Pre koho je päť palcov smartfónu na prezeranie tabuliek, videí a hranie hier málo, no klasické desaťpalcové tablety považuje za zbytočne veľké, ten má na výber tucty modelov. Z menších tabletov si najviac pozornosti a fanúšikov získali štyria hlavní konkurenti nového Galaxy Tabu S 8.4 od kórejského Samsungu.

Tablet je v podstate predovšetkým o vizuálnom podnete. Akási novodobá digitálna verzia „tabuliek“, ktoré si prastarí rodičia nosili do školy. Praktický celú plochu zariadenia pokrýva displej, ktorý – popri jednom-dvoch tlačidlách – sprostredkúva kontakt používateľa so svetom multimédií, internetu a pracovných aplikácií.

Kvalita displeja by preto mala byť pri kúpe zariadenia rozhodujúca. Galaxy Tab S 8.4 je momentálne jediný malý tablet s obrazovkou typu Amoled (má ju aj jeho väčší brat, Galaxy Tab S 10.5). Okrem toho, Samsung použil nadštandardné rozlíšenie, 2 560 x 1 600 bodov. Robí to z neho kráľa tabletových obrazoviek.

No ani štvorica konkurentov nejako výrazne nezaostáva. Všetci už majú displeje s full HD rozlíšením (1 920 x 1 200). Apple s pomerom strán 4 : 3 používa ešte jemnejšiu mriežku (2 048 x 1 536). Výhodou malých tabletov je, že s takým vysokým rozlíšením vytvárajú extra ostrý obraz s vysokou hustotou pixlov (nad 300 ppi). Rozdiel medzi jednotlivými výrobcami je v technológii. Mnohí preferujú LCD typu IPS, pretože amoledy od Samsungu mali renomé presaturovaného obrazu.

Hlavný sok kórejskej novinky z pohľadu marketingu je, samozrejme, iPad mini Retina (tiež nazývaný iPad mini 2). Napriek tomu, že v druhom kvartáli sa predaj jablkových tabletov spomalil, mini verzia naberá na popularite. Je spratnejšia aj lacnejšia než veľký iPad. Druhá generácia s vyšším rozlíšením na 7,9-palcovom displeji je momentálne jeden z najobľúbenejších tabletov. Čisto papierovo však za novým malým tabletom od Samsungu zaostáva takmer vo všetkom. Na druhej strane, je o sto eur lacnejší, má o niečo vyššiu kapacitu batérie a šasi je z kovu. Galaxy Tab S 8.4 je zasa o pár milimetrov tenší a pár gramov ľahší. Tablety majú tiež rozdielny operačný systém. A keďže Apple systém pre iPad priamo vyvíja, optimalizácia je na vyššej úrovni.

Ďalšími konkurentmi zo stajne Androidu sú LG G-Pad 8.3 a Nexus 7 druhej generácie vyrábaný Asusom. G-Pad 8.3 bol zaujímavé prekvapenie: podarený tablet od známej značky takmer za cenu čínskeho nonamu. V pevnom tele má uložený stále nie úplne štandardný IPS displej s full HD, k tomu dostatočne výkonný procesor, 2 GB operačnej pamäte, podporu pamäťových kariet a slušnú výdrž batérie. A to všetko za menej ako 250 eur. Ideálna kombinácia.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 a jeho hlavní konkurenti

Na veľkosti záleží

PRAMEŇ: technická dokumentácia výrobcov

Ešte o pár desiatok eur je lacnejší Nexus 7 II od Googlu. Aj keď ide o starší kúsok, pretože tento rok sa Google k tretej generácii neodhodlal (povráva sa o osempalcovom Nexuse, ktorý má mať premiéru niekedy na jeseň), stále ide o jeden z najlepších malých tabletov. Jeho primárnou výhodou, tak ako pri všetkých Nexusoch, je čistý Android. Navyše, aktualizácie na novšie verzie dostáva medzi prvými. V podstate ide o referenčný tablet pre každého, kto chce vyskúšať placku s Androidom a jeho najnovšími funkciami. V kompaktnom tele človek dostane full HD IPS displej, starší, no stále výkonný štvorjadrový procesor s dvoma gigabajtmi operačnej pamäte a podporu 3G pripojenia na internet.

Z iného súdka, no v rovnakej veľkostnej kategórii je Lenovo ThinkPad Tablet 8. Osmička v názve prezrádza veľkosť displeja. No môže to byť aj slovná hračka, pretože ide o tablet so systémom Windows 8 (teraz už 8.1). Drobec s intelovským procesorom a plnohodnotným počítačovým systémom dokáže do veľkej miery nahradiť pracovný laptop. Stačí malú placku pripojiť k veľkému monitoru a klávesnici. Do tabletu sa dá nainštalovať akákoľvek desktopová aplikácia, od kancelárskeho balíka až po profesionálny program na editovanie fotografií. Otázna je len ponuka aplikácií, vytvorených priamo pre dlaždice Modern UI. Malý pracovný tablet je najťažší a najdrahší. Ale ako prevtelený tablet zasa ponúka minimálne 64 GB vnútornej pamäte.

Konkurent z východu

Nedávno predstavený Xiaomi Mi Pad používa rovnaký displej ako iPad mini Retina, teda 7,9 palca s rozlíšením 2 048 x 1 536. Je vybavený novým procesorom Tegra K1 od Nvidie, nechýba 8 Mpix zadná a až 5 Mpix predná kamera, podpora pamäťových kariet či silná batéria. Papierovo je priamym konkurentom iPadu mini Retina, no má len plastové a hrubšie telo.

Giganty medzi tabletmi

Zatiaľ najväčší klasický androidový tablet je Asus Portable AiO P1801 s 18,4-palcovým full HD displejom. Hoci s hmotnosťou 2,4 kilogramu a hrúbkou 18 milimetrov až taký klasický nie je. Tým je skôr Samsung Galaxy Note Pro 12.2 s veľkosťou, akú prezrádza názov. So stavaným digitálnym perom poslúži aj ako prerastený elektronický zápisník.

Nielen androidy a iPady

Zaujímavý systém WebOS pred dvoma rokmi zomrel, no nedávno ho reinkarnovala LG, ktorá ho používa v televízoroch. Tablet so systémom Tizen od Samsungu už je dostupný v Japonsku. Ide o verziu pre vývojárov, v obchodoch sa ešte nejaký ten piatok neukáže. Mozilla sa pokúša pretlačiť systém Firefox OS do lacných smartfónov, no ukázala aj prototyp tabletu.