Výskumná správa o umelej inteligencii sumarizuje prekvapivo rýchly pokrok v tomto odbore, ale aj prudko stúpajúce náklady. Systémy umelej inteligencie dokážu už teraz konkurovať alebo prekonávať ľudí v úlohách ako súťažná matematika či čítanie s porozumením.
S týmto záverom prichádza správa The Artificial Intelligence Index Report 2024 vydaná Stanfordovou univerzitou. Dokumentuje prudký rozvoj systémov strojového učenia za posledné desaťročie. Na strane druhej upozorňuje aj na potrebu nových spôsobov hodnotenia výkonnosti AI, pretože benchmarky a testy sa rýchlo stávajú zastaranými.
Spoločnosť Meta vstupuje do neľútostného súboja s ChatGPT modelom Llama 3
Správa vyzdvihuje aj rastúce náklady na vývoj a prevádzku špičkových systémov AI. Na trénovanie modelu GPT-4, ktorý poháňa populárneho četbota ChatGPT, bolo údajne potrebných 78 miliónov dolárov. Čoraz väčšie obavy vzbudzuje energetická náročnosť týchto systémov a chladenie dátových centier, ktoré ich využívajú.
Popri technologickom pokroku narastajú aj etické obavy súvisiace s vývojom a využívaním umelej inteligencie. Výskumníci upozorňujú na čoraz väčšiu nervozitu z AI na celom svete a zároveň aj prehlbujúcu sa medzinárodnú priepasť v postoji k tejto technológii. Spojené štáty zaznamenali prudký nárast regulačných opatrení zameraných na podporu zodpovedného využívania umelej inteligencie.