Kuna skalná, drobný mäsožravec z čeľade lasicovitých, by sa v tomto prípade mohol nazývať aj „kábložravec“. Pri potulkách si zviera neuvedomilo, že si ide pochutnávať na súčasti 66 kV transformátora, napojeného na veľký hadrónový urýchľovač častíc postavený Európskou organizáciu pre nukleárny výskum (CERN).
Podľa správy CERNu došlo po celodenných úspešných testoch nadránom k vážnym výkyvom elektrickej siete. Následne sa začali objavovať aj poruchy na magnetoch. Vedci a inžinieri skúšali identifikovať problém, prestavovali a resetovali rôzne systémy na 27 kilometrovom podzemnom kolose.
Zasiahnutý bol aj systém chladenia, rôzne testy magnetov končili chybou a stále nevedeli, čo sa deje. V zariadení, kde vedci hľadajú prapôvodné častice univerza a pracujú s energiou 7 teraelektrovoltov to neveštilo nič dobré.
Zdroj: Wikimedia
Nakoniec sa našiel vinník. Chlpatý záškodník, žiaľ, neprežil. Arnaud Marsollier, hovorca CERNu pre BBC povedal, že následné opravy teraz zaberú niekoľko dní. Dodal, že je ťažké kontrolovať objekt takých rozmerov.
Nie je to prvý prípad, keď sa príroda zahrala s inžiniermi v LHC. Pred siedmimi rokmi museli chod stroja na replikovanie Big bangu tiež pozastaviť. Došlo k neznámej poruche, ktorá ovplyvnila fungovanie chladenia.
Pri supravodivých magnetoch, ktoré operujú pri takmer absolútnej nule, teda teplote -273 stupňov Celzia, to bolo dosť nepríjemné. Príčinou bol znova skrat, ktorý spôsobil vták s pečivom. Prelietaval nad miestom, kde sa pozemná elektrická sieť dostáva pod zem do urýchľovača. Výpadok prúdu ale, našťastie, nespôsobil žiadne škody. Len vedci museli čakať tri dni, kým sa magnety znova dostatočne vychladia.
Zdroj: Flickr