. Bohaté možnosti oceníte pri pohľade na systém metra, spleť ulíc, kaviarne a dostanete sa do budov: korporácií, industriálnych skladov a prístavu.
Mesto vyzerá počas dňa tradične, atmosféru získa po zotmení, kedy sa efekty či grafika nových konzol prejaví naplno. Počas plavby na lodi alebo vo večernom daždi objavíte aj vynikajúce efekty vody. Chicago nie je iba veľkomesto do počtu herných svetov, má čaro i možnosti herných mechanizmov.
Po vzore GTA tu nájdete kvantum možností na trávenie času. Chodíte po vlastných, môžete objavovať strechy budov a temné uličky – v tých chvíľach sa občas hra prepne do módu Assassin’s Creed, keď od vás vyžaduje predieranie sa v dave, využívanie stealth prvkov alebo efektných skokov do akcie. Na tom síce nie je nič zlé, ale hráči zrejme čakali originálnu náplň.
Mesto je veľké, treba si osvojiť systém metra alebo kradnúť autá a premávať do iných štvrtí. Ovládanie áut je výborné, každé sa správa inak. Po vzore sandbox hier sa vyroja tucty vedľajších úloh: nosenie predmetov, hľadanie QR kódov, AR minihry, dokonca menšie príbehy o vrahovi, díleroch zbraní a ďalšie inteligentné aktivity. Aj nepovinný vedľajší quest má príbeh.
Watch Dogs má element hackovania a ten všetko mení v iný štýl. Chicago v budúcnosti je napojené na jednotný ovládací systém CTOS: kamery, cesty, osvetlenie, informačné systémy, telefóny, internet. CTOS všetko vidí a Aiden vďaka hackovaniu vie vstúpiť dnu a meniť veľa vecí vo svoj prospech.
Keď kráčate po ulici, vidíte kvantum informácií. Mená ľudí, ich zamestnanie, myšlienky. A môžete sa im dostať pod kožu: vybrať im prachy z účtu, lašovať v mobile, splniť si vedľajšiu úlohu a zasiahnuť do života. Miešate sa do diania v meste, kazíte kšefty, získate prehľad nad štvrťami.
Hlavná kampaň vám umožní pracovať s kontrolou mesta. Keď sa ocitnete v naháňačke, možno si cez smartfón pomôcť: prehodiť semafor na zelenú, zastaviť nepriateľa vyvolaním zátarasu. Musíte sa učiť ovládanie: najprv sa schovávate v metre, neskôr možno v parkovacom dome až postupne zvládnete prehadzovať možnosti dopravy aj počas akcie. Pomohol by vám výbuch potrubia pri pästnej bitke alebo prestrelke? Skúste ho.
Hacking nepomáha iba pri chôdzi a spoznávaní ľudí a hľadaní úloh, ale najmä v akcii. Hra si pýta vaše zásahy. Naháňačky s políciou sú neznesiteľné, bez zásahov sa jej neviete striasť (toto nie je Need for Speed). Pomôžu aj v presile. Prestrelky s bohatým arzenálom zvládnete. Ale v momente dynamických bojov (autá, lode, metro) sa pýta zásah cez CTOS.
Preto je dobré vidieť, že autori ju implementovali ľahko a prehľadne. Keď ovládate auto a hacking, nemožno sa zdržiavať piatimi tlačidlami. Navyše, možnosti sa vylepšujú cez systém upgradov: misie zaručia lepšie schopnosti v hackingu, akcii a zbraniach alebo za volantom.
Plní Watch Dogs prísľub novej značky? Do veľkej miery áno. Je to na pohľad ďalšia hra s otvoreným svetom a UbiSoft v nej využíva prvky iných sérií (Assassin’s Creed, Far Cry). Ale ústredný motív hackovania a Chicago sú spracované výborne, mali by ste ju na PS4/Xbox One/PC skúsiť.
Watch Dogs vyšiel 27. mája 2014 na PS4, PS3, Xbox One, X360 a PC. Neskôr má vyjsť na Wii U.