Ambíciu stvoriť malú východoslovenskú obdobu známeho amerického eldoráda technologických spoločností Silicon Valley pripomína už názov nedávno vzniknutého združenia právnických osôb: Košice IT Valley. Ale nielen ten. Dôležité sú hlavne plány jeho členov.

Združenie založili, aby vo svojom okolí zlepšovali podnikateľské prostredie pre high-tech investorov. Za necelých päť rokov chcú vo východoslovenskej metropole zamestnať oblasti informačno-komunikačných technológií najmenej tritisíc ľudí.

Objavenie Košíc

A že tieto plány majú reálny základ, hovorí pohľad na zoznam zakladateľov združenia. Okrem tamojšej Technickej univerzity, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Košického samosprávneho kraja na ňom možno nájsť aj sedem firiem podnikajúcich v oblasti informačných technológií.

Východ pracuje na svojom IT Valley

Všetky sú súčasť nadnárodných koncernov a v Košiciach sa už zabývali. Najsmelšie plány majú tri spoločnosti s ručením obmedzeným: T-Systems Slovakia, Ness Slovakia a Siemens PSE. V Košiciach už dokopy zamestnávajú vyše šesťsto ľudí a v najbližších rokoch chcú ich počty znásobiť.

Plány všetkých závisia od tohto, či sa im podarí nájsť dostatočný počet ľudí. Napríklad spoločnosť Ness plánuje počet zamestnancov zvýšiť z terajších sto na tristo až päťsto.

„Ak by sme mali aj dvetisíc zamestnancov, i pre nich by sme dokázali nájsť prácu,“ hovorí Jozef Jantošovič, výkonný riaditeľ košického vývojového centra strediska firmy Ness.

Košickí IT lídri sa venujú hlavne správe podnikových informačných systémov zákazníkov svojich materských spoločností a vývoju softvérov, ktoré sa využívajú v priemysle, zdravotníctve alebo vo verejnej správe.

Na východ Slovenska ich doviedlo hľadanie nových teritórií, ponúkajúcich okrem politickej a ekonomickej stability aj kvalifikovanú pracovnú silu. Jej cena už nie je limitujúci faktor ich investičných zámerov. Rozhoduje hlavne schopnosť regiónu poskytnúť dostatočné množstvo technicky vzdelaných ľudí.

Práve pre ich nedostatok v domovských krajinách zriaďujú technologicky orientované koncerny pobočky v strednej a východnej Európe. Najprv prichádzali do veľkých miest, no postupne sa aj tam trh s pracovnými silami prehrial, a tak smerujú ďalej do regiónov. Ich cieľom sú aj mestá ako Košice.

Aktivity akademikov

Zástupcovia technologických firiem tvrdia, že Košice ich centrály prilákali vďaka potenciálu vzdelaných ľudí, ktorého záruka sú miestne vysoké školy. Povesť mesta, v ktorom sa pripravujú špecialisti na informačné technológie, pomáhala šíriť predovšetkým Technická univerzita.

Tá sa ešte v roku 1999 zapojila do celosvetovej siete akadémií fungujúcej pod názvom Cisco Networking Academy. Jej zakladateľ bola americká nadnárodná korporácia Cisco Systems, jeden z najväčších svetových poskytovateľov technológií pre počítačové siete.

V druhej polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia jej vysychal prísun vzdelaných ľudí, preto rozbehla spoluprácu s univerzitami. Teraz je do jej programu zapojených 49 slovenských stredných a vysokých škôl.

„Myslím si, že patríme k špičke v Európe, čo je jeden z dôvodov, prečo sa IT investori obracajú na východ Slovenska,“ hovorí zakladateľ a doterajší riaditeľ slovenskej pobočky Cisco akadémie František Jakab.

Východ pracuje na svojom IT Valley

Zbližovanie vysokoškolskej výučby s tým, čo potrebuje trh práce, pokračovalo popri Cisco akadémii aj ďalšími projektmi. Na pôde univerzity vznikali laboratóriá, ktoré pomohli vybaviť technológiami IT firmy. Tie poskytovali žiakom aj študijné pobyty či pomoc pri príprave diplomových prác.

Impulzom na zintenzívnenie spolupráce škôl a súkromných firiem sa stala najväčšia regionálna investícia do znalostnej ekonomiky, ktorá do Košíc dorazila začiatkom minulého roku. Nemecká firma T-Systems patriaca do skupiny Deutsche Telekom vtedy oznámila, že na východnom Slovensku otvára centrum IT služieb.

Jeho zákazníkmi mali byť hlavne korporátni klienti Deutsche Telekomu. Košická pobočka sa má špecializovať predovšetkým na správu systémov SAP, Windows, Unix, Linux. Nemecký investor založil v Košiciach dcérsku spoločnosť T-Systems Slovakia.

Podľa konateľa Jozefa Ondáša v nej do budúceho roku nájde prácu minimálne tisíc ľudí. Investíciu sľúbila podporiť vláda štátnou pomocou v maximálnej výške 147 miliónov korún. Najviac peňazí pôjde vo forme príspevku na novovytvorené pracovné miesta a na vzdelávanie zamestnancov.

J. Ondáš tvrdí, že T-Systems sa pre Košice, popri schopnosti ich univerzít produkovať vzdelaných ľudí, rozhodol pre tradíciu v informačných technológiách, kultúre a histórii a vďaka medzinárodnému letisku.

