Obyvatelia Slovenska mohli vlani koncom mája po prvýkrát na nočnej oblohe vidieť zaujímavý úkaz. Pás svetiel sa tiahol za sebou v rovnakej trajektórii. Mnohých táto svetelná show na nočnej oblohe prekvapila a objavili sa rôzne teórie jej vzniku - od armádnych lietadiel až po návštevu mimozemskej civilizácie.
V skutočnosti však išlo len o projekt amerického podnikateľa a zakladateľa firmy Tesla Elona Muska, ktorý sa rozhodol poslať na obežnú dráhu desiatky satelitov, ktoré budú tvoriť základ jeho projektu s názvom Starlink.
E. Musk sa netají jeho ambíciami kolonizovať a dobývať Mars. Aj z toho dôvodu založil vesmírny startup s názvom SpaceX, ktorý vlani absolvoval 13 úspešných misií. Tento rok však ich má v pláne až 38, čo znamená priemerne tri štarty za mesiac, z čoho drvivá väčšina bude uskutočnená kvôli projektu Starlink.
Ide o interný projekt spoločnosti SpaceX, ktorého cieľom je pokryť celú planétu internetovým pripojením prostredníctvom tisícov satelitov. E. Musk si sľubuje od projektu získať dostatočný objem financií, ktorý bude neskôr použitý na vesmírny program kolonizácie Marsu.
O čom je vesmírny internet
Satelitný internet nie je žiadna novinka, avšak Muskov projekt to chce robiť odlišne. Jiří Šilha z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie univerzity Komenského pre TREND vysvetľuje, že v súčasnosti máme na obežnej dráhe Zeme viacero systémov, ktoré ponúkajú internetové spojenie.
„Buď sú to
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?