Spomínané tri prípady sa stali práve na východe Slovenska, v Michalovciach a košickej mestskej časti Poľov. Vyriešili sa jednoducho: mobilní operátori zaplatili dotknutým domácnostiam filter, ktorý sa dáva medzi televízny tuner a anténu.
„Vo všetkých troch prípadoch boli televízne frekvencie a frekvencie základňovej stanice mobilnej siete pomerne blízko, išlo o kanál 59,“ vysvetľuje dôvod rušenia hovorca regulačného úradu Roman Vavro. Kanál 59 beží na frekvencii 778 MHz a 4G frekvencia Telekomu sa začína o trinásť megahertzov vyššie.
Najrizikovejšie sú miesta, kde sa televízne stanice šíria na kanáloch 59 a 60, čo sú frekvencie 778 a 786 MHz. Tri vysielače s týmito kanálmi sú v Prešovskom kraji, ďalšie štyri sú na území Košického kraja. Tri vysielače s kanálom 59 sú aj v okolí Námestova, Dolného Kubína a Ružomberka. A ďalšie tri v okolí Lučenca a Veľkého Krtíša (podrobnosti v mape). Všetky tieto vysielače šíria komerčné televízie– Joj, Plus, Markízu, Doma a spravodajskú TA3.
Na západe Slovenska je rušenie signálu málo pravdepodobné, keďže komerčné stanice sa tu šíria na kanáli 56, ktorý má voči mobilným 4G sieťam výraznejší odstup – päťdesiat megahertzov. Rušenie prémiových staníc v Plustelke je nepravdepodobné, keďže sú mobilným sieťam vzdialené stovky megahertzov (kanál 22 až 46).
R. Vavro zdôrazňuje, že rušenie televízie signálom mobilnej 4G siete je ojedinelé: „V praxi sa ukazuje, že nejde o žiadnu hrozbu pre televíznych divákov.“ A ponúka aj porovnanie: operátori mali minulý mesiac postavených asi 230 vysielačov pre 4G sieť a úrad zachytil len tri prípady rušenia, čiže na každý vysielač pripadá 0,013 prípadu rušenia. Český telekomunikačný úrad zas začiatkom septembra informoval, že pri tisícke vysielačov zaznamenal 40 prípadov rušenia, teda na jeden vysielače pripadalo 0,04 prípadu rušenia.
„Nie je veľa [prípadov rušenia], ale dá sa očakávať, že ich počet bude narastať s rozširovaním pokrytia a využívania LTE siete,“ cituje agentúra ČTK námestníka predsedu Českého telekomunikačného úradu Mareka Eberta. Pokiaľ by aj išlo o desiatky prípadov, v porovnaní s celkovým počtom divákov bude počet zanedbateľný.
Nielen frekvencie, ale aj zlá kábeláž
Príčinou rušenia spravidla nie je len samotná blízkosť televíznych a mobilných frekvencií, spôsobuje ho aj ďalší faktor. Napríklad podomácky urobená anténa, chybný televízny tuner, zle tienený kábel alebo prestrelený výkon základňovej stanice mobilného operátora.
„Pomerne často sa vyskytujú prípady neodborného spájania a predlžovania koaxiálnych káblov v domácnosti, problémom môžu byť aj netesné rozbočovače signálu pre viac prijímačov v byte,“ vyratúva možné príčiny rušenia R. Vavro.
Regulačný úrad podozrenia z rušenia priamo nerieši, len ich vyšetruje. Keď zistí, že sťažnosť je opodstatnená, náklady na odstránenie rušenia znáša telekomunikačný operátor. Najčastejšie zaplatia kúpu filtra signálu za desať až dvadsať eur alebo úpravu nastavení základňovej stanice, pokiaľ je na vine jej výkon. A naopak, keď ide v skutočnosti len o amatérsky televízny rozvod, musí si domácnosť zaplatiť opravu z vlastného vrecka. „Vyskytli sa aj prípady, keď problém spôsobil netesný káblový distribučný systém. V takom prípade nápravu vykonal káblový operátor,“ dodal R. Vavro.
Podľa Českého telekomunikačného úradu zvykne mobilná sieť rušiť príjem televízie zhruba do päťsto metrov v okruhu základňovej stanice mobilného operátora. Rušenie sa prejavuje slabším signálom, zamŕzaním obrazu, jeho rozpadom alebo úplným výpadkom.