Watch Dogs priniesol lákavý prísľub, že sa budete môcť stať ultimátnym hackerom a k akčnej či stealth porcii pridáte extra schopnosti ako logovanie sa do mestských systémov, vypínanie dopravy či elektriny. GTA na cyber vlne s novými mechanizmami na objavy? Bol to čerstvý koncept a viac ako desať miliónov hráčov ho skúsilo.

Dvojka Watch Dogs mení veľa vecí. Nechce byť klasickým pokračovaním typu „viac a hlasnejšie“, no ponecháva základný systém hrania. Ak ste nehrali jednotku, neprídete o veľa, samostatná profilácia je veľmi nápomocná, hocikto môže do hry naskočiť. Znalci debutu môžu otestovať, či minulé triky budú fungovať alebo nie, ale všetci ostatní objavujú zákutia mesta i systému.

Nový hrdina, nové mesto

V hlavnej roli Marcus Holloway, dvadsiatnik čiernej pleti (hľadajte za tým zámer autorov využívať tento aspekt na sociálne narážky), ktorý sa dostáva do Kalifornie a pripojí sa k hackerskej skupine DedSec bojujúcej proti IoT hrozbe.

San Francisco má byť napojené na sieť budúcnosti, ktorou sa dá všetko ovládať a sledovať, čo sa hackerom nezdá, lebo v tom vidia ohrozenie súkromia obyvateľov. Podobne ako Chicago v jednotke, aj tu vás čakajú nedobytné budovy a centrály, do ktorých sa snažíte infiltrovať. Príbeh sa však odohráva v inom duchu – zatiaľ čo v jednotke išlo o vendettu, tu riešite skôr spoločenské výzvy.

Watch Dogs 2: Hackerská odysea sa posunula do Silicon Valley

Watch Dogs 2 Zdroj: Ubisoft

Na prvý pohľad sa nezdá, že Watch Dogs 2 majú solídnu výpovednú hodnotu, čím sa na míle vzdialia od GTA a iných titulov s otvoreným svetom. Nechcú rozprávať mafiánsky príbeh, vojny gangov – tancujú na tenkom ľade medzi herným a naším svetom, kde sa pravidelne dejú masívne hackerské útoky.

Watch Dogs využívajú mnohé paralely zo súčasnosti a je cítiť, že scenáristi starostlivo študovali udalosti posledných dvoch rokov a zakomponovali ich do hry. Mnohé misie pracujú s témou inteligentného mesta, umelého zvyšovania cien komodít alebo aj trochu vtipne pomrkávajú na iný priemysel – napríklad nabúranie sa do e-mailov šéfov filmového štúdia jasne odkazuje na škandál Sony z posledných rokov.

No dej stále obsahuje vlastné nuansy a nekopíruje iba titulky novín – najmä adorácia DedSec ako spravodlivého klanu či presadzovanie ich záujmov je už skôr fiktívnou túžbou a kombinuje mierne fantastické prvky. Stále sa pohybujeme vo vymyslenom svete, ale inotajov nájdete veľa ako Nudle (Google), !nvite (Facebook) a iné satirické asociácie.

Voľba zmeniť Chicago za Kaliforniu, resp. San Francisco a okolie (vrátane Silicon Valley) sa ukazuje ako výborná. Nielen kvôli dvojnásobnej ploche hernej plochy, ale najmä pre variabilitu štvorice území. San Francisco zosobňuje mesto, Silicon Valley mekku geekov a Oakland a Marin vhodné okolie.

Rôzne lokality majú odlišný dizajn a najmä Kalifornia ako celok predstavuje svetlú stránku k príliš sivému Chicagu prvej časti. Nenájdete tu síce absolútne strhujúce lokácie ako vo fantasy hrách, ale atmosféra je zachytená veľmi dobre a kontrast k prvému dielu nemohol byť väčší.

Potrebujete tie zbrane?

Watch Dogs 2 sa dajú hrať trojakým spôsobom. Väčšina hlavných i vedľajších misií vás pošle na ťažko prístupné miesta, kde potrebujete niečo aktivovať alebo získať. Akčne ladení hráči si vytlačia v brlohu na 3D tlačiarni zbrane a pokúsia sa vystrieľať, čo sa dá. Táto cesta často nekončí úspešne, lebo presila vás bežne dostane či odhalí.

Stealth cesta je zlatá stredná, využívať nenápadný postup, občas vám helfne šikovná zbraň – biliardová guľa na drôte, ktorou omráčite oponenta a idete ďalej.

Využiť sa dajú rôzne hackerské taktiky (cesta č. 3): volať políciu na želané miesta, prepínať semafor, nastaviť tmu v istej časti mesta. Aby nebolo takých vzdialených riešení málo, môžete využiť aj RC autíčko alebo dron. Mnohí sa môžu báť ovládania periférií, ale autori našli prekvapivo inteligentný a ľahko ovládateľný spôsob.

Watch Dogs 2: Hackerská odysea sa posunula do Silicon Valley

Watch Dogs 2 Zdroj: Ubisoft

Ak si chcete Watch Dogs 2 naplno užiť, je najlepšie striedať všetky tri cesty alebo stealth a hacking, tam sa ukáže potenciál hry. Niežeby zbrane nezabrali alebo arzenál bol slabý. Alebo môžete využívať akčné naháňačky a využívať pohyb na autách so streľbou. No sami postupne vycítite, že jadro hry je inde. A kacírska myšlienka odstrániť zbrane by mohla slúžiť ako silná inšpirácia pre tretí diel a snahu posunúť sa ešte ďalej v rámci celého žánru.

Našťastie hra má vlastnú tvár, rozmanitú hrateľnosť a dokáže baviť viac ako pár hodín. Naopak, pravá zábava nabehne po 5-10 hodinách, keď si už osvojíte herné mechanizmy a začnete naplno miešať. Potrebujete zo seba dostať návyky z iných hier i jednotky a zistiť, čo zaberá.

Autori vám to uľahčia dobre vybalansovanými prvkami: pohyb nielen po vlastných, ale na rôznych vozidlách či rýchle cestovanie odbremenia nutnosť dlhých transferov. Široký arzenál, stealth a hacking možnosti vám dajú vždy na výber čo skúsiť. Ovládanie funguje naplno – hoci sľubovaný parkour ešte nenaplnil potenciál, ale to je zrejme snaha vzdialiť sa od Assassin’s Creed.

Watch Dogs 2 nečakane prekvapujú ako jedna z hier roka. Nie iba kvôli ďalšiemu otvorenému svetu, ale vďaka pálčivej téme, spoločenským odkazom, zvládnutej hernej náplni a najmä vylepšení istých nedostatkov jednotky. Čo pozitívne svedčí o tom, že UbiSoft sledoval spätnú väzbu hráčov a aplikoval ju do hry. Po druhej časti navyše séria získala ešte väčší potenciál a nový nádych.

Watch Dogs 2 vyšla 15. novembra 2016 na PS4 a Xbox One, na PC štartuje 29. novembra 2016.