Rok 2012 bol pre smartfóny a tablety o niečo živší, pretože do boja o mobilný trh sa pridal s celým hardvérovým a softvérovým ekosystémom tretí hráč. K iZariadeniam od Applu a Androidu od Googlu pribudol Microsoft so systémom Windows 8, ktorý sa posunul z počítačov aj na dotykové obrazovky tabletov a smartfónov. Nováčik to, samozrejme, nemá ľahké, lebo vstupuje na trh rozvinutý po hardvérovej aj softvérovej stránke.

Jablkový ošiaľ

Apple síce každý rok predstaví len jeden model svojho mobilu a do novembra to bolo rovnaké aj s tabletmi (teraz pribudol súbežne aj iPad mini), no za uplynulých pár rokov si vybudoval obrovskú základňu fanúšikov. A aj odborná verejnosť berie iPhone a iPad ako kvalitný hardvér. Otázna už je len cena, ktorá je pre mnohých nadsadená. Napriek tomu Apple za uplynulý fiškálny rok (október 2011 – september 2012) predal celosvetovo 125 miliónov iPhonov a 58 miliónov iPadov. Aj najčerstvejší prírastok, iPad mini, ktorý útočí na segment malých tabletov, vyštartoval úspešne: aspoň podľa toho, že prvá várka sa rýchlo vypredala.

Minimálne v USA budú produkty s logom nahryznutého jablka žiadané aj v blízkej budúcnosti. Podľa prieskumu analytickej spoločnosti Nielsen z novembra tohto roku chce v najbližších šiestich mesiacoch najviac Američanov vo veku od šesť do 99 rokov kúpiť (alebo dostať pod stromček) práve iPad. Na prvých priečkach nákupných plánov sa objavili aj iPody či iPhony.

Okrem hardvéru si Apple vybudoval silnú pozíciu aj vďaka početnej a kvalitnej zásobe aplikácií. Na App Store je ich momentálne viac ako 700-tisíc. V marci tohto roka bola prekročená hranica 25 miliárd stiahnutí. Väčšina vývojárov a firiem vydáva svoje appky najprv pre applovský systém iOS.

Tri mobilné cesty

Veľa Androidov

No aj početnosť a kvalita aplikácií pre Android, predávaných cez e-obchod Google Play, sa za posledný rok podstatne zlepšila. Hoci googlovská platforma zaostáva v ponuke softvérov pre veľké obrazovky tabletov. Na druhej strane, Android má výhodu v tom, že tablety a smartfóny majú často rovnaké rozlíšenie a pomer strán displeja, takže tá istá aplikácia by mala bezproblémovo bežať na oboch zariadeniach.

Horšie je to s roztrieštenosťou Androidu, ktorú treba pri nákupe zohľadniť. Problém je v tom, že výrobcovia hardvéru Android často upravujú: pridajú grafické rozhranie a nejaké aplikácie, aby sa odlíšili od konkurencie. Potom meškajú s uvedením updatu na najnovšiu verziu Androidu aj niekoľko mesiacov po tom, ako ju predstaví Google. Prípadne starším modelom update uprú a nepriamo používateľa nútia na nákup nového zariadenia. A vývojár zasa nemá istotu, či jeho aplikácia bude fungovať rovnako na smartfónoch od Samsungu, LG alebo Sony.

Svetlou stránkou tejto rozdrobenosti môže byť bezkonkurenčná ponuka zariadení. Či záujemca hľadá smartfón s troj– alebo päťpalcovým displejom, z každého má na výber niekoľko modelov. To isté platí o tabletoch. Aj preto sa Android ako taký stal najpoužívanejším mobilným operačným systémom a zaberá viac ako dve tretiny trhu.

Fanúšikovia iPhonu sa donedávna museli zmieriť s 3,5–palcovou obrazovkou (až nový iPhone5 má štvorpalcový displej). Estetické chúťky suplovali ochranné puzdrá a obaly. Roztrieštenosť sa v trochu inom ponímaní začína týkať aj Applu. Vývojár aplikácií pre iOS mal do príchodu štvorkového iPhonu 4 istotu, že jeho program pobeží bez problémov. Potom bolo nutné zdvojnásobiť rozlíšenie kvôli Retina displeju. A tento rok zmenil iPhone 5 tak rozlíšenie, ako aj pomer strán. Aplikácie sa tak musia upravovať ešte výraznejšie. V prípade iPadu to bolo podobné: iPad 3 s Retina displejom zmenil rozlíšenie, naopak, iPad mini je v princípe zmenšený iPad 2.

Dlaždicové šarády

Microsoft sa ešte len rozbieha, ale tiež už stihol rozdrobiť svoju ponuku. Na smartfónoch začal úplne odznova so systémom Windows Phone 7. Práve tam si vyskúšal grafické rozhranie Metro, ktoré sa neskôr prenieslo na tablety a stolové počítače s Windowsom 8. Neskôr prišiel update na Windows Phone 7.5 s novými funkciami a rovnocenne pre všetky smartfóny s malým logom Microsoftu.

V júni tohto roka prišlo prekvapujúce oznámenie, že nový Windows Phone 8 je už stavaný na inom jadre a nebude dostupný pre doterajšie inteligentné telefóny. Rovnako aj nové osmičkové aplikácie sa na len o niečo staršom systéme nerozbehnú.

