„Internetoví trollovia sú zbabelci, ktorí otravujú náš život,“ povedal britský minister spravodlivosti Chris Grayling, ktorý sa dušuje, že novelu trestného zákona presadí.

Pre bulvárny plátok Daily Mail, ktorý potom citovali všetky renomované médiá, povedal, že nikto by slovné útoky „nešplechol priamo do tváre, a tak by pre takých ľudí nemalo byť miesto ani na sociálnych sieťach“.

Jeho tvrdenia je možné spochybniť skutočnosťou, že mnohé diskusie prebiehajú cez registráciu na sociálnej sieti Facebook, kde má väčšina používateľov skutočné meno, ale ani to im nebráni vyjadrovať nevhodné a nenávistné komentáre.

Keď sa celebrity cítia poškodené

Prečo však návrh zákona prichádza práve teraz? Ako to už býva zvykom, silácke reči a opatrenia sú len dôsledkom „tragédie“, ktorú verejnosť čítala v bulvárnych médiách. Týkala sa známej moderátorky Chloe Madeley, ktorá sa stala cieľom vulgárnych nadávok na internete.

Čo sa stalo? Na Twitteri obhajovala komentáre svojej matky, inak tiež známej moderátorky, Judy Finnigan, ktorá sa podporne vyjadrovala na adresu futbalistu Cheda Evansa v talkshow televízie ITV network.

Ten bol v apríli 2012 usvedčený zo znásilnenia a odsúdený na päť rokov vo väzení. Vinu vždy odmietal a snažil sa očistiť svoje meno, avšak z väzenia sa dostal až minulý týždeň po odpykaní polovice trestu.

Matka Ch. Madeley označila znásilnenie za „nenásilné“ s tým, že nespôsobilo obeti žiadne fyzické zranenia. V skutočnosti mal znásilniť 19-ročnú ženu v hotelovej izbe. Verdikt súdu vinu odôvodnil tým, že dievča bolo príliš opité na to, aby mohlo so sexom súhlasiť.

Prepustenie futbalistu na ostrovoch spustilo vlnu nevôle. Naposledy totiž hral za futbalový klub Sheffield United, ktorý ho po odsúdení prepustil, ale teraz zvažuje jeho opätovné angažovanie. Proti tomu sa však zdvihla vlna odporu - petíciu proti návratu 25-ročného Ch. Evansa podpísalo podľa BBC takmer 150-tisíc ľudí.

Za trollovanie na internete väzenie. Boj proti nenávistným diskusiám silnie

Chloe Madeley Zdroj: mirror.co.uk

Keďže anonymita na internete je silná vec, obhajovanie názoru matky Ch. Madeley vyšlo draho a na jej adresu cez Twitter smerovali vulgárnosti najhrubšieho zrna – padli aj hrozby znásilnenia. K celej záležitosti sa pridal aj jej otec Richard Madeley, rovnako moderátor. Na sociálnej sieti poďakoval divákom za podporu rodiny a trollom odkázal, že ich čaká „už čoskoro odsúdenie“.

Thanks to everyone who tweeted support for Judy's intelligent, clear analysis 2day.Trolls who sent sick rape threats?Prosecution awaits you.

— Richard Madeley (@richardm56) 14. Říjen 2014

„Keď sa objavil hrozný prípad Ch. Madeley minulý týždeň, ľudia na internete začali byť hrubí v tom najhoršom slova zmysle. Toto je zákon, ktorý by mal bojovať proti krutosti - a podčiarknuť naše odhodlanie postaviť sa proti kybernetickým haterom. Musíme vyslať jasnú správu: Ak trollujete, riskujete väzenie na dva roky,“ povedal minister spravodlivosti. Treba však dodať, že ak by sa prípad netýkal britských moderátorských celebrít a známeho futbalistu, je viac ako isté, že vláda by sa sprísňovaním zákona nezaoberala. Na podnet pre sprísnenie zákona Ch. Madeley reagovala pozitívne.

My full statement. No, I don't think I'm the first person to be trolled,nor do I think threats are freedom of speech. pic.twitter.com/z4k7B6cNRG

— chloe madeley (@MadeleyChloe) 20. Říjen 2014

Keď odhalenie trolla nemusí skončiť šťastne

Ministerstvo (okrem vlastného zviditeľnenie) zatiaľ nezodpovedalo, ako preukázať previnenie vulgárnemu trollovi, ktorý na internete vystupuje v anonymite – často pod nickom. Polícia sa však dokáže dopátrať až k páchateľovi.

Príkladom je 63-ročná Brenda Leyland. Táto žena pod prezývkou Sweepyface bombardovala rodičov malého dievčaťa Madeleine McCann, ktorá ako trojročná zmizla bez stopy na dovolenke v Portugalsku v roku 2007. Dievčatko zmizlo z apartmánu, dodnes ju nik nenašiel.

