Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) vo svojej správe upozorňuje na potenciálny vplyv umelej inteligencie na infláciu a vyzýva centrálne banky, aby sa pripravili na túto technologickú revolúciu. AI môže zásadne ovplyvniť produktivitu, investície a spotrebu, čo si vyžaduje nové prístupy k analýze a prognózovaniu zo strany centrálnych bánk.

Cecilia Skingsley, vedúca BIS Innovation Hub, zdôrazňuje, že schopnosť nových algoritmov spracovať obrovské množstvo dát môže viesť k lepšiemu rozhodovaniu. AI by mohla byť nápomocná najmä pri úlohách ako nowcasting a prognózovanie, zatiaľ čo nastavovanie úrokových sadzieb pravdepodobne zostane v rukách ľudí, pretože si vyžaduje úsudok a schopnosť niesť zodpovednosť za rozhodnutia.

Nukleárna energia
Neprehliadnite

Švajčiarska technológia na recykláciu jadrového odpadu môže byť kľúčová pre umelú inteligenciu

Vplyv AI na infláciu je komplexný a bude závisieť od očakávaní a časového horizontu. Ak spotrebitelia podcenia budúce výhody AI, môže to v krátkodobom horizonte viesť k zníženiu inflácie, no tento efekt sa môže zvrátiť, keď si ľudia uvedomia výhody a zvýšia svoju spotrebu. Tento efekt môže byť spôsobený využívaním AI na ovplyvnenie rozhodovacieho procesu pri kúpe tovarov a služieb.

Okrem pozitívnych efektov prináša vzostup umelej inteligencie aj riziká, ako sú hekerské útoky, dezinformácie a neznáme predsudky v algoritmoch. Ak sa väčšina účastníkov trhu spoľahne na rovnaké algoritmy od dominantných firiem poskytujúcich cloud computing, môže to ohroziť finančnú stabilitu.

Ďalšie dôležité správy

Apple Intelligence
Neprehliadnite

Apple a Meta rokujú o partnerstve v oblasti umelej inteligencie