Zákazníci káblového operátora sa postupne budú môcť bezplatne pripájať do internetu prostredníctvom siete viac ako 73-tisíc hotspotov. Použiť budú môcť aj niektorý zo šiestich miliónov prístupových bodov v ďalších jedenástich krajinách, napríklad v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Švajčiarsku, Holandsku, Írsku či Rumunsku. V priebehu roka pribudne aj Veľká Británia, Nemecko a Belgicko.
Služba je od stredy dostupná v Petržalke a v niektorých častiach okresu Bratislava IV (Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica). „V najbližších dňoch bude sprístupnená v celej Bratislave, a do 8. marca bude dostupná vo všetkých mestách, kde je poskytovaný internet od UPC,“ informovala spoločnosť.
„Služba Wi-Free umožní našim zákazníkom užívať si výhody optického internetu nielen doma, ale prakticky všade v dosahu siete UPC Wi-fi hotspotov,“ uviedol Martin Miller, generálny riaditeľ spoločnosti. Na verejné hotspoty sa tak premenia modemy vo viac ako 73-tisíc domácnostiach po Slovensku.
Tento počet sa má postupne zvyšovať, staršie modemy spoločnosť postupne vymieňa za novšie v dôsledku čoho porastie aj počet Wi-Free hotspotov.
Otázna využiteľnosť
Výhodou služby má byť, že sa zákazník UPC dokáže pripojiť do siete aj mimo domov - napríklad na návšteve u kamarátov či známych, ktorí majú tiež internet od UPC. Stačí ak sa raz prihlási do služby a následne sa bude môcť pripájať cez modemy ďalších zákazníkov automaticky. Na jeden prístupový bod bude možné pripojiť maximálne päť mobilných zariadení, rovnako tak z jedného zákazníckeho účtu je možné pripojiť sa súčasne s piatimi zariadeniami.
Otázne je, nakoľko je na Slovensku takáto služba reálne využiteľná. Prístup na internet totiž ľudia vyhľadávajú mimo domov zväčša na verejných priestranstvách či v dopravných prostriedkoch. U rodiny či známych si stačí vypýtať heslo a mobilné zariadenie či laptop sa už nabudúce bude vedieť pripojiť do siete automaticky. Na uliciach bude služba vo väčšine prípadov zrejme nepoužiteľná, wi-fi signál tam z obývačiek domácich routerov prenikne buď len slabo alebo z vyšších poschodí panelákov vôbec.
Zaujímavou by mohla byť novinka v zahraničí, kde by sa pri väčšom pokrytí mohla stať vítanou alternatívou platenia dát v roamingu.
Spomalenia sa báť netreba
Používanie služby by malo byť bezpečné a majiteľa zariadenia by nemalo pripraviť o plnohodnotné pripojenie. Hosť totiž využije na pripojenie sa k modemu iného zákazníka UPC oddelenú, sekundárnu Wi-Fi sieť, ktorú vytvorí jeho modem.
Wi-Free je totiž nezávislá a oddelená od domácej Wi-Fi siete a jej používaním nedochádza k zúženiu šírky vyhradeného prenosového pásma.
„Nemá žiadny vplyv na bezpečnosť či rýchlosť internetového pripojenia využívanú zákazníkom s Wi-Fi modemom. Používateľ UPC Wi-Free nemá prístup do domácej Wi-Fi siete, ani do zariadenia zákazníka,“ upozorňuje UPC.
Zákazník má pritom možnosť si službu aj deaktivovať a neposkytovať tak svoje zariadenie na zdieľanie internetu ostatným používateľom. Takýmto krokom však príde o možnosť službu využívať. Opätovne sa do nej prihlásiť ale môže kedykoľvek.
Poskytovaná rýchlosť cez hotspot je postačujúca. Download má dosahovať maximálne 10 Mbit/s, čo predstavuje 1,25 MB stiahnutých dát za sekundu. Upload je štandardne pomalší - len 2 Mbit/s, čiže asi 250 kilobajtov za sekundu. Najvyššia rýchlosť by tak mala stačiť nielen na surfovanie či prezeranie sociálnych sietí, ale aj na sledovanie online videí.
Spustenie obdobnej služby ohlasoval pred niekoľkými rokmi na Slovensku aj Slovak Telekom. Svojim zákazníkom mal umožniť zapojiť sa do Fon siete, teda do globálnej Wi-Fi siete, ktorú vytvárajú vlastníci zdieľaním pripojenia do svojich zariadení. Doteraz ju však nespustil.
Sieťou Fon sú husto pokryté štáty západnej Európy, dostupná je ale aj v Poľsku, Rumunsku či v Grécku. Po svete ju v súčasnosti tvorí takmer 19 miliónov hotspotov.