NFT ma fascinujú, lebo ich vlastníctvo môžete ľahko presúvať na blockchaine.
Čo sú NFT a prečo sa svet o ne zaujíma
Skratka NFT znamená non-fungible tokens, čo možno preložiť ako nezameniteľné tokeny. NFT využívajú technológiu kryptomien – blockchain, no líšia sa unikátnosťou. Pri kryptomenách nezáleží na tom, či si investor kúpi jednu digitálnu mincu alebo nejakú inú. V tomto zmysle nie sú unikátne a každá minca jednej meny má rovnakú hodnotu.
NFT ponúkajú jedinečné vlastníctvo časti alebo celého konkrétneho digitálneho predmetu. Zatiaľ tento spôsob predaja vlastníctva využívajú hlavne výtvarní umelci. Možnosti sú však oveľa širšie.
Speváčka Katy Perry sa nedávno tiež zapojila do tohto trendu prostredníctvom tokenu Theta. Jej fanúšikovia si tak môžu zakúpiť vlastníctvo unikátnych momentov z jej vystúpení či produkcie a zároveň si ich vychutnať aj naživo.
Pridávajú sa však aj ďalšie celebrity ako Snoop Dogg či Lindsay Lohanová. Ako NFT ponúkli rôzne záznamy momentov, hudbu či umelecké stvárnenia spomienok.
Congratulations @realCoinUnited with the winning bid of 1,000,001 TRX
— Lindsay Lohan (@lindsaylohan) April 2, 2021
🥳🙏#nft #nftcollector #nftmusic #nftart #fansforever #tronlink #trx #nftcommunity #nftauction #lullaby #fullsong pic.twitter.com/NLdpyynkYz
Ako NFT totiž možno získať akýkoľvek digitálny obsah, či už ide o video, audio, fotografie, kresby, obsah do videohier alebo softvér. Pochopiteľne, že takáto investícia môže mať nielen v oblasti umenia vysoký špekulatívny potenciál.
Dokonca aj sama VISA dala najavo záujem o NFT kúpou avatara CryptoPunk za takmer 150-tisíc dolárov v ethereu.
Vedie to až k neuveriteľným zbierkam
Povaha NFT vedie ľudí k tvorbe digitálnych zbierok, na čom nie je nič zvláštne. Niekto by sa však mohol pozastaviť nad extrémnymi prípadmi. Jedna z najstarších značiek NFT, ktorá existuje už od roku 2017, je EtherRock.
Umožňuje za kryptomenu ethereum nakupovať kamene. Veľmi sa však nelíšia, ide o digitálny klipartový obrázok rovnakého kameňa v rôznych farebných odtieňoch. Do obehu bolo vypustených 100 kusov a tie si zberatelia kupovali a predávali.
V súčasnosti už nemožno získať „panenský“ kameň, ktorý predtým ešte nikto nekúpil. Tým sa zvyšuje hodnota použitých a nedávno si ktosi jeden z nich kúpil za 400 ETH, čo je hodnota približne jedného milióna eur.
To zvýšilo aj cenu najlacnejších kameňov. Z hodnoty približne 100-tisíc dolárov sa najlacnejší etherrock vyšvihol na čosi vyše milióna dolárov (asi 850-tisíc eur).
Top technologické udalosti: J. Bezos žaluje NASA a Elon Musk býva v domčeku za 42-tisíc eur
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?