Smetisko nad našimi hlavami

S rozvojom vesmírnej turistiky sa otázka odstránenia odpadu na orbite stáva čoraz pálčivejšou. Satelity, ktoré Zem aktuálne obiehajú, sa s problémom kolízií a poškodení stretávajú už dávnejšie. S pribúdajúcimi vesmírnymi programami a raketami opúšťajúcimi planétu, sa objavujú riešenia, ako sa s vesmírnym odpadom vysporiadať.

Vesmírny odpad v číslach

Momentálne sa na orbite planéty pohybujú tisíce aktívnych aj nefunkčných satelitov a ich počet sa v blízkej dobe dramaticky zvýši. Vyradené satelity sú však iba jeden zo zdrojov znečistenia. Ide aj o časti rakiet, produkty kolízií či prirodzené úlomky vesmírnych telies.

Odhaduje sa, že planétu obieha asi 27- až 34-tisíc objektov s priemerom nad desať centimetrov, 900-tisíc odpadkov s veľkosťou medzi jedným a desiatimi centimetrami128 miliónov kusov menších ako centimeter. Celková hmotnosť vesmírneho odpadu môže dosahovať asi 7 miliónov kilogramov.

Dobrá správa je, že firmy, ktoré sa venujú či plánujú venovať vesmírnej turistike, sa už v súčasnosti usilujú dizajnovať svoje stroje smerom k znovupoužiteľnosti. To znamená, že by sa množstvo umelého odpadu nad planétou nemalo zvyšovať ľahkovážnym odhadzovaním jednorazových dielov.

Okrem človekom vytvoreného odpadu však možno na obežnej dráhe nájsť tiež fragmenty asteroidov či komét, ktoré sú pre satelity a rakety takisto hrozbou.

Výskumníci z Utahu prišli s návrhom riešenia

Na University of Utah sa zrodil nápad, využiť sústavu elektromagnetov. Neznie to veľmi objavne, no v skutočnosti je myšlienka zaujímavo rozvinutá. Keďže vesmírny odpad sa pohybuje veľmi vysokou rýchlosťou, priamo ho zachytávať by nebolo najlepšie riešenie. Metóda musí byť preto bezdotyková.

Veľký elektromagnet má spôsobiť, že elektróny sa aj v nezmagnetizovaných kúskoch kovu začnú pohybovať v slučke. To by malo vytvoriť rotáciu a ťahovú silu, ktorá umožní vedcom manipuláciu s odpadom aj bez dotyku. Profesor Jake J. Abbott vysvetlil:

Je to ako keď rozkrútite kávu vo svojom hrnčeku a ona sa následne točí a točí.
 
Profesor Jake J. Abbott, University of Utah
Zdroj: University of Utah
Profesor Jake J. Abbott, University of Utah

Ide o zlepšenie staršej metódy

S touto myšlienkou sa už predtým pracovalo, obmedzenie však spočívalo v tom, že sa odpad pohyboval iba jedným smerom. Nový spôsob má umožňovať pomocou viacerých magnetických polí usmerňovať kúsky odpadu do šiestich rôznych smerov.

„Išlo nám o to, aby sme mohli s objektmi manipulovať, nie ich len postrčiť, ale nimi hýbať podobne ako na Zemi. Tento spôsob obratnej manipulácie zatiaľ nikto nepoužil,“ vysvetľuje profesor J. Abbott.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa