Náročnosť umelej inteligencie na zdroje prudko rastie a podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Arm Holdings Reneho Haasa by už v roku 2030 mohli dátové centrá spotrebovať viac elektriny ako celá India, najľudnatejšia krajina sveta.

Rene Haas varuje, že ak nenájdeme spôsoby, ako túto spotrebu energie optimalizovať, môže enormná energetická náročnosť brzdiť ďalší rozvoj umelej inteligencie.

„Stále sme na začiatku pokiaľ ide o možnosti AI,“ povedal Haas v rozhovore. Na zlepšenie systémov umelej inteligencie je potrebný tréning, ktorý zahŕňa spracovanie veľkého množstva dát. Práve táto fáza strojového učenia a následného spracovania potrebuje najviac energie.

Sociálna sieť a aplikácia Telegram
Neprehliadnite

Telegram bude mať miliardu používateľov. Zakladateľ verí, že ide o slobodu prejavu

Riaditeľ Arm však nie je jediný, kto upozorňuje na možné problémy s vysokou energetickou náročnosťou umelej inteligencie. Na poplach bijú už viacerí odborníci a R. Haas vidí riešenie v prechode na čipy s architektúrou ARM, ktoré sú energeticky úspornejšie ako tradičné procesory pre servery. Spoločnosť Arm zaznamenáva rastúci záujem o svoje technológie práve v segmente dátových centier, kde ich využívajú poprední hráči ako Amazon, Microsoft či Alphabet.

Prechod na čipy navrhnuté na mieru by podľa R. Haasa mohol priniesť úsporu energie v dátových centrách o viac ako 15 percent.

„Potrebujeme výrazný technologický posun v oblasti energetickej efektivity, každá úspora sa počíta.“

Rene Haas, riaditeľ Arm

Ďalšie dôležité správy

JB 24 Culver City - Nápis TikTok na budove sídla spoločnosti v kalifornskom meste Culver City 11. marca 2024. Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila v stredu 13. marca  veľkou väčšinou hlasov návrh zákona, ktorý môže viesť k zákazu čínskej sociálnej siete TikTok v Spojených štátoch. Uviedli to agentúry Reuters a AP. FOTO TASR/AP

 FILE - A TikTok sign is displayed on their building in Culver City, Calif., March 11, 2024. (AP Photo/Damian Dovarganes, File)
Neprehliadnite

EÚ si posvieti na apku TikTok Lite. Môže byť nebezpečná pre duševné zdravie detí