Umelá inteligencia sa stáva čoraz schopnejšou a aktuálne už dokáže napodobňovať hudobný štýl rôznych interpretov. Tento fakt vyvoláva obavy medzi hudobníkmi aj vydavateľstvami.

Technológia totiž využíva nahrávky umelcov na tréning, čo mnohí vnímajú ako krádež. Umelci a hudobné vydavateľstvá argumentujú tým, že umelá inteligencia sa neinšpiruje, ale iba kopíruje ich tvorbu a tým ich pripravuje o príjmy.

AI a poistenie
Neprehliadnite

Investície do umelej inteligencie v poisťovníctve prudko vzrástli. Deepfake podvody sú hrozbou

Sony Music, Universal Music Group a Warner Music v tejto súvislosti podali žalobu proti dvom spoločnostiam zaoberajúcim sa hudobnou umelou inteligenciou, Suno a Udio. Obvinili ich z porušenia autorských práv a zneužitia ich katalógu nahrávok na trénovanie systémov. Žalované firmy sa bránia tvrdením, že ich systémy neporušujú autorské práva a že americké zákony chránia zvukové nahrávky, ktoré napodobňujú alebo simulujú inú nahranú hudbu.

Tieto prípady predstavujú pre právo a legislatívu nový problém, keďže súdy musia rozhodnúť, či súčasné zákony o autorských právach postačujú na riešenie problematiky umelej inteligencie, alebo či je potrebné vytvoriť nové právne rámce špeciálne pre túto technológiu. Obvinenia z kopírovania hudobných nápadov tu boli vždy, v tomto prípade je však situácia trochu iná a paradoxne môže pomôcť práve AI. Na objektívnu identifikáciu podobností je totiž ideálnym nástrojom.

Ďalšie dôležité správy

Nvidia spomaľuje trh
Neprehliadnite

Nvidia mešká s novým čipom pre AI, čím spomalí celý trh. Objednávky sú v desiatkach miliárd