Mamutie dvojmetrové plazmové televízory si zrejme kupujú najmä solventnejší priaznivci športu a filmovej zábavy. Highendový videokonferenčný systém Telepresence má takéto obrazovky – každú s uhlopriečkou 65 palcov – tri. Okrem toho zahŕňa sadu reproduktorov, zabezpečujúcich priestorový zvuk, a samostatnú obrazovku na powerpointové prezentácie.

No účelom tohto systému nie je používateľa ohúriť technickou výbavou. Má mu poskytnúť ak nie osobný, tak aspoň výrazne osobnejší kontakt než bežné videokonferencie. Producenti systémov Telepresence, spoločnosti Cisco Systems či Polycom, preň vymysleli pojem life-like (ako naživo) komunikácia.

V praxi to znamená, že osoby na druhej strane linky sa zobrazujú v životnej veľkosti a vo Full HD rozlíšení (1 080p), prenos obrazu je plynulý, nezasekáva sa. Keďže plazmy sú zapustené do konštrukcie stola, vzniká dojem, že ľudia fyzicky vzdialení stovky kilometrov naozaj sedia v bezprostrednej blízkosti. Možno tak do detailu vnímať mimiku tváre a reč tela, čo sa pri bežnej videokonferencii veľmi nedá. Okrem toho, citlivé mikrofóny zachytia a  na druhú stranu prenesú aj šepot vedľa seba sediacich ľudí.

Videokomunikácia ako taká už dávno nie je novinka alebo okrajová záležitosť pre fajnšmekrov. Na mobilných 3G sieťach sa síce napriek počiatočným očakávaniam operátorov neujala, no masám ju sprístupnil iný hráč – Skype. Celosvetovo najväčší poskytovateľ služieb internetového telefonovania tvrdí, že 40 percent prevádzky medzi používateľmi jeho aplikácie tvoria práve videohovory.

No kým v spotrebiteľskom segmente videokomunikácia zažíva rozmach (jedným z nových impulzov môže byť i pred časom predstavená aplikácia FaceTime pre applovské iPhony a iPady), v biznis prostredí - ako naznačujú prieskumy spoločnosti Cisco - sa jej potenciál využíva iba slabo.

Podľa nich sa bežné videokonferenčné miestnosti vo firmách využívajú na päť až desať percent. Pri life-like systémoch, vraví technický riaditeľ slovenského Cisca Roman Janovič, je to podstatne viac – cez 60 percent. (Sčasti to môže spôsobovať aj fakt, že videokonferenciu v HD kvalite si chcú všetci ako atraktívnu novinku vyskúšať na vlastnej koži.)

Výhody videokomunikácie pre biznis sa pritom zdajú byť očividné. Pri nutnosti osobne sa stretávať strávia manažéri a konzultanti veľa času – a peňazí – cestovaním. Nehovoriac o tom, že stres a vyčerpanie znižuje ich produktivitu (ako aj kvalitu života mimo práce). „Z dvoch dní na efektívnu prácu ostane päť – šesť hodín,“ sumarizuje šéf IT firmy Soitron Ondrej Smolár.

Hovorí z vlastnej skúsenosti, lebo posledný rok pravidelne pendluje medzi slovenskou centrálou v Bratislave a pobočkou v rumunskej Bukurešti, kde Soitron vlani kúpil spoločnosť Datanet Systems. V budúcnosti už bude určite cestovať menej, nazdáva sa O. Smolár. Soitron na obe pracoviská, a aj do pražskej pobočky, inštaloval Telepresence (firma je partnerom Cisca na inštaláciu systému u zákazníkov).

Videokonferencie idú do HD

Zdroj: Soitron

Videokonferenčná miestnosť v Bratislave...

Videokonferencie idú do HD

Zdroj: Jozef Andacký

...a v Bukurešti

Úspech life-like komunikácie závisí od vôle podnikov a organizácií investovať do technológie s prémiovou cenou. Náklady na vybudovanie jednej videokonferenčnej miestnosti pre Telepresence od Cisca sa pohybujú od 80-tisíc eur pri jednoobrazovkových riešeniach po 250-tisíc eur pri highendových inštaláciách s troma plazmami. Ak používateľská organizácia potrebuje na vnútorné účely dve takéto miestnosti, náklady treba násobiť dvoma. Nie vždy je to potrebné, Telepresence dokáže spolupracovať aj so staršími videokonferenčnými systémami.

Videokonferencia v HD kvalite má, pravdaže, aj patričné nároky na telekomunikačnú infraštruktúru. I keď výkonné linky v súčasnosti – minimálne vo veľkých mestách – nie sú nedostupné (či už fyzicky alebo finančne). Videokomunikácia cez jednu obrazovku si vyžaduje kapacitu aspoň šesť megabitov za sekundu, pri troch displejoch je to 15 Mbit/s.

Vysoké nároky sa kladú aj na samotnú miestnosť. Musí spĺňať náročné požiadavky na osvetlenie, akustiku, vzduchotechniku či farbu maľovky na stenách. Technický riaditeľ Soitronu Peter Horňák hovorí, že celá výbava sa prepravuje na deviatich paletách a má hmotnosť 1,5 tony.

Pracovnú cestu do Bukurešti pre eTREND zabezpečil Soitron.

Foto v článku a na titulke – Jozef Andacký, Soitron