Aplikácia na krv

Darovanie krvi cez mobil znie zaujímavo a možno až trochu drasticky. Našťastie, nebavíme sa o žiadnom novom module, ktorý namiesto odtlačkov prstov nasaje rovno krv. Ale o úplne čerstvej oficiálnej aplikácii Národnej transfúznej služby (NTS) SR.

Elektronická karta darcu je od 14. februára dostupná na stiahnutie, zatiaľ len pre systém Android. Hneď sme ju aj boli na jednom z pracovísk NTS vyskúšať. V tomto prípade ide o čiastočné zdravotné záznamy, takže aplikácia kladie dôraz na bezpečnosť.

Najprv je potrebné vypísanie žiadosti o registráciu, čo sa dá urobiť len osobne na jednom zo stredísk. Potom už len stačí zadať identifikačné číslo darcu a počkať na verifikačný kód zaslaný cez SMS. Na dokončenie registrácie aplikácie je ešte nevyhnutné vytvoriť PIN kód na jej odomykanie.

Do aplikácie sa potom nakopírujú dáta z databázy NTS, takže používateľ vidí svoju krvnú skupinu, fenotyp, názov poisťovne či počet odberov. V záložke Prehľad odberov je zoznam, kedy sa konali posledné odbery s veľkým ukazovateľom počtu dní do najbližšieho možného odberu.

Vybrali sme tri aplikácie, ktoré sa oplatí nainštalovať práve na Valentína

Zdroj: NTS

Po kliknutí na každý odber sa zobrazia aj vtedy namerané hodnoty ako úroveň hemoglobínu, leukocytov, trombocytov a ďalších všakovakých „globínov a cytov“. Pri každom je aj graf minimálnej a maximálnej hranice, ktoré sú pre darovanie krvi potrebné.

V záložke ocenenia sú zasa informácie o Jánskeho plakete a na akú má ten-ktorý darca nárok. Nechýba zoznam pracovísk aj s mapou a otváracími hodinami.

Aplikácia NTS je praktická a pomerne prehľadná. A ak by sme tušili, že pol roka po návšteve dlhého zoznamu krajín je automaticky zakázané darovať krv, mali by sme v apke ďalší záznam.

Ešte rýchlo nejakú kyticu

Čo by to bolo za Valentína bez kytice. Cez web sa dajú objednať z desiatok rôznych kvetinárstiev. Ale už to ide aj ešte flexibilnejšie a pohodlnejšie cez mobilnú aplikáciu, takže ruže sa dajú nechať poslať aj niekde z lietadla.

Kvety Online majú síce zastaralé grafické prostredie a skôr fungujú ako preklopenie webu do podoby mobilnej aplikácie. Ale ponúkajú viacero funkcií a tie základné fungujú správne. Nevýhodou je, že donášku robia len v Bratislave.

Vybrali sme tri aplikácie, ktoré sa oplatí nainštalovať práve na Valentína

Zdroj: Kvety Online

Prvoradý je, samozrejme, e-shop s výberom kvetov a kytíc. Široké možnosti platby, vrátane Viamo alebo Paypal si zaslúžia pochvalu. A hlavne bezplatná donáška počas dňa. Zaujímavý bonus je aj „helpdesk“ v podobne chatu.

Ťahák na balenie

A do tretice je to aplikácia, ktorá môže pomôcť, aby vôbec bolo komu tie kvety posielať. Becomme je český počin, ktorý sa v mobiloch objavil už pred dvoma rokmi. Tvorcovia ale za tú dobu nazbierali nové skúsenosti a vydali updatovanú verziu.

Princípom Becomme je pomocou hlášok zaujať opačné pohlavie dostatočne na to, aby sa rozprúdila konverzácia, prípadne aby prvé rande nebolo úplne trápne.

Vybrali sme tri aplikácie, ktoré sa oplatí nainštalovať práve na Valentína

Zdroj: Becomme

Hlášky sú rozdelené do troch kategórií: oslovenie, rande a vzťah. Každá z nich sa člení na teóriu (napríklad 10 vecí, na ktoré si treba dávať pri prvom rande pozor) a konkrétne hlášky.

Pri vzťahu sú už nahradené nápadmi na jeho upevnenie. Pribudla ešte záložka Výzva, ktorá formou hry dáva každý deň nejakú novú úlohu na zvýšenie sebavedomia.

Niektoré hlášky budú znieť ako gýč alebo klišé. Podľa tvorcov sú však odobrené dámami. Využitie v praxi si vyskúšal aj Jan Kraus vo svojej talkshow.

Becomme je dostupná pre Android a iOS.