Federálny letecký úrad USA podľa Wired napríklad už pred siedmimi rokmi varoval spoločnosť Boeing, že jej nový luxusný Dreamliner má systém Wi-Fi sietí, ktorý ho robí citlivým na potenciálne hackerské útoky.
Ako by však mohol útočník prevziať kontrolu nad určitým funkciami v lietadle? Hacker by najskôr musel obísť firewall, ktorý oddeľuje wi-fi sieť od riadiacich letových systémov, ktoré spolu komunikujú prostredníctvom rovnakého internetového protokolu. Avšak ani firewally nie sú nepreniknuteľné. Bezpečnostní experti pred touto dierou údajne varujú už niekoľko rokov a navrhujú fyzicky tieto siete oddeliť.
Správa Úradu pre vládnu zodpovedosť v USA (GAO) okrem spomenutého uvádza aj to, že letové systémy lietadla by mohol niekto napadnúť aj na diaľku. Vírus alebo malware na webových stránkach, ktoré pasažieri môžu počas letu navštíviť, predstavuje príležitosť pre útočníka.
Ameriku vyprovokovala správa na Twitteri
Prvotné správy neostali bez odozvy. Bezpečnostný výskumník Chris Roberts poslal na Twitter na ich základe kontroverznú poznámku, zatiaľ čo sedel na palube letu United Airlines z Chicaga do Siracuse v štáte New York. Písal, „či má vyskúšať prístup k sieti svojho lietadla, aby sa hral s kyslíkovými maskami svojich spolucestujúcich“, informoval Wired.
Find myself on a 737/800, lets see Box-IFE-ICE-SATCOM, ? Shall we start playing with EICAS messages? "PASS OXYGEN ON" Anyone ? :)
— Chris Roberts (@Sidragon1) 15. Duben 2015
Avšak táto správa, ktorú vysvetlil ako vtip, neprišla zábavná vládnym federálom. Po pristátí lietadla výskumníka už čakali agenti FBI, ktorí mu zadržali notebook aj elektroniku. Ch. Robertsovi United Airlines zároveň zakázali vstúpiť na palubu ich aeroliniek.
Tweet bol podľa bezpečnostného experta výsledkom frustrácie, pretože jeho varovania letecké spoločnosti roky ignorovali. Jednou správou na mikroblogovacej sieti sa mu však podarilo to, o čo sa roky pokúšal - dostať vec do povedomia nie len verejnosti, ale dokonca aj ďalších amerických kontrolných orgánov.
FBI: Personál by si mal všímať potenciálne hrozby
V reakcii na spomínanú udalosť FBI aj TSA, kontrolný úrad pre dopravu v USA, najnovšie vydali upozornenie určené pre letecké spoločnosti, kde radia, ako správne identifikovať potenciálny zásah kyberteroristu, a kedy má palubný personál zbystriť pozornosť:
- Pri akýchkoľvek podozrivých aktivitách, zahŕňajúcich prepojovanie neznámych káblov alebo drôtov do zariadení určených na zábavu cestujúcich (IFE - In-flight entertainment), či v nezvyčajných častiach sedadla lietadla
- Pri nezvyčajnom stave IFE elektronických zariadení na palube, ktoré môžu predstavovať dôkazy o manipulácii počas letu
Boeing 787 Dreamliner je plne interaktívny
- Pri zvláštnom správaní pri pripojení na wi-fi, vrátane podozrivých správ na sociálnych sieťach (v náväznosti na posledný prípad bezpečnostného experta Ch. Robertsa)
- Spätne sa vracať k zoznamu log-inov cestujúcich na palube a všímať si možné podozrivé aktivity v sieti. Ponechať ich na prípadnú ďalšiu analýzu