Keď T-Systems minulý rok oznamoval svoj príchod do Košíc, J. Ondáš upozorňoval na priepasť medzi tým, čo ponúkajú vysoké školy, a skutočnými potrebami západoeurópskych firiem. Už vtedy označil nábor, získavanie a vzdelávanie schopných ľudí za priority T-Systems Slovakia. Aj preto firma vlani rozbehla aktivity, ktoré vyústili do založenia združenia Košice IT Valley.

Navigácia školákov

Členovia združenia majú podľa jeho riaditeľa a zároveň prorektora Technickej univerzity Antona Čižmára podelené úlohy. Univerzity s firmami pracujú na úprave a modifikácii obsahovej náplne štúdia. Tak, aby čo najviac vyhovovala potrebám zamestnávateľov. Úloha regionálnej samosprávy je vytvárať podmienky a infraštruktúru pre týchto zamestnávateľov a ľudí, ktorí u nich nájdu prácu.

Združenie má pôsobiť nielen na vysokých, ale aj stredných školách. A jeho riaditeľ nevylučuje, že aj na základných. Má motivovať mladých ľudí, aby študovali informačné technológie.

A. Čižmár hovorí aj o pozitívnych vplyvoch manažérov. „Im mladí skôr uveria, že kvalitní ľudia u nich nájdu zaujímavú prácu a dvojnásobne vyšší príjem, než je priemer,“ vysvetľuje.

Východ pracuje na svojom IT Valley

Jozef Ondáš: Z výchovy kvalifikovanej pracovnej sily nebudú profitovať len nadnárodné technologické firmy, ale celý región.

Východoslovenské vysoké školy vyprodukujú ročne zhruba dvesto informatikov. Trh práce ich bude v nasledujúcich piatich rokoch podľa odhadov členov Košice IT Valley potrebovať minimálne tritisíc.

Manažéri IT firiem, ktoré chcú v Košiciach rozširovať svoje pobočky, nepochybujú, že nájdu dosť ľudí. Podľa analýzy IT Asociácie Slovenska (ITAS) zo 40-tisíc odborníkov pôsobiacich v oblasti informatiky pracuje v Košiciach tritisíc.

„Združenie chce tento počet zdvojnásobiť,“ zdôrazňuje J. Ondáš. Šesťtisíc ľudí podľa jeho odhadov dokáže vytvoriť komunitu ľudí, ktorá vytvorí podhubie pre miestny rozvoj informačných technológií. Rezerv pre získavanie nových ľudí vidí veľa. Napríklad v podobe absolventov odborov, ktoré sú informatike príbuzné.

Je presvedčený, že mladí ľudia, ktorí vyštudovali na fakultách s technickým alebo prírodovedným zameraním, majú potenciál na to, aby zvládli profesie, čo potrebujú obsadiť technologické firmy.

Nehľadajú len informatikov, ale aj ľudí, ktorých dokážu využívať v rôznych oblastiach IT služieb, alebo tiež takých, čo vedia vedomosti nadobudnuté v IT sektore využívať v iných sférach priemyslu. Pre absolventov technických, nie IT odborov už T-Systems pripravil niekoľko rekvalifikačných kurzov.

Dobrí rodáci

O nedostatok ľudí sa neobávajú ani manažéri nadnárodnej technologickej spoločnosti Ness Technologies, ktorá v Košiciach zriadila svoje centrum na vývoj softvéru. Aj tá organizuje na východe Slovenska rekvalifikačné kurzy.

J. Jantošovič verí, že nových ľudí nájde aj spomedzi ľudí s IT praxou, ktorí odišli za prácou mimo svojho regiónu. Späť ich podľa neho privedie ponuka dobre plateného miesta a práca na zaujímavých inovatívnych projektoch.

Ako príklad svetovo unikátneho produktu spomína vývoj softvéru proti praniu špinavých peňazí a detekcie podvodov. Ide o zákazku pre americkú spoločnosť Fortent, ktorá vyvíja bezpečnostné technológie pre banky.

O návrat rodákov sa pokúša aj najväčší slovenský softvérový dom Siemens PSE. Začínal v Košiciach ešte v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia s piatimi zamestnancami. Ich počet v posledných dvoch rokoch dynamicky rástol a dnes sa zastavil na čísle 230. Takmer polovica z nich sa venuje medicínskym technológiám.

Okrem toho vyvíja technológie v oblasti telekomunikácií a systémy na správu technickej dokumentácie či výkonov lekárov a evidencie poistencov. V minulom roku Siemens PSE spustil kampaň Východniari, vráťte sa domov.

Šéf košickej prevádzky spoločnosti Marián Zorkovský bol s jej výsledkami spokojný. Hovorí o stretnutiach s ľuďmi, ktorí odišli za uplatnením do Kanady, Prahy či Bratislavy a boli prekvapení, že v Košiciach nájdu zaujímavé pracovné príležitosti v IT odboroch.

J. Ondáš zdôrazňuje, že z výchovy kvalifikovanej pracovnej sily nebudú profitovať len nadnárodné technologické firmy, ale celý región. Vie, že mnohým mladým ľuďom, ktorí prejdú zaškolením v jeho spoločnosti, sa budú časom možnosti, ktoré im poskytuje T-Systems, máliť. Budú hľadať iné, atraktívnejšie pracovné profesionálne výzvy.

Môžu ich nájsť v domácich firmách, ktoré budú ponúkať prácu s vyššou pridanou hodnotou. Niektorí z nich možno rozbehnú vlastné IT projekty alebo za lukratívnejšími miestami vycestujú mimo regiónu. „Dôležité je, aby sa mali kam vrátiť,“ dodáva.

Foto – Ivan Fleischer