Vzhľadom na nedostatok medicínskych pracovníkov, ktorý je aj v aktuálnej situácii poznačenej dôsledkami pandémie, celosvetovo čoraz vypuklejší, sú efektivita a snaha redukovania pracovných úkonov kľúčové.
Spoločnosť Siemens Healthineers opäť prišla s prevratnými novinkami, ktoré posúvajú procesy v zdravotníctve na vyššiu úroveň. Ich ambíciou je pomáhať poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a prispievať k precíznej medicíne. Najmodernejšie softvéry a technológie, prinášajú úplne nové dimenzie v oblasti diagnostického zobrazovanie pre pacientov aj medicínskych špecialistov.
MR vyšetrenie ako z budúcnosti
Novinka v oblasti MR prístrojov, MAGNETOM Free.Max, je v roku 2021 po prvýkrát komerčne dodávaná trh a predstavuje významný posun na poli magnetickej rezonancie. Ide o inovatívne zariadenie s High-V MRI technológiou, ktoré prekonáva tradičné prístupy a otvára nové možnosti pre diagnostické zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.
K vyššiemu komfortu vyšetrení, najmä pre obéznych, prípadne klaustrofobických pacientov, prispieva aj otvor so šírkou 80 cm, pričom ide o prvý prístroj s takýmto otvorom na globálnom trhu. Poskytuje úplne nové možnosti pre medicínskych špecialistov a prispieva k širšiemu spektru vyšetrenia pacientov.
Vďaka nižšej veľkosti magnetického poľa umožňuje vyšetriť s detailnejším zobrazením aj pacientov s metalickými implantátmi v porovnaní s 1,5T alebo 3T MR prístrojmi, čím prispieva k istote pre klinické rozhodnutia. Jeho ovládanie je intuitívne a softvérové vybavenie má v sebe prvky umelej inteligencie a automatizácie.
Prístroj je zároveň vybavený unikátnou a nekonvenčnou technológiou s použitím iba 0,7 litra hélia. „Napriek tomu, že na Slovensku máme široké spektrum MR prístrojov, stále existuje veľká skupina pacientov, ktorí sa k MR vyšetreniu nedostanú z dôvodu klaustrofóbie, obezity prípadne pre kontraindikácie súvisiace s implantátmi v tele.
Inovácie prinášajú aj možnosť venovať sa výskumnej činnosti, kde sa dá napríklad sledovať prínos MR vyšetrenia pri diagnostike pľúc, čo doteraz nebolo možné s komerčne dostupnými 1,5T a 3T prístrojmi.“ vysvetľuje Radoslav Kaminský, Area Sales Manager Siemens Healthineers na Slovensku.
Jedinečný MR prístroj pre detských pacientov
Unikátna technológia pri vyšetrení magnetickou rezonanciou sa automaticky prispôsobuje individuálnym anatomickým a fyziologickým charakteristikám pacienta. Ponúka medicínskym špecialistom konzistentné a kvalitné zobrazovanie, a to nie len spomínaných obéznych či klaustrofobických pacientov, ale aj detských pacientov. Vďaka tomu umožňuje ich precíznu diagnostiku a následnú liečbu.
Inovatívnosť a kvalita medicínskej technológie Siemens Healthineers je pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti dôležitou súčasťou diagnostických procesov a vyšetrení. Koncom augusta sa konalo slávnostné otvorenie nového rádiologického pracoviska v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave, ktorý bol vybavený moderným MR prístrojom MAGNETOM Vida so silou magnetu 3T.
Detským pacientom bude k dispozícii najmodernejší MR prístroj z portfólia Siemens Healthineers pre rýchle a detailné vyšetrenia a precíznu diagnostiku. Jedná sa o prvú inštaláciu takéhoto MR prístroja na Slovensku a zároveň o najvýkonnejší variant tohto typu MR s amplitúdou 60 mT/m a simultánne dosahovanou strmosťou gradientov 200 T/m/s.
Veľkú výhodu oproti minulosti poskytuje predovšetkým v rýchlosti aj rozsahu vyšetrení. „Kým v minulosti napríklad vyšetrenie mozgu trvalo viac ako pol hodiny, nový prístroj nám umožní skrátiť tento čas na polovicu. Práca s deťmi je vo všeobecnosti v porovnaní s dospelými oveľa náročnejšia a čím je vyšetrenie kratšie, tým ľahšie ho deti zvládnu. Zníži sa tak počet detí, ktoré bolo predtým potrebné vyšetrovať v anestézii. Pre detského pacienta to znamenalo viaceré vyšetrenia pred podaním anestézie a hospitalizáciu,“ doplnil výhody nového prístroja R. Kaminský.
