Ak bude lavička CapaSitty od českej firmy Full CapaCity umiestnená na mieste s pokrytím signálu, funguje ako wifi hotspot. Zároveň meria kvalitu ovzdušia. Vďaka solárnym panelom je energeticky sebestačná, prebytočnú energiu uloží do batérii a napája z nich dva USB porty slúžiace na nabíjanie telefónov, tabletov a ďalších mobilných zariadení.

Čo má ale človek robiť, keď si chce na nej nabiť telefón uprostred národného parku a nemá so sebou kábel? Riešením je nabíjanie pomocou takzvanej indukcie, pri ktorej káble nie sú potrebné. Zatiaľ túto technológiu nevyužíva veľké množstvo zariadení, ale nositeľné zariadenia ako smart hodinky rozvoj indukčného nabíjania podporujú.

Podpora bezdrôtovéha nabíjania prichádza aj zo strany rôznych firiem, od ktorých by sa to možno nečakalo. Príkladom môžu byť kaviarne Starbucks, fastfood McDonald’s, ale aj nábytkárska Ikea.

„Nabíjanie je akási konštantná dilema moderného života. Chceli sme docieliť, aby bolo nabíjanie zariadení jednoduchšie a pohodlnejšie pre našich zákazníkov a pochopili sme, že ide o globálny problém,“ uviedol pri predstavovaní nábytku Björn Block z Ikea.

Tu kabel, tam kabel, všade samé káble. Ako je to s bezdrôtovým nabíjaním

Zdroj: Betanews.com

Technológia stará 124 rokov

Nabíjacie káble, ktoré nikdy nie sú poruke, keď treba, predstavujú aj ekologický problém. Hoci sa Európska komisia snažila obmedziť odpad tým, že výrobcovia mali k telefónom dodávať iba USB káble bez sieťových adaptérov, k tomuto kroku nikdy nedošlo. Napriek tomu, že biznis zharmonizoval nabíjačky a káble, ktoré majú (s výnimkou Applu) USB koncovky.

Bezdrôtové nabíjanie pritom nie je technologická novinka. Funguje na princípe indukcie, ktorá na prenos energie medzi dvomi objektmi používa elektromagnetické pole. Prvý takýto prenos predviedol ešte v roku 1891 (áno, pred 124 rokmi) Nikola Tesla, keď sa mu podarilo bez použitia káblov zasvietiť lampu.

Trvalo však takmer ďalšie storočie, kým začali firmy podobné technológie využívať. Až v posledných rokoch sa „novinka“ pomaly dostáva aj do spotrebnej elektroniky. A nielen do nej, väčšiu pozornosť jej venujú napríklad aj výrobcovia elektromobilov.

Vojna štandardov

Väčšiemu rozvoju môže prekážať niekoľko faktorov – bezdrôtové nabíjanie spočiatku je o čosi pomalšie a teda aj drahšie ako to klasické. Dôvodom menšej efektivity sú straty, ktoré počas prenosu vznikajú. Nové technologické postupy ale tieto problémy pomaly odstraňujú.

Ten hlavný problém pri zavádzaní tejto technológie do mainstreamu je najmä existencia viacerých štandardov. Qi štandard od Wireless Power Consortium (WPC) konkuruje už len jednému – v júni tohto roka sa Power Matters Alliance (PMA) spojilo s Alliance for Wireless Power (A4WP).

Ktorý z nich vyhrá pomyselný boj o nadvládu, vôbec nie je jasné. Spomínaný McDonald's vo Veľkej Británii aj spoločnosť Ikea používajú Qi, Starbucks zas technológiu spoločnosti Powermat so štandardom PMA. Tá má tiež veľkú podporu od amerického telekomunikačného gigantu AT&T.

Bude mať Apple vlastný?

Čo sa týka výrobcov mobilných telefónov, trh je rovnako polarizovaný. Spoločnosti LG, Google či Blackberry do vybraných modelov integrovali štandard Qi, A4WP/PMA zas využívajú niektoré Microsoft Lumie a vyššie rady Samsungov.

Rozhodujúca v tejto bitke môže byť spoločnosť Apple, ktorá sa zatiaľ ku žiadnemu štandardu nepridala. Keď iPhony budú podporovať bezdrôtové nabíjanie, určite to v médiách vzbudí obrovský záujem (ako to už pri novinkách od Applu býva zvykom).

Ako sa ale zamyslel portál Computerworld – Apple si možno vytvorí vlastný štandard. Spoločnosť v posledných rokoch podala ohľadom bezdrôtového nabíjania niekoľko vlastných patentov.