Prvou unikátnou vlastnosťou tohto projektora s rozmermi dvoch na seba položených Samsung Galaxy S4 je to, že je to samostatné a nezávislé Android zariadenie. Dušou tablet, no bez displeja. Ten zastupuje projekčná plocha. TouchPico funguje na Androide 4.2 a dajú sa priamo doň cez Wi-fi inštalovať všetky známe aplikácie alebo hry z obchodu Google Play. Je napájaný batériou, takže ho stačí vytiahnuť z vrecka, položiť na stôl alebo posteľ, spustiť YouTube aplikáciu a pozerať. TouchPico dokáže vytvoriť obraz do uhlopriečky 80 palcov.
Tým najdôležitejším, z čoho môžu padať sánky, je vytvorenie dotykovej obrazovky na akomkoľvek povrchu. Na premietané webstránky sa dá klikať priamo na stene kancelárie alebo posúvať listy prezentácie ťahaním stylusu po obyčajnom projekčnom plátne.
Finta sa schováva práve v styluse, ktorý zachytáva a spracováva infračervený senzor v projektore. Potom sa dá obraz na stene obsluhovať úplne rovnako ako keby to bol obrovský tablet. To znamená obsluhu aplikácií, hranie hier, písanie ručných poznámok alebo symbolov. V prípade vertikálneho uloženia môže TouchPico vytvoriť interaktívny stôl na štýl Microsoft PixelSense. Ale za zlomok ceny.
TouchPico, samozrejme, funguje aj ako klasický bezdrôtový projektor. Dokáže na stenu premietať obraz streamovaný z Android smartfónov a tabletov, ale aj PC a Mac počítačov. Funguje obojsmerne, takže napríklad obraz z nedotykového MacBook Pro sa dá perom na stene ovládať, ako keby šlo o prerastený iPad. Signál dokáže prenášať na stenu aj z pamäťovej karty alebo čohokoľvek s HDMI konektorom.
Zdroj: Touchpico
So svetelnosťou 80 lumenov to je jednoznačne projektor do zatemnených obývačiek či kancelárii. Tvorcovia ale plánujú ďalšie výkonnejšie modely. Tento prvý model propagujú cez crowdfundingový portál Indiegogo, kde sa snažia vyzbierať 55-tisíc dolárov. Za prvé dva dni nazbierali viac ako 48-tisíc. Prví záujemcovia a podporovatelia môžu TouchPico získať za 309 dolárov. Do obchodov by sa mal tento unikátny projektor dostať v októbri a koncová cena už bude 500 dolárov.
Na podobnom princípe fungujú zariadenia spoločnosti Light Blue Optics. Ich projektor Light Touch z roku 2010 vytváral len 10 palcovú plochu na krátku vzdialenosť, no nepotreboval na ovládanie stylus. Masového rozšírenia sa nedočkal.
Zdroj: Touchpico
Zdroj: Touchpico