Hoci európske cesty patria medzi najbezpečnejšie na svete, Európska komisia (EK) sa snaží počet úmrtí a ťažko zranených pri dopravných nehodách naďalej znižovať. Neustále prijíma nové bezpečnostné opatrenia, ktoré majú naplniť odvážnu víziu nula, teda nula úmrtí pri dopravných nehodách. Jedným z nich môže byť aj predné brzdové svetlo, ktorého slovenskou ambasádorkou sa stala zlatá olympijská paralyžiarka Alexandra Rexová.
Európska komisia upozorňuje, že každá smrť na cestách k sebe viaže v priemere ďalších päť osôb, ktoré utrpeli vážne zranenia s následkami, s ktorými budú musieť žiť do konca života. Zarážajúce sú aj ďalšie dáta. Bežná dopravná nehoda sa dotýka v priemere približne až 146 ľudí, vrátane príbuzných, záchranárov či iných zložiek. Jedným z bezpečnostných prvkov, ktoré môže znížiť počet úmrtí počas dopravných nehôd je aj zelené predné brzdové svetlo. Práve na Slovensku sa nedávno skončilo jeho testovanie v reálnej premávke. To ukázalo veľmi pozitívne výsledky, keďže až 78 % vodičov, ktorí mali skúsenosť s vedením vozidla s namontovaným predným brzdovým svetlom sa vyslovilo za všeobecné zavedenie tohto bezpečnostného prvku do bežnej premávky. Viacero pozitívnych výsledkov vyplývajúcich z viac ako rok prebiehajúceho výskumu zverejnila Žilinská univerzita aj Bonnská univerzita aj Bonnský inštitút pre právo a dopravnú psychológiu. „V rámci výskumu predného brzdového svetla sme tiež identifikovali názor 621 osôb, ktoré sa stretávali s predným brzdovým svetlom v reálnej premávke. Až 86 % chodcov súhlasí so všeobecným zavedením predného brzdového svetla do bežnej premávky,“ prezradil dekan Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline.
Chodci sú často najohrozenejšou skupinou zo všetkých účastníkov premávky, preto môže byť predné brzdové svetlo bezpečnostným prvkom, ktorý výrazne zlepší komunikáciu medzi vodičmi a chodcami. Svoje o tom vie aj zlatá medailistka z Paralympiády v Pekingu, lyžiarka Alexandra Rexová. Trpí totiž centrálnou poruchou videnia a orientovať sa v priestore je pre ňu skutočne náročné. Úspešná slovenská lyžiarka sa mimo zasnežených svahov, kde má pomoc navádzača, orientuje s veľkými ťažkosťami. Pohyb z bodu A do bodu B prirovnáva k blúdeniu v hmle a sama sa nikam neodváži. Preto mladá športovkyňa oceňuje čo i len najmenšiu pomoc, ktorá zlepší jej orientáciu, napríklad v rušnej dopravnej špičke. Práve predné brzdové svetlo môže pomôcť aj ľuďom ako Alexandra v lepšej orientácii v premávke.
Slovenská úspešná paralyžiarka sa stala novým ambasádorom bezpečnostného prvku predné brzdové svetlo na Slovensku a verí, že tento vynález môže raz pomôcť zachraňovať ľudské životy v celej Európskej únii. „Bohužiaľ, nie každý má zdravý zrak či schopnosti, aby vedel posúdiť rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúceho vozidla. A v tom vidím veľký potenciál a pomoc, že vzhľadom na signál zeleného predného brzdového svetla má aj chodec so zrakovým postihnutím či oslabenými schopnosťami zrakovo vnímať, možnosť reagovať“, vysvetľuje Alexandra.
Projekt predného brzdové svetla podporuje aj europoslanec Ivan Štefanec, ktorý sa zúčastnil so svojim vozidlom aj výskumu. Na európskych cestách zomiera ročne viac ako 20-tisíc ľudí ročne a jedným z cieľov Európskej únie je zachrániť životy a znížiť počty obetí na cestách. Aj preto považuje europoslanec predné brzdové svetlo za jeden z významných prvkov pre zlepšenie bezpečnosti na európskych cestách. Predné brzdové svetlo je diskutovanou témou, ktorou sa europoslanci aktívne zaoberajú. Nehôd v rámci Únie je veľmi veľa, na Slovensku vlani zahynulo na priechode pre chodcov až dvanásť ľudí. Je dôležité spraviť čo najviac, aby sa počet obetí a zranených podarilo neustále znižovať.
Za pomoc, ochotu a priateľský prístup pri organizácii natáčania videa v Ríme, ďakujeme Marekovi Lisánskemu, mimoriadnemu a splnomocnenému veľvyslancovi Slovenskej republiky pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov. Ďakujeme
Pre viac informácii o projekte predné brzdové svetlo sledujte: https://www.frontbrakelights.com/sk/