4K, alebo tiež UHD (Ultra HD) rozlíšenie v televízoroch sa začalo v reálne kúpiteľných modeloch objavovať od začiatku tohto roku. Prvé modely ukázali výrobcovia na veľtrhu CES v Las Vegas a postupne sa dostávali na pulty predajní.

Kvôli vysokej cene a stále problémovej dostupnosť 4K obsahu tam ešte nejaký ten piatok pobudnú. Výrobcovia medzičasom okrem 84-palcových obrov prišli aj s menšími a podstatne lacnejšími modeli so 65- a 55-palcovou uhlopriečkou.

Panasonic sa do 4K bitky pustil až v septembri, kedy na veľtrhu IFA v Berlíne predstavil prvý televízor s extra vysokým rozlíšením WT600.

Zástupcovia firmy upozorňujú, že v 4K sú doma už dlhšie. Prvý 4K televízor predstavil Panasonic už pred dvoma rokmi. No šlo o gigantický 152-palcový prototyp určený pre nadnárodné firmy. Zatiaľ jediný, v týchto dňoch už predávaný, 4K televízor od Panasonicu sa vyrába v AVC Networks Czech v Plzni.

Ultra vysoké rozlíšenie a najslávnejšie české pivo

Automatická výroba základných dosiek do televízorov Panasonic Zdroj: Panasonic

Každý, kto si na Slovensku za posledných 15 rokov kúpil televízor od tejto japonskej značky, má takmer istotu, že mu ho vyrobili práve v tejto továrni. Momentálne už na rozlohe 166-tisíc štvorcových metrov zamestnáva firma viac ako dvetisíc ľudí.

Tí majú, okrem iného, na starosti výrobu plazmových a LCD televízorov. Najnovší LCD model s jednou vyhradenou linkou je práve WT600.

Postup výroby je v podstate rovnaký ako pri klasických LCD, tvrdí Toshiya Mizuno, šéf obrazovej kvality. Len je citlivejší a preto pomalší ako pri bežných televízoroch.

Samotný 4K panel sa vyrába v Ázii, konkrétne je od LG. Pri montáži sú panely položené na stoloch so špeciálnou penovou pokrývkou posúvané postupne na stanovištia so základnými doskami, elektronikou, napájaním, reproduktormi a nakoniec sa kompletizujú uzatvorením šasi.

Zostavenie celého 4K televízora trvá asi pol hodinu. Potom sa necháva 20 minút „zahorieť“. Nasleduje séria testov každej jednej obrazovky pomocou kamier a senzorov. V priemere každý desiaty kompletne zabalený kus sa otvára a testuje a kontroluje znova.

Ultra vysoké rozlíšenie a najslávnejšie české pivo

Plošné spoje sú kontrolované laserom s presnosťou stotiny milimetra Zdroj: Panasonic

Je bežné, že samotné LCD panely pri televízoroch či smartfónoch používajú aj firmy konkurenčných značiek. Často aj veľa ďalších komponentov. Pri televízoroch je podľa softvérového inžiniera Yasunobu Kanzakiho omnoho dôležitejšia elektronika a riadenie toho, kedy kde a ako bude tých osem miliónov obrazových bodov svietiť, alebo ako budú podsvietené.

Vyšperkovanie funkcií a technológií má byť dôvod, prečo Panasonic so 4K televízorom prichádza až po všetkých ostatných veľkých značkách. A tiež čakanie na skratky.

Jednou z nich je HDMI 2.0, čo je nový štandard prenosu 4K signálu rýchlosťou až do 60 obrázkov za sekundu. WT600 je prvý televízorom s touto technológiou.

Ďalšou skratkou je THX. Panasonic je prvým výrobcom, ktorý získal certifikát tejto hollywoodskej spoločnosti venujúcej sa čo najvernejšiemu obrazu a zvuku aj pre 4K televízor.

Priamo v Plzni sa tiež vyrábajú základné dosky, ktoré riadia všetko, čo sa na obrazovke vykreslí. Proces je automatizovaný a napríklad na nasadzovanie pamäťových sa čipov používajú roboty. Výroba týchto komponentov je flexibilná a preprogramovanie na nový typ základnej dosky, napríklad s iným čipom a štyrmi HDMI konektormi namiesto troch zaberie 25 minút.

Ultra vysoké rozlíšenie a najslávnejšie české pivo
Zdroj: Lukas Sedlacek / shew.cz

Kompletizácia 4K televízorov Panasonic Zdroj: Panasonic

Flexibilita výrobnej linky sa Panasonicu už onedlho môže hodiť. V Plzni totiž vyrába aj plazmové televízory. Od strednej triedy až po vlajkovú loď ZT60. Možno poslednú plazmu Panasonicu vôbec.

Práve v deň návštevy TRENDU.sk v plzenskej prevádzke informovala agentúra Reuters o plánovanom ukončení výroby plaziem už v tomto fiškálnom roku. To by znamenalo, že od budúceho roka by závody firmy prešli na inú televízorovú technológiu, konkrétne na Oled obrazovky. Reuters sa odvoláva na zdroje japonského denníka Nikkey.

Plazmové správy plzenskí zástupcovia Panasonicu bližšie nekomentovali. Zopakovali oficiálne stanovisko spoločnosti, že nová stratégia je síce na obzore, no ešte sa pre žiadnu nerozhodli. Tak či onak, je možné, že od budúceho roka sa prevádzka v Plzni stane prvým výrobcom Oled televízorov v Európe. 

Pre upresnenie, výroba 4K televízorov prebieha aj na Slovensku. Spoločnosť Sony si necháva svoje 55 a 65 palcové modely 4K televízorov zostavovať v nitrianskom Foxconne. Akou veľkou mierou je kompletizácia v rukách slovenských pracovníkov zástupcovia Sony nešpecifikovali. Potvrdili ale, že na baleniach týchto modelov je ako krajina pôvodu určené Slovensko. 

Ultra vysoké rozlíšenie a najslávnejšie české pivo

Každý kus prechádza kontrolou Zdroj: Panasonic

Ultra vysoké rozlíšenie a najslávnejšie české pivo

Zdroj: eTREND.sk/Biel