V prvom rade treba povedať, že Apple Watch veľmi pravdepodobne rozvíria nie až takú búrlivú hladinu nositeľnej techniky. Možno ani nie tak hardvérovo, ako vytvorením ekosystému. Raz sa im to už podarilo a iPhone sa stal kultovou technikou aj pre množstvo aplikácií a hlavne jeho prijatiu tretími stranami.

Letecké spoločnosti, firmy vyrábajúce fitness produkty, požičovne áut...jednoducho ak nejaká firma chcela rozšíriť svoje služby cez aplikáciu alebo mobil,  najprv pomyslela na iPhone. Apple Watch na tom môžu byť rovnako.

Ekosystém bude ich silná stránka

Nielen cez Apple Pay, ktorý od jeho spustenia pred rokom podporujú stále viac predajcov. Zatiaľ síce len v USA, ale bude čoraz bežnejšie vidieť, ako si kávu alebo lístok na vlak niekto kupuje priložením zápästia k terminálu.

Coca-Cola oznámila, že do konca roka bude mať v Spojených štátoch 100-tisíc predajných automatov s ich nápojom, ktoré budú podporovať Apple Pay. Plechovka na jeden dotyk. Sieť hotelov Marriott bude od leta zas akceptovať Apple Watch (a iPhone 6) nie en na platby, ale aj ako kľúč do hotelovej izby.

Nič, čo by po technickej stránke nezvládal aj Android smartfón s NFC. Ale Apple už desaťročie dokazuje, že je majstrom v masovom rozširovaní zariadenia alebo služby, ktoré tu už bolo, ale zaužívanou záležitosťou sa nestalo. Viď smartfóny s dotykovou obrazovkou, tablety pred iPadom alebo mobilné aplikácie bez jednodetného obchodu.

Výdrž batérie Apple Watch môže byť tri dni. Alebo tridsať minút

Zdroj: SITA

Najväčšou prekážkou úspechu ale môže byť cena. Masovo rozšírený produkt môže byť len taký, ktorý si môžu dopriať davy. iPhony sa ním stali aj napriek dvojnásobnej cene oproti konkurencii. Lenže veľkú časť týchto telefónov si záujemcovia kúpili ako dotované zariadenia od mobilných operátorov.

Zatiaľ nikto nespomínal, že by boli dotované aj hodinky. Ramienok hodín je vymeniteľný, ale len za jeden z ponuky Applu. Nemajú totiž nejaký všeobecne normovaný štandard. A ich cena tiež nebude až taká lákavá.

Základný gumený pre Watch Sport stojí 49 dolárov, kovový milánsky ramienok a kožené sú o stovku drahšie a kovový článkový ramienok je za 449 dolárov. Bude zaujímavé sledovať, ako si Apple ustráži, aby sa z Ázie nezačali hrnúť výrobcovia kompatibilných náramkov za desatinu originálnej ceny.

Je ale viac ako pravdepodobné, že základný 400-eurový model Watch Sport pôjde na odbyt lepšie, ako pivo na Oktoberfeste. Jedine, že by sa ukázali technické nedostatky, hlavne nedostatočná výdrž batérie.

Polhodina behu s hudbou a stačí

Apple Watch majú mať „celodennú výdrž“, respektíve 18 hodín. Čo to v praxi znamená, sa dozvieme až po prvých recenziách. V zákutiach Apple stránky sú ale rozpísané presnejšie údaje o výdrži. Ich interné testovanie ukázalo, že hodinky vydržia spomínaných 18 hodín na jedno nabitie, ak sa počas tejto doby 90-krát skontrolujú (displej sa rozsvieti na 4 sekundy), zobrazí sa 90 notifikácií, tri štvrte hodiny sa bude používať aplikácia a počas cvičenia sa budú merať fitness údaje a počúvať hudbe cez Bluetooth po dobu 30 minút.

V druhom teste vydržala batéria 6,5 hodiny bezdrôtovej hudby. Na jedno nabitie majú hodinky vydržať 3-hodinový telefonický rozhovor. Ak si budete len každú hodinu 5-krát kontrolovať čas alebo pripomienky v kalendári (displej sa rozsvieti na 4 sekundy), vydržať majú 48 hodín.

A ak batéria klesne na minimum, hodinky sa prepnú do šetriaceho režimu a vydržia fungovať ešte 72 hodín. Ale len v testovaných podmienkach, čo znamenalo 4-krát za hodinu rozsvietiť displej na skontrolovanie času.

Výdrž batérie Apple Watch môže byť tri dni. Alebo tridsať minút

Zdroj: Apple

Mimochodom, cez magnetický indukčný konektor sa hodiny nabijú z 0 % na 80 % za hodinu a pol. Na plné nabitie potrebujú o hodinu viac. Vyzerá to na dosť biednu výdrž. Ale kto vie, možno budú natoľko praktické, že používateľom nebude vadiť mať ich každú noc pripnuté k nabíjačke. Z čoho ale vyplýva, že fázy spánku si asi s týmito hodinkami nebudete môcť sledovať. Jedine, že by boli v nabíjačke cez deň.

Z používateľského grafického rozhrania sú zástupcovia médií, ktorí ho vyskúšali, v rozpakoch. Je svižné (hoci nie až tak ako na iPhonoch), viacerí ale opisujú horšiu prehľadnosť a ergonómiu. Ponuka aplikácií má podobu akoby skupiny bubliniek. Čo je síce efektné, ale sú také drobné, že novinári nechtiac zapínali nie želanú aplikáciu, ale tú vedľa nej.

A zorientovať sa v tej hromade bubliniek si tiež vyžiada zvyk. Naopak veľmi si pochvaľovali korunku, pomocou ktorej sa obrazovka scrolluje oveľa precíznejšie ako ťahaním prsta po displeji. Bezproblémová bola komunikácia s asistentkou Siri.  

Konkurenti

Apple Watch prišiel do sveta, kde už ostatní výrobcovia stihli nielen svoje hodinky predstaviť. Mnohí z nich už majú druhú či dokonca tretiu generáciu. U žiadneho z nich (s výnimkou Pebble) nie je výdrž batérie až o toľko väčšia.

Lenže mnoho záleží od použiteľnosti. Ak budú Apple Watch fungovať takmer všade na platenie, otváranie dverí, zafungujú ako praktický fitness tréner a zrazu bude každý merať každú svoju kalóriu, tak sa budú vybíjať skôr. Naopak hodinky, ktoré použijete len na prečítanie SMS, lebo ostatné funkcie sú nudné alebo nepoužiteľné, rovnako veľká batéria udrží pri živote dlhšie.

Výdrž batérie Apple Watch môže byť tri dni. Alebo tridsať minút

Zdroj: SITA

Majitelia niektorých smart hodiniek ich ale určite neoznačujú za nudné. Veľkú obľubu si získali prvé okrúhle kovové Moto360 (cca 240 eur) a unikátne Gear S od Samsungu (cca 330 eur) so zahnutým displejom a slotom pre SIM kartu. Záujemcovia o elegantné kovové smart hodinky majú na výber aj prichádzajúce modely ako LG Watch Urban, Huawei Watch alebo druhú generáciu Pebble hodiniek, model Time Steel.

Podarí sa Apple Watch stať najpredávanejšími smart hodinkami alebo ostanú na okraji portfólia ako produkt, pre veľmi špecifickú cieľovku ako napríklad Mac Pro?