1.  Stane sa občas, že dostať sa k dôležitému dokumentu trvá dlhšie ako minút?
Skúšali ste niekedy spočítať, koľko drahocenného času zamestnanci stratia prehrabovaním sa v adresárovej štruktúre, alebo čakaním na pripojenie disku či servera? Dáta v datacentre sú síce fyzicky uložené ďaleko, ale prístup k súborom je optimalizovaný tak, aby na ne užívateľ nemusel čakať. Navyše môže využiť rôzne nástroje na správu súborov, alebo vyhľadávať dokumenty napríklad cez kľúčové slová a podobne.  Získajte viac informácií o tom, aké služby ponúka datacentrum.

2.  Nefungujú maily a prístup k firemným dokumentom na smartfóne alebo tablete?
Rôzne e-shopy a online pobočky nás naučili, že ak o niečo požiadame cez internet, príde odpoveď hneď, alebo za krátky čas. Rovnako rýchlo dnes ľudia očakávajú odpoveď aj v pracovnej komunikácii. Premiestnenie serverov do datacentra umožňuje pristupovať k mailom a súborom cez zabezpečený kanál aj z mobilných zariadení a tak vybavovať požiadavky zákazníkov rýchlejšie. Dôležitá je v tomto prípade rýchlosť, ktorou je pripojené datacentrum. V datacentre BENESTRA, ktoré patrí medzi jedno z najrýchlejšie pripojených slovenských datacentier, využívajú linku 2 x 100 Gbps. Získajte viac informácii tu. 

Pozrite si datacentrum zvnútra:

3.  Využívajú zamestnanci na prácu Dropbox, alebo Google Drive?
Digitálne gramotnejší zamestnanci sú navyknutí mať prístup k dokumentom všade a zdieľať ich s ostatnými jedným kliknutím, či pracovať na nich viacerí naraz. Zdarma dostupné služby ako Dropbox alebo Google Drive sú síce funkčné, ale väčšinou nespĺňajú požiadavky na bezpečnosť alebo sú priamo v rozpore s internými smernicami. Datacentrá majú rôzne stupne zabezpečenia a to nielen proti neoprávnenému prístupu k dátam, ale napríklad aj proti živelným katastrofám. O úrovni bezpečnosti dátového centra hovoria napríklad bezpečnostné certifikáty, napríklad ISO/IEC 27001:2013. Získajte viac informácii o bezpečnosti datacentra.

4.  Stáva sa, že server padne raz za mesiac alebo častejšie?
Stačí jeden elektrický skrat, alebo porucha zastaraného disku a strata pre firmu sa môže vyšplhať na tisícky eur. Iný prípad je preťaženie servera, na ktorom beží e-shop, napríklad v predvianočnej sezóne. Toto sa v modernom datacentre prakticky nestane. Každá nula a jednotka sú neustále zálohované, k dispozícii sú záložné trasy a kópie dát. Napájanie je v prípade výpadku prúdu zabezpečené batériami alebo generátormi, ktoré sú schopné dodávať elektrinu aj niekoľko dní. Dátové centrá sa delia podľa toho, akú vysokú úroveň dostupnosti služieb garantujú do štyroch kategórií (Tier I až Tier IV). Na Slovensku existujú datacentrá kategórie Tier III. Napríklad Datacentrum BENESTRA garantuje dostupnosť až 99,982 %. Získajte viac informácii o dostupnosti datacentra tu.

Urobte si test: Kedy presťahovať firemné dáta do dátového centra?

5.  Býva na počítačoch alebo serveri nedostatok miesta?
Dát nikdy nebude menej. Počet aj veľkosť súborov neustále rastie. S postupujúcou digitalizáciou biznisu rastú aj nároky na ich skladovanie. Inak povedané, disky sa zväčšujú a musia byť rýchlejšie. Firma samotná má málokedy dosť peňazí, aby investovala desaťtisíce eur do nových diskov a ich výmeny. Datacentrá používajú moderné diskové polia, kde si môže firma zväčšovať úložiskový priestor podľa svojich potrieb. Platí za to, čo potrebuje a kedykoľvek si môže priestor zväčšiť. Aké sú možnosti uloženia dát v dátovom centre? Opýtajte sa tu.

