Útokom sa pritom zaoberá tak Adobe ako aj americkí vyšetrovatelia, pretože predpokladajú, že prišiel z Ameriky. Infliltrácia cez najpopulárnejšie programy Adobu ako napríklad Adobe Acrobat by mohla byť jednou z najhorších za ostatných desať rokov. Najväčšia od útoku na Microsoft, ktorý prišiel o zdrojové kódy softvéru v roku 2004.
Tento útok rozpútal vo svete vlnu strachu medzi používateľmi počítačov i smartfónov. Najmä preto, že hackeri sa dostali nezvyklým spôsobom ku zdrojovým kódom. Ich skúmaním môžu nájsť slabé miesta v softvéri a využiť ich na napadnutie počítačov užívateľov. Aké zmeny už hackeri urobili a či ďalšie urobia, nie je stále jasné.
Útok na Adobe si všimli ako prví bezpečnostný analytik Brian Krebs a Alex Holden z Hold Security. Objavili 40 GB veľký zdrojový kód na serveroch, ktoré využívali kyberkriminálnici. O nich sa domnievali, že napadli už skôr v tomto roku dáta spoločností ako LexisNexis, Dun & Bradstreet, či Kroll.
Podľa expertov išlo o zdrojové kódy softvérov Adobe – ColdFusion a Acrobat. Obaja varujú, že sa mohla spustiť nová generácia útokov. „Je to veľká správa. Ak sa spreneverili zdrojové kódy, môže sa to týkať každého,“ citovali ich Financial Times.
Hackeri pri bezpečnostných útokoch často využívajú takzvané vulnerability – diery v rozšírených programoch, cez ktoré je možné na diaľku ovládnuť počítače. Vlastníctvo zdrojových kódov značí, že ich vedia nájsť veľmi rýchlo, čo umožňuje napáchať väčšie škody.
V počítačovom podsvetí sa s vulnerabilitami bežne obchoduje – čím skôr sa podarí dieru po vyjdení programu nájsť, tým väčšiu sumu za ňu možno pýtať. Vydavateľovi totiž určitý čas trvá, než na ňu naprogramuje a sprístupní vhodnú záplatu.