Pri tabletoch s osmičkovým Windowsom si tiež treba dať pozor na rozdielne verzie, aj keď boli uvedené súčasne. Momentálne sú na trhu tablety s Windows 8 RT. Táto verzia je stavaná pre architektúru ARM, teda bežné tabletové čipy. Od klasického Windows 8 sa vizuálne takmer nedá odlíšiť, no nepodporuje desktopové programy.

Nejde o problém či nedostatok. Len si treba ujasniť, či sa kupuje tablet na surfovanie po internete, hranie hier a použitie základného balíka Office. Alebo má ísť o náhradu plnohodnotného notebooku, len bez pripojenej klávesnice, na ktorom fungujú všetky, aj profesionálne programy ako CAD či Photoshop.

Microsoftu sa však podarilo intenzívnejšie prepojiť notebook a tablet. Windows 8 RT je energeticky nenáročný, no zároveň tieto tablety obsahujú bežný USB konektor a môžu sa k nim pripájať rôzne periférie cez kamery až po tlačiarne. Alebo klávesnice, ktoré v spojení s Wordom alebo Excelom vedia nahradiť jednoduchý kancelársky notebook.

Rozdiel je aj v oficiálnych obchodoch s aplikáciami pre mobily a pre Windows 8. Na tej prvej je v súčasnosti dostupných 120-tisíc aplikácií, pre tablety s Windows 8 je ich na výber zhruba šesťtisíc. Vývojárov môže potešiť nedávny prieskum spoločnosti Eedar, podľa ktorej sú práve majitelia Windows telefónov ochotní mesačne zaplatiť najviac. Výskum sa týkal hier a mesačne na ne minie viac ako päť dolárov a dokonca aj viac ako 25 dolárov práve skupina majiteľov Windows Phone mobilov. Je otázne, či na výsledky má vplyv vyššia cena hier alebo prepojenie so známou hernou konzolou Xbox 360.

S čím súperia ekosystémy

Tri mobilné cesty

PRAMEŇ: špecifikácie výrobcov a predajcov

Ako si vybrať
Trikrát to isté inak

Možných kombinácií smartfón-tablet je pri aktuálnej ponuke neúrekom. TREND sa pokúsil zostaviť optimálny variant pre tri typy používateľov: obchodného cestujúceho, manažéra a študenta.

Obchodný cestujúci už z opisu práce inklinuje k odolnejším a čo najprenosnejším zariadeniam. Ktoré sú zároveň reprezentatívne – kvôli kontaktu s klientmi. Rozhodne sa trochu zariskovať, ale tiež vyťažiť z momentálneho wow efektu a vyberie si tablet Microsoft Surface s Windows 8 RT.

Vďaka tenkej hardvérovej odpojiteľnej klávesnici Type Cover a najmä softvérovému balíku Office môže nechať služobný notebook doma. Excelovské tabuľky si pohodlne stiahne a upraví hocikde v teréne. Batéria na jedno nabitie vydrží celý deň (desať hodín), a tak je kufrík je bez laptopu minimálne o polovicu ľahší (Surface má necelých 700 gramov). Výhodou je i možnosť pripojiť k tabletu akýkoľvek USB kľúč či staršiu laserovú tlačiareň.

Pri výbere smartfónu obchodníkovi záležalo na fotografovaní, aby mohol zaznamenávať technické dáta. Jednou z alternatív je Lumia 920, ktorá produkuje slušné fotky aj v slabých svetelných podmienkach. Príjemným bonusom je bezplatná off-line hlasová navigácia Nokia Drive: novostavba klienta sa tak dá nájsť ľahšie.

Manažér to má o niečo jednoduchšie. Na prácu používa prevažne svoj desktop v kancelárii. Pokiaľ ide o smartfón, je trochu konzervatívny a o technológie sa veľmi nezaujíma: vyberie si preto istotu, iPhone 5. Elegantný kovový vzhľad, intuitívne ovládanie a dostatok biznisových aplikácií.

Spokojnosť so smartfónom sa preniesla aj do voľby tabletu: iPad 4 s Retina displejom je vhodný na prezeranie e-mailov, ako aj elektronických verzií ekonomických magazínov. Eleganciu zariadenia zvýši kožený kryt Smart Cover.

Študent rád skúša nové veci a upravuje si ich na svoj obraz, preto uprednostní otvorený systém Android. Serióznu prácu vykonáva na výkonnom desktope na internáte, no na prednášky si berie Asus Transformer Prime. Najmä kvôli pripojiteľnej klávesnici, ktorá v sebe navyše schováva druhú batériu – spolu na jedno nabitie vydržia 14 hodín. Hmotnosť aj výkon sú tiež veľmi prijateľné.

Cenovo síce Prime vychádza podobne ako nový iPad, no v kombinácii s vhodným smartfónom rozpočet udrží na uzde. Napríklad s modelom Sony Xperia P, ktorý je s kovovým zadným krytom odolnejší, fotoaparát zvláda aj tmavšie scény z vinárne a cenovo sa pritom dostane pod tristo eur.


Článok vyšiel v prílohe TREND +Smartfóny a tablety, ktorá je súčasťou aktuálneho vydania 47/2012.

Tri mobilné cesty

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Partneri projektu

Tri mobilné cesty

         

Tri mobilné cesty

Ilustračné foto - SITA / AP