Spotify
Jeden z mnohých dôvodov, prečo Apple nikdy nevyužil potenciál Siri, je egoistické obmedzenie asistentky na vlastné služby. Amazon bol múdrejší a Alexa vám spustí akúkoľvek pesničku nielen z vlastného katalógu, ale aj z konkurenčnej hudobnej služby Spotify (konkurenčný Google Home spolupracuje aj s ďalšími). Amazon Music síce mierne zvýhodňuje tým, že vyslovením mena interpreta či skladby Echo automaticky predpokladá, že pesničku chcete spustiť cez Amazon (a ak službu nemáte predplatenú, nasleduje krátka, asi jediná teleshoppingová vsuvka).
Stačí však na konci názvu povedať „on Spotify“ a ak ste si s Alexou spárovali účet, skladba sa v priebehu sekundy začne prehrávať. Alebo ešte jednoduchšie - v nastaveniach si Spotify zvolíte ako predvolenú hudobnú službu a ani túto prekážku nemusíte ďalej riešiť.
Informácie
K top funkciám Alexy patrí pýtanie sa na základné informácie a to najmä o počasí. Alexa rozozná ešte názov Bratislava, no ak sa pýtate na Kysucké Nové Mesto, zrejme budete mať smolu.
Alexa však vie - opäť na rozdiel od Siri - oveľa inteligentnejšie odpovedať aj na ďalšie vaše otázky. Kým asistentka Applu vo väčšine prípadov len v textovej podobe vyhodí výsledky internetového vyhľadávača (alebo otázke neporozumie vôbec), Alexa má o pár IQ bodov viac.
Dokáže napríklad priamo povedať, aké hodnotenie má nejaký film na iMDB, kedy má v kinách premiéru nový Star Wars či kedy sa začína nová séria The Walking Dead. Konverzie Fahrenheitov na stupne Celzia či jednej šálky cukru na gramy sú samozrejmosť.
Kladením rôznorodých otázok sa stále učím, na čo mi Alexa dokáže poskytnúť odpoveď a star trekovský pocit komunikácie s počítačom vďaka tomu čoraz viac silnie. Ak chcem niečo zistiť, opýtam sa najprv Alexy, ktorá ma už opakovane príjemne prekvapila a ušetrila mi vyťahovanie telefónu.
Google Home Zdroj: Google