Je všeobecne známe, že predmety ako kľučky dverí, tlačidlá vo výťahoch alebo vodovodné kohútiky sú spravidla zdrojom šírenia baktérií či vírusov. Prekvapujúco veľké ložiská sú ale aj na mobiloch alebo klávesniciach. Niet sa čo diviť, dotýkame sa ich neustále.
Posledný prieskum spoločnosti Dscout zmeral, že priemerne sa človek dotkne mobilu až 2 600-krát za jeden deň. Respektíve s mobilom pracuje 76-krát za deň.
V kombinácii s ďalším prieskumom v Austrálii ukázal, že človek sa za hodinu dotkne tváre v priemere 23-krát. V tomto prípade sa jej ani nemusíme dotýkať priamo, pri telefonátoch si k nej prikladáme neustále kontaminovaný mobil.
Nie je to nič nezvyčajné a ľudské telo a jeho imunita je na to pripravená. Pri výnimkách ako je Covid-19 je dobré tomuto boju s vírusom pomôcť.
Zdroj: Pexels
Covid-19 sa šíri cez kvapôčky, napríklad kašlaním alebo kýchaním. Takýmto spôsobom dokáže byť „vystrelený“ až na dva metre od nakazeného. Aj preto sú rúška odporúčané práve pre už nakazených, aby chorobu ďalej nešírili. Rúška na mobil netreba. Určite neuškodí mať osobnú elektroniku v týchto dňoch čistejšiu než inokedy.
Prieskum v nemocniciach ukázal, že viac ako 99 percent smartfónov zamestnancov nemocníc obsahovali potencionálne patogény a baktérie.
Zo štatistík je vhodné pre starších ľudí dbať na zvýšenú hygienu mobilov. Covid-19 má ťažšie príznaky práve u dôchodcov. V každom prípade je ale dobré, aby sa každý z nás postaral o zníženie rizika, že vírus nebudeme prenášať.
Okrem základných pokynov – teda časté a dôkladne umývanie rúk, stránenie sa miest s veľkým počtom ľudí na malom priestore a sledovanie príznakov (zvýšená telesná teplota, slabosť, migréna a sťažené dýchanie) je bonusovým krokom aj zníženie rizika prenášania vírusu na elektronike.
UV čistenie mobilu Zdroj: Amazon
Odolnosť alebo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?