Keď v roku 2011 Apple predstavil hlasovú asistentku Siri, na chvíľu vytvoril niečo, čím sa skutočne odlíšil od konkurencie. No inovatívne veci skôr či neskôr všetci ostatní okopírujú. To bol aj prípad počítačového programu, ktorý dokázal na základe hlasového povelu nastaviť budík, pridať do kalendára udalosť či prečítať predpoveď počasia. Po Siri prišli S Voice, Cortana, Google Assistant, Bixby a nateraz líderka tohto trhu Alexa.

Amazon asistentku vyslobodil zo zajatia mobilov a koncom roka 2014 uviedol prvú generáciu samostatných hlasových pomocníkov Amazon Echo - čiernych cylindrov, ktorých sedem mikrofónov neustále počúva, či nevyslovíte menom Alexa a nezadáte nejaký povel.

Echo nebol okamžitý hit a potreboval na svoj rozbeh istý čas - išlo o úplne nový typ zariadenia, ktoré bolo potrebné objavovať. Sprvu to bol najmä obyčajný reproduktor, ktorý dokázal prehrávať hudbu zo služby Amazon Music.

Už tri mesiace sme spolu. Ako mi Alexa od Amazonu zmenila život

Echo Dot Zdroj: Amazon

V marci minulého roka Amazon uviedol výrazne lacnejšiu a menšiu verziu Echo Dot, ktorá mala všetky funkcie väčšej sestry, no len s provizórnym reproduktorom na spätnú väzbu.

Práve lacné zariadenie s 50-dolárovou cenovkou mohlo vzbudiť záujem zákazníkov, aby vyskúšali niečo nové. Hoci Amazon nikdy nezverejnil presné čísla predaja, Consumer Intelligence Research Partners v máji tohto roka zverejnil svoj odhad: od uvedenia sa malo predať 10 miliónov zariadení Echo. A z toho polovicu mali tvoriť malé Echo Dot škatuľky.

Predaj sa rozbehol po uvedení druhej generácie Echo Dotu pred rokom. Z desiatich miliónov asistentov sa polovica predala podľa odhadov v období medzi novembrom 2016 a marcom 2017.

Rozmach hlasových asistentov ešte viac potvrdzuje záujem konkurencie. Vlastné zariadenie Home uviedol v novembri 2016 internetový koncern Google, v decembri bude mať premiéru HomePod od Applu.

A na trhu začínajú pribúdať zariadenia od tretích výrobcov, ktorí podporujú aj viacerých asistentov naraz, ako napríklad reproduktory od značky Sonos.

Načo to vlastne celé je

Neexistuje vyslovene racionálny argument na kúpu hlasovej asistentky. Všetko, čo dokáže, viete spraviť, samozrejme, aj manuálne. Informácie si viete vygoogliť na akomkoľvek zariadení, časovač si nastavíte prostredníctvom asistenta na mobile, smart žiarovku zapnete cez appku, hudbu môžete streamovať z mobilu na prenosný reprák či celú audio sústavu.

K asistentke som sa dopracoval na vrchole svojej lenivosti, keď som sa vylihujúc pred telkou zamyslel, aké skvelé by bolo vedieť zhasnúť svetlo v kuchyni z pohodlia pohovky v obývačke (tá je od vypínača, samozrejme, vzdialená tak na tri sekundy).

Mám rád nové technologie a ak nejde o obrovskú investíciu, som ochotný zariskovať aj do nejakej potenciálnej hlúposti. Toto našťastie nebol ten prípad.

Prvým krokom bola kúpa smart svetla, vďaka ktorému sa dá lampa zapnúť cez aplikáciu na mobile.

Všetko prekvapivo dokonale fungovalo, už čoskoro však nasledovalo ALE: Aj pri smart svetlách treba odomknúť mobil, otvoriť aplikáciu a kliknúť na ikonu. Hrozná otrava, kiež by sa to dalo spraviť jedným hlasovým povelom...

O pár dní neskôr už Echo Dot na mňa čakal na rakúskej pošte.

Po troch mesiacoch sú toto tie najlepšie spôsoby, na aké využívam Alexu:

Ovládanie svetla

Funkciu, kvôli ktorej som sa pustil do zriaďovania smart domácnosti, naďalej používam na dennej báze. Investíciu do smart žiaroviek si však treba premyslieť, nie je všetko také ružové, ako by sa mohlo zdať.

Hlavnou nevýhodou smart žiaroviek je, že aby fungovali, vypínač bude musieť byť stále zapnutý a vy ostanete odkázaní na mobilnú aplikáciu, prípadne fyzický diaľkový ovládač či povel cez hlasového asistenta. Áno, ani s Alexou to stále nebolo ideálne.

Aj keď problém s vypínaním svetla na diaľku sa vyriešil, v praxi vám väčšinou napadne vypnúť či zapnúť svetlo, keď ste na dosah ruky od vypínača - a v tom momente je stále komfortnejšie ťuknúť prstom na tlačidlo, ako hovoriť hlasový povel.

Po smart svetle a Echu teda nasledovala tretia investícia: wifi vypínač, ktorý nahradil ten klasický spínačový Vďaka nemu máte absolútnu slobodu výberu - svetlo môžete ovládať na stene, cez appku a hlasom. Riešenie problému konečne dotiahnuté do dokonalosti.