V Bratislave pribudlo ďalšie komerčné dátové centrum. Po projektoch Slovak Telekomu, GTS, Orangeu dokončila výstavbu svojej prevádzky spoločnosť Vnet. Digitalis, nachádzajúci sa v mestskej časti Ružinov, je v poradí jej štvrtým datacentrom. Projekt podľa jeho manažérov spĺňa požiadavky na štandard Tier III.

Digitalis je postavený na zelenej lúke. Nevznikol prestavbou staršieho objektu, slúžiaceho pôvodne na iný účel, ale bol od začiatku projektovaný ako dátové centrum. Jeho celková plocha je tritisíc štvorcových metrov, z čoho zhruba tretina je v samotných dátových sálach, určených pre umiestnenie serverov a ďalších zariadení klientov.

Spočiatku bude v prevádzke jedna sála s rozlohou 200 m2. Ďalšie dve sú predpripravené na rýchle dovybavenie a spustenie v prípade potreby (záujmu zákazníkov).

Celkovú výšku investičných nákladov Vnet nezverejnil. Jeho šéf Vladimír Kupčo hovorí, že mohli byť vyššie ako pri iných podobných projektoch, nakoľko pri výstavbe využili drahšie technológie, ktoré by sa však mali odvďačiť nižšími prevádzkovými nákladmi, prípadne lepším komfortom služieb pre klientov.

Vnet spúšťa nové komerčné dátové centrum

Zdroj: Vnet

Vnet pôvodne plánoval Digitalis otvárať ešte v roku 2011. Zhruba dvojročné zdržanie podľa V. Kupča spôsobili najmä zmeny architektonického riešenia: „Na druhej strane, mohli sme implementovať nové technológie, ktoré sa medzičasom objavili.“

V Digitalise by tak podľa neho malo byť nasadených viacero technológií, ktoré na Slovensku zatiaľ prevádzkovatelia datacentier nepoužili. Napríklad chladenie adiabatickým odparovaním, napájanie štyrmi nezávislými vetvami, či systém hasenia vodnou hmlou.

 

Vizitka Digitalisu
Lokalita Bratislava-Ružinov, Trnavská cesta
Budova projektovaná ako dátové centrum
Celková plocha 3 000 m2
Plocha dátových sál 1 000 m2
Počet dátových sál 3
Kapacita 359 rackov, 8 600 serverov štandardných rozmerov
Klasifikácia podľa The Uptime Institute Tier III
Garantovaná dostupnosť služieb (SLA) 99,993%
Hodnota PUE 1,1-1,5 (v závislosti od ročného obdobia)
Inštalovaný výkon 6,4 MVA
Redundancia systémov N+1 (napájanie, UPS, dieselový generátor, chladenie...)
Redundancia pripojenia 4 nezávislé optické trasy
Kapacity poskytovaných portov 100 Mbit/s, 1 Gbit/s, 10 Gbit/s
Fyzická dostupnosť 24/365 bez ohlásenia
Parkovanie v podzemnej garáži budovy
PRAMEŇ: Vnet

Výsledkom by mala byť znížená spotreba elektrickej energie, jej efektívnejšie využitie, prípadne menší počet dní, kedy sa dátové sály chladia klimatizáciou, poháňanou kompresormi. Tento prístup a tiež využívanie odpadového tepla (na vykurovanie skleníka susednej záhradníckej firmy Kulla) podľa Vnetu robia z Digitalisu zelené datacentrum.

Klientov má Digitalis upútať tiež novým obchodným modelom. Každý server bude mať vlastný merač elektrickej energie, čo umožní účtovať jej reálnu spotrebu a nie na základe paušálu (ako to býva zvykom v iných datacentrách). „Klient s energeticky efektívnejšími zariadeniami bude platiť menej ako ten s menej efektívnymi zariadeniami,“ vysvetľuje V. Kupčo.

Pri obchodných plánoch Vnet spolieha na kontinuálne rastúci dopyt zákazníkov po kapacitách komerčných dátových centier. Dve staršie prevádzky, ktoré naďalej ostávajú v prevádzke (historicky najstaršie datacentrum už Vnet ale uzavrel) sú podľa V. Kupča takmer naplnené.

Naznačuje tiež, že firma má rozrokované väčšie projekty, ktoré by vyťaženiu nového centra mohli pomôcť, o detailoch však hovoriť nechce. V Digitalise chce Vnet okrem prenájmu plochy poskytovať aj sofistikovanejšie služby virtuálnych serverov či cloudu.

Foto na titulke a v článku - Vnet