„Najnovší 3 teslový prístroj novej generácie - Siemens Healthineers MAGNETOM Vida má jedinečné hardvérové aj softvérové inovácie. Kompletná zostava cievok umožňuje zobraziť celé telo. V minulosti museli byť detskí pacienti s potrebou týchto vyšetrení odosielaní na iné špecializované pracoviská. BioMatrix technológia výrazne zlepšuje kvalitu obrazu pri predpokladaných pohybových artefaktoch ako je dýchanie alebo činnosť srdca. Nový MR prístroj umožní zobraziť celý rozsah dutiny brušnej a malej panvy aj u väčších pacientov. Má to význam predovšetkým pri vyšetreniach tráviaceho traktu resp. ochorenia čriev. Prístroj ponúka aj softvérový systém na špecifické vyšetrenia, akými sú napríklad spektroskopia na vyšetrenie metabolických ochorení alebo funkčné vyšetrenia mozgu. V rámci predoperačných vyšetrení umožňuje traktografické vyšetrenia, vďaka ktorým sa dá lepšie naplánovať postup operácií na mozgu a mieche. Zobrazením mozgovomiechových dráh umožňuje medicínskym špecialistom detailne vyhodnotiť ich vzdialenosť od tumoru, aby extrakcia nádoru nepoškodila dôležité dráhy, čo by mohlo viesť k trvalému poškodeniu pacienta,“ hovorí MUDr. Štefan Pavlík, primár Rádiologického oddelenia NÚDCH.
Okrem skrátenia času vyšetrení a väčšieho rozsahu vyšetrení je ďalším benefitom výrazne lepšia kvalita obrazu, čím sa spresní diagnostika. Kým v minulosti sa mohlo stať, že sa jemné zmeny na mozgu nezobrazili, dnes už obraz vďaka MAGNETOM Vida dosahuje výrazne vyššiu kvalitu, vďaka čomu už nebude potrebné dieťa posielať na iné špecializované pracovisko.
„Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je indikované aj menším deťom. Hoci je nebolestivé, detský pacient je špecifický tým, že potrebuje pomoc na prekonanie psychických bariér a strachu z vyšetrenia. Pri MR vyšetrení sa často stáva, že nežiadúcimi pohybmi môže dieťa narušiť kvalitu MR zobrazenia. Práve vďaka unikátnej Biomatrix technológii, ktorá sa plne prispôsobuje individuálnym parametrom vyšetrovaného pacienta, je možné dosiahnuť vysokú kvalitu MR skenov bez nežiadúcich artefaktov. Softvér na báze umelej inteligencie výrazne redukuje potrebu opakovaného skenovania a ponúka zvýšenie efektivity a kvality vyšetrenia a skracuje čas potrebný na vyšetrenie,“ vysvetľuje Radoslav Kaminský, Area Sales Manager Siemens Healthineers na Slovensku.
V prípade vyšetrení pacientov s epilepsiou tak už nebude nutné pacientov posielať do špecializovaných centier pre epilepsiu, ale s novými možnosťami budú deti ošetrené priamo v NÚDCH. Nový prístroj taktiež umožní urobiť celotelové MR vyšetrenie pri nádorových ochoreniach u detí s cieľom detegovať ložiská.
Kým v minulosti museli detskí pacienti takéto vyšetrenia absolvovať na viackrát a po rôznych častiach tela, dnes v rámci jedného vyšetrenia dokážu lekári zosnímať celého pacienta v priebehu 30 minút.
„Ambíciou našej spoločnosti je prispievať k presnej a efektívnej diagnostike v medicíne a najmodernejší MR prístroj MAGNETOM Vida predstavuje v spolupráci s pokročilým diagnostickým systémom syngo.via naplnenie nášho prísľubu poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Veríme, že tento inovatívny prístroj prispeje aj k zvýšeniu úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti najmä pre malých pacientov nielen z Bratislavy a okolia,“ dodáva Ing. Vladimír Šolík, riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko.
Vďaka novému MR prístroju plánuje Rádiologické oddelenie NÚDCH vyšetriť viac pacientov. Kým v minulosti vyšetrili okolo 200 detí mesačne, s novým prístrojom plánujú vďaka skráteniu doby vyšetrenia tento počet zdvojnásobiť. Detským pacientom je prispôsobená aj vizualizácia priestoru.
Nad prístrojom je zobrazená obloha, na prvý pohľad upúta pozornosť detí aj tapeta s podmorským svetom. Blízkosť rodiča počas vyšetrenia navyše v deťoch vytvorí príjemný pocit, ktorý ich zbaví strachu a stresu z vyšetrenia. Nový MR prístroj disponuje širokým spektrom sekvencií a protokolov, ktoré umožňujú vyšetriť deti všetkých vekových kategórií – od narodenia až po dospelosť.