Žena rodičov vulgárne osočovala, až tí podali podnet na políciu. Zverejnila 4 625 tweetov a len pár z nich sa nevenovalo prípadu zmiznutia dievčaťa. Prípadom sa začali zaoberať aj médiá, ktoré totožnosť trolla odhalili a ženu konfrontovali otázkami. Pred dvoma týždňami ju našli mŕtvu v jednom z hotelov v anglickom meste Leicester, kde sa pred novinármi skrývala.

Dlho to vyzeralo, že online trollovanie bude vedľajší účinok informačnej revolúcie, podobne ako znečistenie vzduchu bola typická externalita priemyselnej revolúcie. Slovo troll najčastejšie označuje rozhnevaných haterov, ktorí zo seba chrlia zbytočné nadávky na diskusných častiach webových stránok a zahlcujú priestor urážkami.

Podoby trollovania

Trollovanie zahŕňa mnoho podôb vulgárneho správania. Niektorí sa púšťajú do politických diskusií a robia z nich propagandu, špekulanti šíria negatívne názory a existujú aj násilníci typu Petra Nunna, ktorý sa minulý rok vyhrážal znásilnením poslankyni Stelle Creasy a aktivistke Caroline Criado-Perez, ktoré sa snažili presvedčiť Bank of England, aby na novú 10-librovú bankovku dali podobizeň spisovateľky Jane Austenovej (autorka knihy Pýcha a predsudok). Odsedel si vo väzení 18 týždňov

Existujú aj tyrani, ktorí cez Twitter terorizovali účastníčku relácie BBC o varení The Great British Bake Off Claire Goodwin pre jej nadváhu.

Práve z dôvodu vulgárnosti trollov mnohé americké noviny nepovoľujú online komentáre, pri sporných témach ich blokuje aj slovenský denník SME. Noviny The Huffington Post zrušili anonymné komentáre, niektoré zamestnávajú editorov na čistenie diskusií.

Problém trollingu veľkú diskusiu na Slovensku nevyvolal - ak samozrejme nespomíname argumentačnú žumpu pod článkami slovenských médií. Zákon priamo trolling nedefinuje, ale nepriamo ho rieši cez Trestný zákon

„Na trolling naše zákony priamo nereflektujú, ale pravdou je, že takéto prejavy sa dajú pokryť podľa súčasne platného právneho stavu v trestnom konaní cez paragraf ohováranie, teda šírenie nepravdivých informácií, ktoré môžu ublížiť v zamestnaní, podnikaní alebo v rodine,“ vraví pre TREND.sk odborníčka na trestné právo, ktorá prednáša aj na Univerzite Komenského a rektorka Akadémie Policajného zboru, Lucia Kurilovská.

Aká je povaha trolla?

Vo februári bola zverejnené zaujímavá štúdia psychologičky Erin E. Buckels a jej kolegov z University of Manitoba, ktorí sa zamerali na prieskum, či sa trollovia charakterizujú povahovými vlastnosťami – konkrétne machiavellizmus, ktorý označuje používanie zákerných, bezohľadných spôsobov na dosiahnutie svojho cieľa, ďalej skúmali vlastnosti akými sú násilie, narcizmus a psychopatiu.

Za trollovanie na internete väzenie. Boj proti nenávistným diskusiám silnie

Trolling

Štúdia našla vzájomné vzťahy medzi týmito vlastnosťami a správaním trollov. Navyše našla spojitosť medzi všetkými vlastnosťami (okrem narcizmu) a celkovým časom, aký troll strávi denne komentovaním na internete.

Celkovo možno povedať, že vzťah sadizmu a trollovania bol najsilnejší. Dokonca niektorí napísali, že sa cítia veselšie a príjemnejšie, ak sú iní nešťastní. „Sadisti sa chcú bavia a internet je ich ihriskom,“ uviedol jeden z respondentov. Správanie moderátorov diskusií, ktorí rušia diskusie alebo blokujú používateľov, je pre sadistov podľa psychologičky motivujúci.

Ešte v roku 2013 vyšla štúdia vedcov z George Mason University Center for Climate Change Communication. Dokázali, že trolling má polarizujúci efekt na čitateľov. Vyše tisícku dobrovoľníkov požiadali, aby si prečítali blog, ktorý obsahoval vyváženú diskusiu rizík a výhod nanotechnológií.

Text zápisu bol rovnaký vo všetkých prípadoch, kým tón komentárov sa veľmi líšil. V jednom variante boli korektní – bez nadávok. V druhom to vyzeralo približne takto: „Ak nevidíš výhody využitia nanotechnológií v tejto oblasti, potom si idiot“.

Vedcov zaujímalo, ako sa takáto hrubosť odrazí na vnímaní rizík nanotechnológií. Efekt bol zaujímavý. Polarizujúci efekt urážok silnel v tých prípadoch, kedy emócie komentárov boli silnejšie a otázka sa ich viac dotýka. Tí, ktorí si mysleli, že riziká týkajúce sa nanotechnológií sú nízke, sa utvrdili v názore, ale čitatelia, ktorí si mysleli opak, sa utvrdzovali vo vlastnom postoji. Urážajúce komentáre prinútili čitateľov sa tvrdohlavo utvrdiť v svojich predošlých názoroch.