V auguste tohto roka končí posledná japonská spoločnosť s výrobou videorekordérov a videoprehrávačov. Nie je to Sony alebo Panasonic, tí s týmto segmentom sekli pred rokmi. Posledným samurajom je firma Funai Electric, ktorá videá predáva pod vlastnou značkou a je tiež producentom týchto zariadení pre iné firmy ako napríklad čínske Sanyo.
Nie je vylúčené, že sa ešte nejaký čas budú objavovať videá neznámych ázijských značiek. Funai bol ale posledný veľkovýrobca a navyše s výrobou končí aj kvôli problémom so získaním potrebných komponentov. S čím budú mať komplikácie aj ostatné značky a koniec VCR je tak zrátaný.
Starý dobrý videorekordér bol takmer v každej domácnosti Zdroj: Wikimedia
Hlavným dôvodom zastavenia liniek je ale znižovanie dopytu. Čo v čase, keď sa DVD prehrávače dajú zohnať doslova za pár eur, rovnako aj DVD tituly a Netflix je dostupný po celom svete, nie je snáď pre nikoho prekvapujúce. Naopak, veľkým prekvapením je, že ešte vlani Funai predal až 750-tisíc videorekordérov. V porovnaní s 15 miliónmi kusov, ktoré predával ročne v osemdesiatych rokoch je to ale priepastný rozdiel.
Podobne nečakaný je fakt, že filmové tituly na VHS kazetách sa stále predávajú. Minimálne Amazon ich má v ponuke tucty uložené na magnetickej páske navinutej na dvoch kotúčoch uložených v čiernom plastovom puzdre, ktorá ponúka maximálne rozlíšenie v prepočte 557 x 335 pixelov.
Je tu ešte jedna alternatíva. Retro je momentálne v móde a nebolo by až takým prekvapením, keby videorekordér zažil malé znovuzrodenie ako to bolo pri gramofónoch a vinylových platniach. Poslednou záchranou VCR tak môžu byť už len hipsteri.