Inovácia v diagnostike onkologických pacientov
Úplne nové možnosti pre diagnostiku prináša Siemens Healthineers aj onkologickým pacientom. Reč je o najnovšom diagnostickom prístroji v oblasti diagnostiky v nukleárnej medicíne Biograph Vision QuadraTM.
Tento moderný hybridný skener pozitrónovej emisnej tomografie/počítačovej tomografie (PET/CT) je navrhnutý na klinické použitie aj na translačný výskum, teda prenášanie poznatkov základného výskumu do klinickej praxe. Využitie však môže nájsť aj pri aplikácii vedeckého výskumu na vytvorenie terapií a postupov na zlepšenie výsledkov v oblasti zdravotnej starostlivosti.
Biograph Vision QuadraTM významne prispieva ku kvalitatívnemu posunu v precíznej medicíne. Prístroj zvyšuje komfort pacientov tým, že umožňuje celotelové skenovanie pacientov, vďaka pacientskemu otvoru s dĺžkou až 106 cm a simultánne zobrazuje viaceré orgány.
Medicínski špecialisti majú vďaka nemu prístup k diagnostickému zobrazovaniu na úrovni potrebnej pre výskumnú činnosť. Technologické a softvérové vybavenie tohto jedinečného prístroja umožňujú najširší rozsah skenovania a poskytuje najvyššiu PET senzitivitu, ktorá je až 40x vyššia v porovnaní s tradičnými prístrojmi dostupnými na trhu.
Záujem o novinky a inovácie v nemocniciach
Špičkové prístroje, ktoré pomáhajú zlepšovať diagnostiku i liečbu najzávažnejších ochorení, sa nachádzajú v nemocniciach po celom Slovensku. Spoločnosť Siemens Healthineers realizovala aj počas náročného obdobia pandémie mnohé dodávky unikátnych medicínskych zariadení a môže sa pochváliť prvenstvami vo forme inštalácií inovatívnych medicínskych prístrojov pre precíznu diagnostiku.
Skvelým príkladom inovatívneho medicínskeho zariadenia pre precíznu diagnostiku je aj prvý a najnovší CT prístroj SOMATOM® X.cite v Onkologickom ústave svätej Alžbety v Bratislave. Jeho technológia predstavuje výkonný jednozdrojový CT skener s počtom akvizičných rezov 128, ktorý umožňuje aj špecializované aplikácie z oblasti tzv. duálnej energie pre onkologické vyšetrenie.
Jedinečnosť tohto skenera s využitím umelej inteligencie zahajuje éru inteligentného zobrazovania, umožňuje užívateľom intuitívne pri akejkoľvek procedúre nastaviť kľúčové parametre prispôsobené jednotlivým pacientom.
Dizajn CT skenera SOMATOM® X.cite sa zameriava na precíznu diagnostiku a zároveň aj na pohodlie pacienta. Prístroj má komfortný prístup pre obslužný personál pri vyšetrení. Štyri tablety, ktoré je možné umiestniť na obe strany gantry umožňujú medicínskemu personálu stráviť pri vyšetrení a v kontakte s pacientom viac času.
V Pro Diagnostic Group, a.s. v Leviciach a vo Fakultnej nemocnici v Trnave bola úspešne realizovaná dodávka a inštalácia MR prístrojov MAGNETOM Sola so silou magnetu 1,5T a s najnovšou BioMatrix technológiou, ktorá sa plne prispôsobuje individuálnym parametrom vyšetrovaného pacienta.
V Nemocnici Malacky bol inštalovaný prvý plne automatický röntgenový prístroj Ysio Max na Slovensku. Tento unikátny RTG prístroj ponúka jedinečnú automatizáciu a ovládacie funkcie, akými sú napríklad: priame automatické polohovanie systému, reagujúce iba na dotyk ľudskej ruky a automatická identifikácia detektora. Prístroj umožňuje skrátiť čas vyšetrenia, zvyšuje jeho presnosť aj bezpečnosť a prispeje k zvýšeniu úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Bratislavské Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE ako prvé v strednej Európe úspešne využíva už približne rok pri liečbe ochorení srdca a obehovej sústavy unikátny angiografický systém ARTIS icono.
Ide o špičku v zobrazovacích technológiách pre najnáročnejšie srdcové intervencie, ktorá CINRE umožní zvýšiť počet výkonov, ako aj ich kvalitu. Počet operácií za rok dosahuje viac ako štyritisíc, pričom približne polovicu tvoria kardiointervencie, teda operácie srdca a jeho tepien.
Siemens Healthineers úspešne napĺňa svoju misiu a tvorí budúcnosť zdravotníctva aj na Slovensku.
Tento článok označený #weknowhow vznikol v spolupráci s komerčným partnerom. Redakcia nie je jeho autorom, ale obsah článku považuje za prínosný pre čitateľa.