1. Marketingové body

Čisto technicky, Telekom nie je prvý operátor, čo na Slovensku spustil 4G/LTE internet. O poldruha roka ho predbehla Telefónica (O2). No medzi ich projektmi je jeden podstatný rozdiel: rozsah zavedenia novej služby.

O2 spustilo 4G/LTE v troch lokalitách v blízkosti Bratislavy, hoci slušne zaľudnených (Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji, Zálesie). Telekom štartuje v piatich krajských mestách: v Trnave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici a v Prešove (v centrách, aj v rezidenčných zónach).

Rozsah úvodného pokrytia dáva Telekomu legitimitu (na rozdiel od O2), aby svoju investíciu marketingovo kvalitne podojil. Aby sa ukázal, že to on je technologický líder slovenskej telco branže.

Otázka je, či to ľudia ocenia. Keby aj nie, reklamný šot o príchode 4G/LTE minimálne spestrí operátorskú vianočnú kampaň, ktorej dominujú „skutočné brady“ a lyžujúce rodiny.

2. Komerčný potenciál

Operátori vo všeobecnosti vyplakávajú, že 4G ako business case nijako zvlášť dobre nevychádza. Že (multimiliónové) investície do serverov a antén, nehovoriac o licenciách za frekvencie, sa budú z výnosov z predaja služieb vracať len horko-ťažko. No iná cesta k žiarivej budúcnosti zrejme nevedie.

Nákladovú matematiku v prípade 4G/LTE projektu Telekomu (a aj O2) zlepšuje fakt, že beží v rámci už zaplatenej licencie: vo frekvenčnom pásme 1 800 MHz. Nové 4G kmitočty, 2 600 MHz a 800 MHz, operátori použiť ani nemôžu, lebo sa o ne aktuálne licituje v aukcii Telekomunikačného úradu.

Pokiaľ ide o komerčný potenciál LTE: je dosť možné, že – ako hovoria ľudia z Telekomu – už naň na Slovensku „dozrel čas“. Dáta sú predsa štandardnou súčasťou mobilného života veľkej skupiny zákazníkov. Podľa telekomu dáta aktívne využíva viac ako milión jeho klientov. Priemerná spotreba dát v mobilnom internete sa za posledné tri roky zdvojnásobila.

Slováci o LTE minimálne raz-dvakrát počuli, v médiách sa táto skratka spomína už dlhšie. A ak majú kamarátov v Česku, na britských ostrovoch, v USA... alebo v Bernolákove..., možno už s ním majú aj sprostredkovanú skúsenosť.

Zákazníci Telekomu majú už teraz v rukách relatívne vysoký počet mobilov a tabletov, ktoré sú pripravené na použitie v 4G/LTE sieti. Operátor ho odhaduje na 50-tisíc. Vzhľadom na trhové trendy (popularitu smartfónov) možno očakávať, že ich počet len porastie.

Premena komerčného potenciálu na reálne eurá závisí od niekoľkých faktorov. Po prvé, pokrytie. K aktuálnym piatim krajským mestám má do troch mesiacov pribudnúť aspoň desiatka menších sídiel. Celkovo má 4G/LTE v tom čase pokrývať 20 percent obyvateľov Slovenska.

Tri dôvody, prečo Telekom rozbieha 4G internet

Pokrytie Slovak Telekomu 4G/LTE sieťou 1 800 MHz pri jej štarte v novembri 2013 Zdroj: Slovak Telekom

Update 3. decembra 2013: Telekom rozšíril pokrytie 4G-LTE siete na mestá Sereď a Sládkovičovo. Ďalšie mestá budú podľa jeho vyhlásenia nasledovať ešte do konca tohto roka.

Dôležitá otázka je, kedy Telekom zo zoznamu bielych miest vyškrtne Bratislavu a Košice (a, samozrejme, Trenčín). Momentálne na dvoch trhoch s najväčším komerčným potenciálom nemôže o LTE uvažovať – riskoval by sankcie za rušenie sietí operátorov v susednom Rakúsku, Maďarsku a Česku. Je pravdepodobné, že zvyšné tri metropoly Slovenska získa LTE pokrytie, až keď Telekom bude mať v kapse licenciu na 800 a 2 600 megahertzov.

Ďalším faktorom komerčného potenciálu 4G/LTE je cena a parametre produktu. Do 15. februára 2014 bude superrýchly internet zadarmo. Potom bude, v cenníkových cenách, stáť za 9,99 € mesačne pre mobil (balík 1,5 GB, respektíve 3 GB dát) a 19,99 € mesačne pre notebook (za 5, prípadne 10 GB dát).

