Los Angeles bolo minulý týždeň pupkom videoherného biznisu, konala sa tam výstava E3. Priniesla viacero hardvérových a najmä softvérových noviniek, ktoré skladajú mozaiku vývoja v brandži.

Menia pozície

Pred E3 sa dali vytušiť iba dve možnosti. Buď sa výrobcovia budú držať vytýčenej cesty alebo sa pokúsia vstúpiť do iných segmentov trhu viac ako doteraz. Tak ako na vlaňajšej E3 začali Microsoft a Sony viac pracovať s pohybovým ovládaním. Dalo sa tušiť, že Nintendo tento rok urobí opačný krok a zameria sa viac na tradičných hráčov, o čom svedčia možnosti novej konzoly.

V praxi to vyzerá tak, že Microsoft preberá štafetu od Wii – a na Vianoce chce dominovať v kategórii pohybového i rodinného hrania s Kinectom. Svedčia o tom minihry s Disneym a prispejú aj partneri ako UbiSoft s bláznivými zajacmi či Just Dance 3.

X360 má vytvorenú pozíciu vďaka podpore tretích strán a silným sériám ako Halo, Gears of War či Forza Motorsport, pričom všetky dostanú nový diel či remake (Halo HD). Microsoft sa snaží tlačiť Kinect aj do kategórie tradičných hráčov, no tí sú zatiaľ skôr rezistentní.

A preto na nich ide šikovnou okľukou. Namiesto pohybu chce predať iný benefit – hlasové ovládanie do akcií ako Ghost Recon či Mass Effect 3. Vyzerá to ako dobrý nápad. Na odlíšenie napríklad trojkového Mass Effectu pre PS3 a pre X360 bude zrejme stačiť.

Víťazi a porazení videoherného biznisu

Zdroj: flickr

Sony si zasa posilňuje pozíciu v tradičnej kombinovanej komunite. Tradiční hráči majú stále prísľub nových veľkých hier. Uncharted a Resistance sú stávky na istotu a s odstupom vidieť i viacero ďalších budúcoročných noviniek: akčné hry Starhawk a Dust 514 či vytúžené pokračovanie Sly 4.

Zdá sa, že Sony sa snaží prebrať dobrú pozíciu Microsoftu medzi tradičnými hráčmi. Občas to funguje, keď sa majiteľ X360 v diskusii posťažuje, že „na PS3 už akosi vychádza viac lepších hier“. Move je v tomto smere bonus: predáva sa, nové hry plynulo prichádzajú a Sony to zatiaľ stačí.

Na pol plynu

Nintendo má na svoje E3 ohlásenia zmiešané reakcie. Akcie firmy padli o desať percent a jej manažéri uznali, že novú konzolu mohli predstaviť lepšie. Problém je, že Nintendo chce bojovať na štyroch frontoch, ale nedokáže všetky zásobovať.

Po prvé, na DS nebola uvedená žiadna hra. Iste, firma sa sústreďuje na 3DS, no stále môže lokalizovať existujúce hry ako Professor Layton 4 či Ni no kuni. Wii dostalo iba prísľub: nová Zelda na Vianoce (a, off-the-record, príde i nový Kirby).

To je zrejme signál, ktorý znervóznil investorov. Osvedčené platformy (spolu 234 miliónov kusov) nemajú na Vianoce poriadny softvér. Navyše, 3DS sa nepredáva podľa plánov, preto logický krok toľkých hier a osvedčených značiek na tieto sviatky.

Najväčší problém je ale pozícia Wii U. Chce byť pre každého, no zatiaľ nebola poriadne predstavená. Iste, rodinné hranie a známe značky Nintenda dostane. Bude mať vyšší výkon a distribútori budú na ne súčasne vyvíjať svoje hry (keď ich tvoria na X360 a PS3). Bude to stačiť na kúpu tradičnými hráčmi? Ak majú X360 či PS3, bude to problém.

Wii U možno malo chuť prebrať štafetu výkonnejšej konzoly a kus hráčov od Sony (čím by sa kruh výmeny pozícii uzavrel), no zatiaľ iba ukázalo párminútový trailer, podľa ktorého hry na Wii U prídu. To je málo. A herný ovládač a la tablet vzbudzuje veľké očakávania a možnosti, no trh sa začína báť, že čo ak ho firmy dokážu využiť iba prvý rok-dva ako pri Kinect, Move či prvom Wii a napokon ho vlastne riadne využije iba domáce Nintendo?

Čo prinesie Vita

Na handheldovom poli prekvapila jedna vec. Aj v čase smartfónov či tabletov bolo na tlačovke Sony pýchou i ocenením zároveň vytiahnuť z vrecka nový PS Vita a hovoriť o nových hrách či jeho možnostiach. Sony zatiaľ preň robí strašne veľa a veľmi dobre. Má očakávania a napĺňa ich. Má aj potenciál – a využíva ho. Prenáša ho na novinárov, aj fanúšikov a pri cene 249 eur je zrazu handheld stále v kurze.

Iste, bude musieť priniesť veľa dobrých hier už od začiatku (a neísť po vzore Nintenda, kde chýbali). A bude musieť bojovať s 3DS. Ale paradoxne môže práve Sony cez PS Vita zachrániť tradičný handheldový trh. Ostáva dúfať, že Japonci naň budú ochotní plynule prejsť (zatiaľ im plne vyhovuje PSP) a že západný trh ho podporí silnejšie.

Víťazi a porazení videoherného biznisu

Zdroj: bloomberg

Sony sa akoby mení na Nintendo a vybavuje handheld parádnym arzenálom hier (Uncharted, Resistance, Wipeout 2048, Ruin) a verí, že na PS Vita naskočia aj tretie strany. Ak príde Call of Duty, Mortal Kombat či veľká séria EA, môže žať úspechy.

Málo nových titulov

Pri pohľade na distribútorov sa ukázali viaceré súčasné trendy. Electronic Arts sa dostávajú postupne do želaného modelu mať menej väčších hier. Ich desiatka však pokryla rôzne žánre a snahu skórovať na Facebooku či Kinecte.

UbiSoft vyvoláva skôr rozpačitý dojem. Niektoré hry prichádzajú neskoro (Rabbids a Just Dance na Kinect), pri iných vidieť, ako chcú meniť žáner - Brothers in Arms prehodil do žánru akčnej satiry, Far Cry sa tvári skôr ako survival akcia. Ale najlepšie mu aj tak išiel Rayman: Origins ako variácia na 15 rokov starú hru. Ešteže Assassin’s Creed má stále veľký potenciál.

Víťazi a porazení videoherného biznisu

Zdroj: ubisoft

V zásade pri distribútoroch i výrobcoch vyvstal jeden (subjektívne) zásadný problém. Množstvo nových hier je minimálne. Servírujú sa pokračovania rôzneho druhu, občas reštart série (Tomb Raider). Microsoft má pár titulov, zväčša prídu na Kinect. Sony ich má pár, Nintendo žiadny. Overstrike od Electronic Arts a Insomniac tímu má dobrý nápad, ale prvý dojem zatiaľ neberie dych.

Je to začarovaný kruh. Keď sú konzoly v dobrej kondícii a desiatkach miliónov kusov, niektorí tvorcovia (UbiSoft) reptajú, že treba nové, nech posunú kreatívne možnosti ďalej a až na nové urobia aj nové hry. A zase keď prídu nové konzoly, všetci chcú len stávku na istotu, lebo konzol je málo a nová hra je risk.

Foto - Flickr.com, Sony, Ubisoft