Umelá inteligencia v podobe chatbotov, ako je ChatGPT, nachádza čoraz širšie uplatnenie. Pomáha nielen pri bežných otázkach a odpovediach, ale aj pri podpore kreativity a hľadaní inovatívnych riešení zložitých problémov.
Dvojica nedávnych štúdií realizovaných spoločnosťou OpenAI v spolupráci s MIT Media Lab, ktoré zahŕňali analýzu takmer 40 miliónov interakcií od tisícky účastníkov počas štyroch týždňov, však odhalili znepokojivý trend. Výsledky naznačujú, že intenzívne používanie nástrojov umelej inteligencie môže viesť k zvýšeniu pocitu osamelosti u pravidelných používateľov.
„Používatelia, ktorí pravidelne využívali bota aj pri neosobných rozhovoroch, ako je hľadanie rád, koncepčných vysvetlení či pomoc pri generovaní nápadov, mali väčšiu pravdepodobnosť, že sa na ňom stanú emocionálne závislými,“ uvádza portál Business Insider, ktorý citoval výskumníkov v abstrakte dvoch paralelných štúdií.
Podľa nich, hoci len malá časť používateľov prežíva emocionálnu angažovanosť v interakcii s ChatGPT, tí, ktorí sa do konverzácie angažujú, s ním komunikujú oveľa dlhšie, niekedy až pol hodinu denne.
Mladá generácia je najviac ohrozená
Časopis Fortune upozorňuje, že pre niektorých sa chatboty stali obľúbenou alternatívou k terapii, hoci odborníci varujú pred ich používaním na tento účel. Prieskum spoločnosti YouGov z minulého roka naznačuje, že viac než polovica mladých Američanov vo veku 18 až 29 rokov sa cítila pohodlne pri rozprávaní o problémoch duševného zdravia s AI.
Iná štúdia, uverejnená v časopise Frontiers in Psychology, dokonca naznačuje, že chatbot od OpenAI poskytuje lepšie osobné rady ako profesionálni poradcovia.
„Výskum MIT a OpenAI je určite prínosný, avšak stále je zložité určiť, kedy presne dochádza k emocionálnym interakciám medzi človekom a technológiou. Účastníci štúdie mohli prežívať pocity, ktoré výskumníci nezachytili,“ konštatuje Kate Devlinová, profesorka na King's College London.
Ďalšie dôležité správy
