Vedecký tím z Washingtonskej univerzity objavil nový typ kondenzátora s dramaticky vyššou hustotou energie oproti bežným typom. Tento objav, ku ktorému došlo náhodou pri výskume iných materiálov, môže viesť k revolúcii v spôsobe, akým ukladáme energiu v mnohých oblastiach od spotrebnej elektroniky až po energetiku.
Nový kondenzátor využíva unikátnu heteroštruktúru - vrstvený materiál, kde sa striedajú 2D a 3D vrstvy spojené chemickými a nechemickými väzbami. Náhodou vedci objavili, že nanometrická medzera v štruktúre zvyšuje relaxačný čas, teda čas, za ktorý sa kondenzátor vybije.
Neuralink hlási prvé problémy. Z mozgu pacienta sa vytiahli vlákna implantovaného čipu
Tento nový typ kondenzátora má potenciál až 19-krát vyššej hustoty energie ako bežné typy. To znamená, že by sa dali vyrábať kondenzátory s rovnakou kapacitou, ale výrazne menšími rozmermi, prípadne s výrazne väčšou kapacitou pri zachovaní súčasných rozmerov. Zároveň si zachovávajú schopnosť rýchleho nabíjania a vybíjania.
Najväčší potenciál je vo využití spolu s batériami, kde by kondenzátory prevzali funkcie vyžadujúce rýchle výboje, napríklad blesk fotoaparátu či štart elektromobilu. Elektromobily by mohli mať aj podstatne dlhší dojazd, efektívnejšiu rekuperáciu energie a batérie by sa vďaka kondenzátorom nabíjali rýchlejšie.
Rovnako spotrebná elektronika, ako napríklad notebooky a smartfóny, môže získať dlhšiu výdrž. Aj keď je potrebné ďalšie štúdium a vývoj, tento prelomový objav má potenciál zásadne zmeniť spôsob napájania elektronických zariadení.