Ak rok 2011 v slovenskom telekomunikačnom biznise patril mobilnému internetu (štart 3G siete O2, ešte rýchlejšie siete Orangeu a Telekomu), tak o tom nasledujúcom to bude platiť dvojnásobne. Postará sa o to rastúca popularita iPadov, Galaxy Tabov a ich kvázi konkurentov z tabletového sveta. A tiež to, že výrobcovia mobilov postupne presedlávajú na smartfóny a posielajú „hlúpe“ mobily, z ktorých sa dalo iba telefonovať a esemeskovať, do večných lovísk. Pomer medzi šikovnými a „obyčajnými“ telefónmi sa aj na Slovensku preklopí výraznejšie v prospech iPhonov, Androidov a možno i windowsových Nokií.
Megabitový fetiš
Tablety a smartfóny si vyžiadajú ďalšie investície do mobilných sietí, aby sa na nich dalo surfovať, mejlovať a sťahovať digitálnu hudbu čo najrýchlejšie. V Orangei a Telekome bude megabitový fetiš stále aktuálny. Pribudne lokalít, v ktorých operátori upgradnú siete, aby dáta medzi základňovkou a prístrojom zákazníka lietali svižnejšie.
Marketingy vycibria produktovú diverzifikáciu založenú na rôznych stupňoch maximálnej rýchlosti downloadu. Mobilné dáta sa stanú ešte integrálnejšou súčasťou zákazníckych paušálov doteraz bazírujúcich najmä na bezplatných minútach v domovskej sieti.
Otázka je, či rýchlostné preteky zlomia O2, ktoré sa ich rozhodlo ignorovať. Zatiaľ sa zdá, že v dohľadnom čase nie. Zmenu azda prinesie nový šéf tretieho operátora so skúsenosťami z latinskoamerických trhov, ktorý sa na scéne objavil začiatkom novembra. Ale možno aj ten zistí (presvedčia ho), že ju vzhľadom na lowcostové nastavenie zákazníckych očakávaní nepotrebuje.
Investičné aktivity veľkých operátorov sa teda zamerajú na mobilné siete. Optické vlákna, také horúce pred dvoma-tromi rokmi, budú doménou menších lokálnych a regionálnych hráčov. Napríklad Antiku, ktorý pôvodné košické domínium systematicky rozširuje o okresné mestá najmä na východe Slovenska.
Veľkú optickú investíciu chce na budúci rok rozbehnúť aj štát. Teda ak plán vybudovať novú sieť s prípojkami do šiestich stoviek odľahlých dedín neprekazia predčasné parlamentné voľby. Zatiaľ sa v projekte za 113 miliónov eur (eurofondy), ktorého cieľom je dotiahnuť rýchly internet aj tam, kam sa dosiaľ nedostal, začalo s výberom dodávateľa projekčných prác.
Čierna labuť
Budúci rok prinesie aj celkom nový impulz mobilných investícií. Teda ak sa (prípadne hneď v prvom kvartáli) zrealizuje telekomunikačným regulátorom avizovaná aukcia o frekvencie uvoľnené digitalizáciou televízneho vysielania. Na týchto frekvenciách operátori po celom svete horlivo stavajú mobilné siete štvrtej generácie. Skratky 4G a LTE, ktorými sa označujú, už v budúcom roku zaparkujú aj v slovníkoch slovenských operátorov.
(Ne)dostupnosť 4G/LTE koncových zariadení by to komplikovať nemala. Nejaké lastovičky už na trhu sú, zvyšok kŕdľa priletí, len čo sa (na budúci rok) objaví päťkový iPhone, ktorý by už túto vymoženosť obsahovať mal. No aj tak ak ultrarýchly mobilný 4G internet porovnateľný s dnešným pripojením cez bežnú telefónnu linku (nie cez optické vlákno) na Slovensko dorazí, bude to vo veľkých mestách, kde sa koncentruje dopyt.
Digitálna dividenda, ako televíziou uvoľnené frekvenčné pásma vcelku trefne nazvali kdesi v Bruseli, môže na Slovensko prilákať aj štvrtého mobilného operátora. Lákavá predstava, ale pravdepodobnosť, že sa vyplní, nie je veľká. Slovenský trh je vysoko konkurenčný, relatívne dosť penetrovaný, potenciál jeho rastu je obmedzený a motivácia investorov klesla vzhľadom na krízu 2.0 na bod mrazu. Hoci teória čiernej labute postuluje, že jeden nikdy nevie. A jedna z nich doletí, povedzme, z ďalekého Vietnamu...
Relatívne veľké očakávania má z aukcie digitálnej dividendy aj vláda, ktorá si naplánovala, že jej na budúci rok do štátnej kasy prinesie 40 miliónov eur. Veľmi podobnú sumu chce aj vo forme dividend zo 49-percentného podielu v Slovak Telekome.
Koľko miliónov sa z digitálnej dividendy reálne napokon vyťaží, ťažko povedať. Vládny odhad stojí na novom prístupe regulátora k oceňovaniu frekvencií, ktorý prvýkrát aplikoval pri predlžovaní starých mobilných licencií pre Orange a Telekom. Vtedy dvojicu operátorov zatlačil do kúta, prolongácia povolení bola pre nich must-have záležitosť. V prípade 4G môže pri nezáujme nováčikov pokojne nastať aj opačné garde.
Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Foto - Profimedia.cz