Nové Call of Duty si mnohí fanúšikovia tejto značky spoja s kontroverzným rozhodnutím vyhodiť sólo kampaň. Je to výrazná zmena zo strany autorov hry. Na druhej strane, je pochopiteľná. Kampaň absolvujú hráči jeden-dva razy, potom sa realizujú v co-op či multiplayeri.

Tvorcovia hry zo štúdia Activision sa rozhodli, že ponechajú celý multiplayer a príbeh vymenia za súčasný ošiaľ, populárny Battle Royale mód. Keď naštartujete hru, zistíte, že pár animácii predsa len natočili. Sú využité v tréningoch, kde uvidíte zopár dejových sekvencií, zvládnete pár lekcií a spoznáte postavy. Každá je odlišná, má isté finesy, mnohí chcú trénovať. Ako náplasť za príbeh to mnohým stačiť nemusí, ako štart do hry obstojí.

Ako prvý sme skúšali Blackout, Battle Royale mód. Na pomery CoD je tu rozsiahla, markantne väčšia mapa, oproti iným hrám nového žánru solídna. Je zložená z viacerých častí, sú prevzaté z minulých častí série. Nájdeme na nej technické stavby, industriálne časti, odľahlé budovy i polia.

Vyšlo Call of Duty 2018. Je v ňom ešte viac zombies, než sme zvyknutí

Zdroj: Activision

Štart je klasický: dá sa vybrať, či hráte sólo, dvojice, štvorice. Vyskočíte z lietadla, dostanete sa na mapu a čelíte ďalším hráčom: limit je 88 až 100.

Dopadneme, prvá štvrtina sa tradične vybije do minúty-dvoch. Potom príde klasická taktická časť: mapa sa zmenšuje, hráči sa dostávajú bližšie, od cca 50 do 40 a menej máte väčšiu šancu na niekoho naraziť.

Zbraní je dosť, v budovách sú náboje a lekárničky. Na mape je aj dosť vozidiel: nákladné, buginy... Užijete si akciu v pohybe, akurát sniperi vás skolia okamžite.

Dynamika je dobrá, variabilita tiež. Z Blackout máme lepší pocit ako z PlayerUnknown Battlegrounds: optimálne tempo, minimum bugov, radosť hrať aj opakovane.

Vyšlo Call of Duty 2018. Je v ňom ešte viac zombies, než sme zvyknutí

Zdroj: Activision

 

Ako druhý mód skúšame Zombies, ten z roka na rok expanduje. Tento rok sú v základe tri mapy: Voyage of Despair sa odohráva na Titanicu po kolízii s ľadovcom a behajú tu nemŕtvi po polozatopenom vraku. Táto mapa má výbornú atmosféru a je to nečakane funkčný cross-over, hoci niektorí budú šokovaní, že sú na lodi mýtické predmety či odkiaľ sa berú zombies.

Mapa IX je zasadená do antického Ríma, kde štartujete v štvorici v gladiátorskej aréne a postupne sa na vás valia veľké hordy. Niektoré priamo v aréne, iní čakajú v chráme, jaskyniach, vežiach a okolí.

Blood of the Dead je skôr klasická mapa. Všade platia rovnaké pravidlá: odrážate vlny zombies, získavate body za zabitia a potom investujete do zbrani, munície, aktivácie pascí či otvárania dverí a častí mapy. Tempo je rýchle, no doba hrania máp sa dosť zväčšila, partia sa natiahne bežne na 30-45 minút.

Vyšlo Call of Duty 2018. Je v ňom ešte viac zombies, než sme zvyknutí

Zdroj: Activision

Ostáva klasický multiplayer. Ponúka módy ako free 2 all, tímový deathmatch, boj o body na mape a podobne. Tu Black Ops 4 neprekvapí: paleta 14 máp je solídna (štyri kúsky sú remake), veľkosť tradičná, maximálny počet 12 hráčov.

Tempo je známe, vyberáte si režim, mapu vám určí systém. Počet hráčov je dostatočný, len občas sa v ranných hodinách stretnete s čakaním pár minút. Istú mieru variability doručia špecialisti. Každá postava má základné zbrane i dve špeciálne vlastnosti.

Pozor, odpadlo automatické liečenie a objavuje sa spätne systém lekárničiek. Multiplayer je dobrý štandard série: rýchly štýl, rozmanité mapy a módy, prínos špecialistov, to sú dobré atribúty a tu Black Ops 4 nesklamal.