Don Mattrick: Dva odchody za dva roky

Najťažšie obdobie odchodov má za sebou Don Mattrick. Šikovný chalan, ktorého malé štúdio kúpil gigant Electronic Arts, sa viac ako 15 rokov držal v manažmente EA. Potom sa dal sa zlákať do Microsoftu, kde mal solídne obdobie počas éry Xboxu 360.

Prišiel však čas pre novú konzolu. D. Mattrick stavil na vždy zapnutú, stále pripojenú škatuľu s tvrdou ochranou – a zlyhal. Microsoft potreboval očistiť Xbox One od prvého sklamania, a tak sa s D. Mattrickom dohodol na odchode.

Dôvod bol zrejmý: absencia vízie pre novú konzolu. V odlišnom svete, kde sa dostali mobilné hry na smartfóny a obývačkové systémy mali dobrú pozíciu, ale už nie iba pre hry. Kinect a multimédiá zlákali D. Mattricka až príliš. Ukázalo sa, že na revolúciu či zmenu v uvažovaní hráči pripravení nie sú. 

Po Microsofte si D. Mattrick našiel uplatnenie ako CEO Zyngy. Firma prešla náročným obdobím po vstupe na burzu (IPO), a práve D. Mattrick mal nájsť správnu DNA jej hier. Zynga prerazila cez FarmVille a Zynga Poker, no v mobilnom prostredí mala problém nájsť ďalší hit.

Pod Mattrickovým vedením (ktorému mohla Zynga sedieť viac ako Microsoft) však bojovala pri viacerých hrách. Niektoré licencované hity ako NFL prišli neskoro a tým pádom s menším počtom funkcií. Iné zvozili hráči a stávka na virtuálne kasína nevyšla. Zynga sa potáca, trh si vypýtal Mattrickovu hlavu – a aj ju dostal.

Aj v tomto prípade možno hovoriť o nesprávnych krokoch v nesprávny čas. Neskoré štarty hier. Nepodarené verzie, málo funkcií, nezaujímavý obsah. Prechod Zyngy z Facebooku do mobilnej sféry sa stále nedarí. Možno len D. Mattrick potreboval viac času (na obzore je sľubný Dawn of Titans), azda väčšiu kontrolu (staronový CEO Mark Pincus zrejme dozeral na viac produkcie, ako sa zdalo). D. Mattrick neodchádza sám. Alex Garden, šéf Zynga Studios podľa serveru Gamesbeat odišiel už v marci.

John Riccitiello: Zlomil ho digitál?

John Riccitiello bol šéfom Electronic Arts v rokoch 2007 až 2013. V marci 2013 sa rozhodol sám rezignovať, lebo firma nenaplnila fiškálny plán a stretla sa aj s kritikou hráčov. Niektorí poukazovali na banálne prešľapy typu nedostatočný koniec Mass Effect 3 (takže štúdio muselo doprogramovať nový), iní na slabšie kritiky niektorých hier.

V skutočnosti mal J. Riccitiello neľahkú úlohu, transformovať Electronic Arts z firmy, ktorá chŕlila veľa škatuľových hier s nie malými rozpočtami. Niektoré tituly sa pritom predávali mizerne alebo neprišli v dobrom čase, napríklad Saboteur bola skvelá umelecká hra, no vydať ju v decembri bola chyba.

J. Riccitiello mal víziu: tvoriť menej hier, monetizovať ich po vydaní, nebáť sa mobilného sektora a obsadiť ho skôr ako konkurenti. Pod jeho vedením vyskúšala EA zaujímavé kroky. Rozhodla sa nevydať Euro 2012 ako samostatnú hru, ale ako prídavok k FIFA 12. Opustila tiež handheldy v prospech smartfónov pre filmové hry.

Lenže niektoré kroky nevyšli. Star Wars: The Old Republic zhltla 150-200 miliónov dolárov, do roka z plateného modelu prešla na free-to-play a transakcie. A výnosy nedosahovali želanú úroveň.

Včera hviezdy, dnes bez fleku: Prečo sa porúčajú šéfovia videoherných firiem

John Riccitiello bol šéfom Electronic Arts v rokoch 2007 až 2013 Zdroj: SITA/AP

Yoichi Wada: Odchody aj na Východe

Zmeny na CEO postoch nie sú iba doménou západného trhu. Aj na japonskej pôde sa po extranepriaznivých výsledkoch riešia rezignácie či odchody topmanažérov. Yoichi Wada bol v pozícii CEO celých desať rokov, od fúzie a zrodu firmy Square-Enix, ktorá tvorí Final Fantasy a pod krídla zobrala aj západné série ako Deus Ex, Hitman či Tomb Raider.

Kríženie západného a východného sveta sa ukázalo byť veľmi náročné. Silné série typu Final Fantasy sa stretávajú s veľkými rozpočtami, slabšími kritikami a predajmi. Dragon Quest už nie je taký silný ako kedysi. Západné hry sú síce kvalitné, ale majú prehnané rozpočty a Square-Enix spočiatku plakal aj nad predajmi Tomb Raidera, lebo päť miliónov kópií mu bolo málo.

Hospodárenie na sklonku životného cyklu PS3 a X360 viedlo k veľkým stratám. A Y. Wada ani nestihol naštartovať potrebné zmeny. Teraz má Square-Enix lepšie vyhliadky, no potrebuje získať späť priazeň hráčov, šetriť náklady pri výrobe a plánovať stabilnejšie predaje.

Phil Harrison: Ďalší odídenec z Microsoftu

Začiatkom marca 2015 preblysla médiami správa, že z xboxovskej divízie Microsoftu odíde ďalší topmanažér: Phil Harrison. Microsoft ju zatiaľ nepotvrdil, ale je uveriteľná. Harrisona, ktorý roky pôsobil v Sony, zverboval Microsoft v čase, keď sa neuchytil v Atari (ktoré čelilo vtedy neľahkému osudu).

Po troch rokoch je možné, že jeho pozícia nie je taká istá. Šéfom Xboxu sa nestal (tým sa po odchode D. Mattricka stal Phil Spencer). A flek, ktorý mal v Sony (riadenie tvorby všetkých štúdií), v Microsofte v rovnakej podobe neexistuje.

Niektorí kritici tvrdia, že P. Harrison sa v Microsofte neuchytil a je možné, že v Redmonde skôr získali jeho poznatky konkurencie ako priamo kandidáta na vyššie pozície. Zatiaľ oficiálna správa o odchode neprišla, ale Microsoftu končí fiškálny rok 30. júna a dovtedy sa možno objaví.