Parametre 4G/LTE internetu od Slovak Telekomu
Mesačný program Maximálny download Maximálny upload Štandardné dáta (MB) Extra dáta (MB) Dáta spolu (MB)
Happy M 73 Mbit/s 23 Mbit/s 500 1 000 1 500
Happy XL volania 73 Mbit/s 23 Mbit/s 500 1 000 1 500
Happy L 73 Mbit/s 23 Mbit/s 2 000 + flat 1 000 3 000 + flat
Happy XL 73 Mbit/s 23 Mbit/s 2 000 + flat 1 000 3 000 + flat
Biznis Star** 73 Mbit/s 23 Mbit/s 500 1 000 1 500
Biznis Star*** 73 Mbit/s 23 Mbit/s 2 000 + flat 1 000 3 000 + flat
Biznis Star**** 73 Mbit/s 23 Mbit/s 2 000 + flat 1 000 3 000 + flat
Biznis Star***** 73 Mbit/s 23 Mbit/s 2 000 + flat 1 000 3 000 + flat
Neobmedzený MI 2 73 Mbit/s 23 Mbit/s 5 000 - 5000
Neobmedzený MI 3 73 Mbit/s 23 Mbit/s 10 000 - 10000
Pozn.: Flat - po vyčerpaní dátového balíka plnou rýchlosťou sa rýchlosť zníži na 64 kbit/s
PRAMEŇ: Slovak Telekom

Veľa? Vďaka závratnej rýchlosti si používateľ – teoreticky – presurfuje mesačný poldruhagigový balík dát za tri minúty. Hoci toto, samozrejme, nebude štandardná situácia pri drvivej väčšine zákazníkov Telekomu, naznačuje to limity výhodnosti tohto dílu (pre používateľa).

Z dvoch vysvetlení cenotvorby, ktoré prezentovali topmanžéri Telekomu – „je to zhruba v strede európskeho benchmarku“ a „je to cena pre nadšencov, takzvaných early adopters“ – sa dá viac súhlasiť s tým druhým. Inými slovami, cenníkové ceny sú na to, aby ponúkali priestor pre marketingové zatraktívňovanie.

Tri dôvody, prečo Telekom rozbieha 4G internet

Výkonný riaditeľ Slovak Telekomu pre mass market segment Dušan Švalek Zdroj: Slovak Telekom

Momentálne 4G/LTE zatraktívňuje paušály Happy (od variantu M) a Biznis Star (od variantu **), ktoré Telekom zaviedol pred dvoma rokmi ako svoju vlajkovú ponuku. Mimo hry ostávajú (a istú dobu, možno natrvalo aj ostanú) mesačné programy Podľa seba a tiež celý segment zákazníkov s predplatenou kartou Easy.

Relatívne najmenšou bariérou komerčného rozšírenia 4G/LTE internetu je hardvér. Hneď od začiatku ho bude podporovať jedenásť smartfónov (napríklad HTC One alebo Sony Xperia SP) a jeden USB modem. Čoskoro k nim pribudnú iPhony a samsungovské Galaxie. Navyše, je otázka mesiacov, kým výrobcovia mobilov nebudú LTE montovať len to high- a mid-endových modelov, ale potlačia ho aj do entry triedy.

Drobnou nevýhodou 4G/LTE internetu je, že záujemca potrebuje kompatibilnú simkartu, typu USIM. Takú pravdepodobne momentálne nemá – Telekom má v súčasnosti v sieti cca 150-tisíc USIM kariet –, a tak musí kvôli aktivácii 4G/LTE ísť fyzicky do predajne (novú simku dostane zadarmo). Dá sa očakávať, že operátor výhľadovo doladí celý proces aj pre telepredaj a online prostredie.

3. Príprava na digitálnu dividendu

Okrem imidžotvorby a komerčného potenciálu mal Telekom zrejme ešte jeden významný dôvod na spustenie 4G/LTE. Možno najvýznamnejší.

Je len malá pravdepodobnosť, že Telekom z prebiehajúcej aukcie na 800- a 2600-megové frekvencie, ktoré dostali príhodné meno digitálna dividenda, vyjde naprázdno. V Telekome určite skalopevne veria v zisk licencie – a LTE v pásme 1800 MHz môže byť súčasťou širšieho plánu.

Bolo by to logické. Keď operátor dostane nové frekvencie, stačí mu – zjednodušene povedané – šťuknúť prepínačom a bude mať razom v prevádzke pomerne veľkú 4G sieť aj pre ne.

Príde tak k onomu povestnému zabitiu viacerých múch jednou ranou. Telekom hravo splní rozvojové kritériá regulátora: pokryť do konca roka 2015 štvrtinu obyvateľstva. Bude mať vybudovanú optickú kostrovú sieť (backbone), spájajúcu jednotlivé základňové stanice mobilnej siete. A bude mať trh namasírovaný na predaj 4G/LTE služieb.