6.  Trávi IT-čkár väčšinu času riešením prevádzky servera?
V prípade, že sú dáta a infraštruktúra v datacentre, môže sa namiesto toho sústrediť napríklad na testovanie aplikácií pre zákazníkov, alebo vylepšovanie e-shopu. Teda na to, čo firme prináša zisk, nielen náklady. Získajte viac informácií o tom, ako ušetriť v dátovom centre.

Urobte si test: Kedy presťahovať firemné dáta do dátového centra?

7.  Stalo sa čo i len raz, že unikli citlivé údaje, alebo servery nie sú fyzicky zabezpečené?
V takom prípade si firma koleduje o poriadne drahý problém. Kyberútoky sú čoraz väčšia hrozba a netýka sa to už len veľkých firiem. Na dáta sa treba dívať ako na peňažné jednotky a tie sú tiež bezpečnejšie v banke, ako v kancelárii. Datacentrá využívajú pokročilé bezpečnostné technológie (firewall, webfilter atď.) a niektoré ponúkajú aj zvýšenú bezpečnosť ako špeciálnu službu navyše. V datacentre BENESTRA môžete svoje dáta dokonca na diaľku sledovať kamerami. Úroveň bezpečnosti tu podlieha certifikátu ISO/IEC 27001:2013. Získajte viac informácií o bezpečnosti v dátovom centre.

8.  Potrebuje firma ušetriť?
Znižovanie prevádzkových nákladov je podľa analýzy The Economist Intelligence Unit hlavný dôvod migrácie na datacentrá a cloud u polovice opýtaných firiem. Premiestniť IT do datacentra je nielen lacnejšie, ale aj ekologickejšie, keďže technológie v datacentrách sa snažia minimalizovať produkované teplo, skleníkové plyny a spotrebovanú energiu. Zistite viac o nákladoch pri prechode do datacentra tu.

Prečo chcú byť iné firmy v datacentre a cloude?

Analytici z The Economist Intelligence Unit sa pýtali 444 výkonných manažérov, prečo digitalizujú svoj biznis – presúvajú dáta do dátových centier, prechádzajú na cloud alebo analyzujú dáta. Podľa výsledkov rozdelili firmy do dvoch skupín. V prvej skončili spoločnosti, ktoré sú s digitalizáciou biznisu pozadu. V druhej skončili firmy, ktoré majú náskok a veľkú šancu poraziť konkurenciu. Tu sú tri najčastejšie dôvody, prečo to robia:

1. Zákazník očakáva, že služba sa dá kúpiť a využívať online 
Zákazníci sú čoraz viac zvyknutí vybavovať veci cez internet alebo len zo smartfónu. Ak je nákup alebo používanie služby zložitejšie, ako jedno kliknutie na webe, môže sa stať, že nájdu pohodlnejšie riešenie u konkurencie.

2. Digitalizácia je nevyhnutná na inovovanie produktov a služieb
Nové služby často vznikajú vďaka technológiám, alebo ešte častejšie, ich aj priamo využívajú. Firmy môžu vďaka nim meniť staré produkty a služby, za digitalizované alebo prichádzať s novými nákupnými metódami a predajnými kanálmi.

3. Robí to konkurencia
Ak pridávajú ostatní, musíme pridať tiež, inak hrozí, že sa konkurencia dostane do úniku a slabých hráčov vytlačí. Mnohé firmy paradoxne vďačia za svoj rozvoj konkurencii.

Viac o tejto téme:
Ako vybrať nový domov pre firemný server? A čo si všímať pri výbere dátového centra?