Vyznáte sa v umelej inteligencii? Otestujte svoje vedomosti v nenáročnom kvíze
Kto je otcom umelej inteligencie či ako funguje Google translate? Nájdite správne odpovede aj na ďalšie otázky z oblasti AI
1/9 Aká je skratka pre umelú inteligenciu?
Skratka predstavuje dve začiatočné písmená od Artificial Intelligence, čo je po anglicky umelá inteligencia. V oblasti technológií sa však často používajú aj rôzne iné skratky ako napríklad VR pre virtuálnu realitu, AR pre rozšírenú realitu alebo IoT pre takzvaný Internet of Things, teda internet vecí. Do tejto kategórie patria rôzne zariadenia, pri ktorých sa ako pripojenie často využíva Wi-Fi alebo Bluetooth.
2/9 Generatívnu umelú inteligenciu preslávila firma OpenAI s jej chatbotom ChatGPT. Kto je generálnym riaditeľom tejto spoločnosti?
Sam Altman je považovaný za jednu z hlavných osobností rozvoja AI. V novembri minulého roka ho správna rada z pozície generálneho riaditeľa spoločnosti odvolala. Dôvodom bola údajne jeho nedostatočná otvorenosť a potreba brániť misiu OpenAI. Jeho odchod vyvolal vo firme krízu, nakoľko sa odchodom z firmy začali vyhrážať stovky zamestnancov a intenzívny tlak vytvorili aj najväčší investori. Po pár dňoch sa S. Altman na svoju pozíciu vrátil. Mark Zuckerberg je spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Meta a Larry Page je spolutvorca webového vyhľadávača Google.
3/9 Svojho chatbota vyvíja aj technologický gigant Google. Ako sa volá?
Podobne ako OpenAI či mnohé iné spoločnosti aj technologický gigant Google v súčasnosti investuje svoju energiu do vývoja vlastného chatbota s názvom Gemini. Rovnako ako ChatGPT aj Gemini funguje na princípe veľkých jazykových modelov. Je nástupcom LaMDA a PaLM 2 a bol predstavený 6. decembra 2023. Dostupný je prostredníctvom služby Google Cloud Platform, ale aj v rôznych ďalších komerčných produktoch iných spoločností. Google ho tiež plánuje použiť napríklad pri vyhľadávaní alebo pri službe Google Assistant.
4/9 Generatívna umelá inteligencia dokáže okrem textu generovať napríklad aj obrázky. Ako sa volá jeden z najznámejších nástrojov na generovanie obrázkov?
Midjourney je americká spoločnosť a rovnako aj názov služby, ktorá pomocou umelej inteligencie generuje obrázky na základe textového zadania – takzvaného promptu. Obrázky dokáže generovať v rôznych štýloch. Ide o jednu z najznámejších aplikácií v tejto oblasti. Je však platená, no na trhu sa nachádza množstvo ďalších nástrojov a mnohé z nich sú aj bezplatné.
5/9 Kto je považovaný za otca umelej inteligencie?
John McCarthy bol americký matematik. Známy je predovšetkým ako autor pojmu umelá inteligencia, ktorý prvýkrát použil v roku 1955. Bol jedným z hlavných architektov a propagátorov výskumu v tejto oblasti a jeho práca položila základy pre mnoho moderných vývojov v umelej inteligencii. Okrem toho, že vymyslel termín umelá inteligencia, je aj tvorcom jazyka programovania LISP, ktorý je stále používaný v oblasti umelej inteligencie. Elon Musk je americký podnikateľ. Je generálnym riaditeľom spoločností SpaceX, Tesla či X corp., ktorá prevádzkuje sociálnu sieť X. Alan Turing bol britský matematik, logik a vojnový hrdina.
6/9 Čo je strojové učenie (Machine Learning)?
Strojové učenie je podoblasťou umelej inteligencie. Zaoberá sa algoritmami a rôznymi metódami, ktoré umožňujú učiť sa a následne adekvátne reagovať na rôzne vstupné hodnoty. Takýto stroj nie je naprogramovaný, učí sa iba na základe informácií, ktoré sa naučil. Algoritmy strojového učenia využívajú predovšetkým takzvaný data mining, teda hĺbkovú analýzu dát, štatistickú analýzu a tiež aj matematickú štatistiku. Známy je aj pojem Deep Learning Method, teda hlboké učenie, pri ktorom je zasa dôležitá najmä rozsiahla umelá neurónová sieť.
7/9 Ktorá z nasledujúcich aplikácií je príkladom hlbokého učenia?
Google prekladač je veľmi obľúbený nástroj a dnes ho na celom svete využíva viac ako 610 miliónov ľudí denne. Vznikol v roku 2006 a pôvodne fungoval na princípe štatistickej metódy strojového prekladu. Do vlastnej databázy zhromažďoval miliardy slov a pri preklade si z nich vyberal tie najfrekventovanejšie. V roku 2016 však nástroj začal využívať metódu hlbokého učenia. Vďaka tomu sa výrazne zlepšila kvalita prekladača a preto dokáže preložiť celé vety a nielen určité časti.
8/9 Čo je neurónová sieť?
Neurónová sieť je model inšpirovaný biologickým neurónovým systémom ľudského mozgu. Pozostáva z veľkého počtu jednoduchých jednotiek – neurónov, ktoré prijímajú a vzájomne si odovzdávajú signály. Neurónové siete sú v súčasnosti považované za jeden z najlepších algoritmov strojového učenia. Sú využívané v mnohých oblastiach, ako sú rozpoznávanie obrazov, rozpoznávanie reči, predikcia, analýza textov a mnohé ďalšie.
9/9 Ktorý softvér je často používaný na tvorbu a trénovanie modelov strojového učenia?
TensorFlow je jednou z najpoužívanejších a najpopulárnejších knižníc na svete v oblasti umelej inteligencie. TensorFlow umožňuje vytváranie a trénovanie neurónových sietí a ďalších algoritmov strojového učenia na veľkých datasetoch. Bol vyvinutý tímom Google Brain pre interné účely Googlu vo výskume. Je možné ho použiť v širokej škále programovacích jazykov, vrátane Pythonu, Java či JavaScriptu.
Tvoj výsledok Ďakujeme za absolvovanie kvízu
Nabudúce to pôjde určite lepšie
Tvoj výsledok Vaše hodnotenie je výborné
Gratulujeme, na väčšinu otázok ste odpovedali správne
Tvoj výsledok Vaše hodnotenie je excelentné
Gratulujeme, máte excelentný prehľad o umelej inteligencii