V čase energetickej krízy sa jadrová energetika opäť výraznejšie dostáva k slovu. Nemci začali pripúšťať, že bez jadra zimné mesiace zrejme neutiahnu. Aj ďalšie krajiny v tomto čase zvažujú predĺženie životnosti niektorých atómových elektrární, mnohé rozmýšľajú o vývoji malých modulárnych reaktorov. Akú majú budúcnosť, aj o tom pre TREND hovorí podpredseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Martin Venhart.
Je vývoj malých modulárnych reaktorov vo svete perspektívny?
Vývoj modulárnych reaktorov má obrovský zmysel a podľa môjho názoru je to smer, ktorým sa treba uberať. Dôvodov je niekoľko. Nevyhnutne potrebujeme decentralizovať výrobu elektrickej energie. Jasne nám to ukazuje ruská agresia na Ukrajine. Pre štát je strategicky veľmi nevýhodné, ak má energetické zdroje umiestnené príliš blízko seba. To je aj prípad Slovenska. Nemusíte pritom zničiť priamo jadrovú elektráreň, stačí zničiť energetické línie, ktoré vedú elektrickú energiu. Navyše, tieto sa dajú zničiť oveľa ľahšie ako jadrová elektráreň a je to oveľa bezpečnejšie aj pre samotného útočníka. Preto potrebujeme modulárne reaktory, čiže malé reaktory s malým výkonom, ktoré sa dajú skladať.
Aké sú ďalšie dôvody?
Nemusíme nevyhnutne hovoriť len o výrobe elektrickej energie pomocou takýchto reaktorov. Veľmi veľa sa v rámci klimatickej krízy hovorí o oxide uhličitom (CO2). Tento problém je však oveľa komplexnejší.
Ak by sme zo dňa na deň zastavili úplne všetku dopravu, tak by sme dosiahli úsporu len na úrovni približne dvadsať percent. Najväčším zdrojom CO2 je však momentálne priemyselné teplo. Napríklad v chemickom priemysle, ak chcete niečo vyrábať, často potrebujete chemické reaktory ohriať na vysokú teplotu. Ako sa to robí teraz? Napríklad spaľovaním fosílnych palív.
A keby sme využili elektrickú energiu?
Čo to znamená? Napríklad v jadrovej elektrárni reaktor vyrobí teplo. Pomocou neho vyrobíte elektrickú energiu s účinnosťou zhruba tridsať percent. Čiže už máte tepelnú stratu 70 percent. Elektrickú energiu musíte transportovať do fabriky, kde z nej, opäť s ďalšími stratami, vyrobíte teplo. Ale teplo ste už mali na začiatku.
Ak by ste mali priamo vo fabrike malý jadrový reaktor, ktorý nebude vyrábať elektrickú energiu, ale len teplo na ohrievanie, tak je to určite energeticky oveľa výhodnejšie. My potrebujeme riešiť nielen to, akým spôsobom energiu vyrábame, ale aj to, akým spôsobom s ňou ďalej zaobchádzame.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?