Ako sa dalo očakávať, prvý kontakt s Toshibou Satellite U840W sprevádza zvedavosť. Takýto počítačový jazvečík sa často nevidí. Niekomu pracovná plocha s netradičným pomerom strán 21:9 pripomína priezor tanku, inému napadne, že môže byť praktické mať dve okná vedľa seba.
Toshiba označuje svojho exota za ultrabook. Oficiálne kritériá Intelu síce spĺňa, ale s hrúbkou dva centimetre a hmotnosťou 1,6 kilogramu by sa dal označiť skôr za malý notebook. Pojem ultrabook predsa evokuje ľahké a žiletkovo tenké zariadenie: napríklad Toshiba Z930 je o polovicu tenšia a aj o dosť ľahšia.
No U840W je stále dostatočne kompaktná mašina. Ktorej sa nedá uprieť, že patrí do prémiového segmentu. Tretina krytu displeja a časť okolo klávesnice je z pevného brúseného kovu. Zvyšok tvorí pogumovaný plast, veľmi príjemný na dotyk a pohľad.
Vďaka väčším rozmerom pojala Toshiba U840W viacero konektorov: HDMI, trojicu trojkových USB a ethernet, nechýba čítačka pamäťových kariet. Do ultraširokouhlého ultrabooku by sa možno hodila ešte štrbinová Blu-ray mechanika, dalo by sa potom hovoriť o prenosnom zariadení pre filmových fajnšmekrov.
Trochu nepochopiteľné je, prečo sa na takú širokú plochu nevošla numerická klávesnica. Priestor by na ňu určite bol. Namiesto toho sú po okrajoch veľké mriežky reproduktorov. Aspoňže značkové (Harman/Kardon), na svoju veľkosť hrajú čisto a hlasno, dokonca s pomerne slušnými basmi.
Multimediálne zameranie podčiarkujú vrchné klávesy na zmenu hlasitosti alebo na posun a pozastavenie hudby či videa. Klasické funkčné klávesy (F1 až F12) fungujú až pri súčasnom stlačení tlačidla FN.
Klávesnica je, samozrejme, podsvietená. Touchpad je citlivý, rozmerný, podporuje ovládanie gestami. Možno by nebolo na škodu, keby mal tiež pomer strán 21 : 9.
Displej vyvoláva rozporné pocity. Keďže ide o dominantnú časť ultrabooku, mohol výrobca použiť IPS panel a nie len úplne bežné ledkové LCD. Hoci kontrast je v poriadku a podsvietenie je rovnomerné. Pri vernosti farieb už trénovanejšie oko spozornie. Rozdiel vidieť najmä pri zmene zorného uhla.
Aj rozlíšenie displeja ostalo v krajine sivého priemeru. V praxi úplne bežných 1 366 x 768 bodov sa kvôli pomeru strán vertikálne natiahlo o 426 pixlov. Dohromady sa tak 14,4-palcový displej dostal na 1 792 x 768 bodov. Pri notebookoch do päťsto-šesťsto eur nič nezvyčajné, pri prémiovom zariadení by isto neurazilo minimálne 900 vertikálnych pixlov. A možno ani dotykové ovládanie by v súčasnej dobe nebolo zlý nápad.
Pokiaľ ide o praktické využitie pomeru strán 21 : 9, po pár skeptických minútach prišlo zistenie, že to vôbec nemusí byť len reklamný trik. Otvorenie dvoch textových dokumentov alebo webových stránok je oveľa prehľadnejšie, a teda praktickejšie. Nehovoriac o lepšom zážitku z celovečerných filmov, kde odpadávajú čierne pásy na vrchu a spodku videa.
Navyše, Toshiba ultrabooku pribalila softvérovú utilitku, pridávajúcu malú ikonku vedľa krížika, ktorým sa zatvárajú okná. Jeho stlačením sa veľkosť okna upraví na klasický pomer strán 16 : 9 a zvyšok displeja vyplní druhé okno. Ideálne napríklad na skajpovanie pri otvorenom wordovskom dokumente.
Vo výkone sa U840W zaraďuje medzi ostatných ultrabookových konkurentov. Až na jednu výnimku. Bežný procesor Intel Core i5 tretej generácie, vstavanú grafiku a štyri gigabajty operačnej pamäte (s možnosťou rozšírenia na dvojnásobok) dopĺňa pomerne raritný hybridný disk. Na ukladanie dát slúži klasický pevný disk, kým systém využíva 32-gigový SSD disk. (Na výber je aj konfigurácia s čistým 256 GB SSD diskom.)
Štart a prebudenie zo spánku je oproti ostatným notebookom očividne rýchlejšie. Hybridný disk trochu pomohol výdrži batérie, ktorá ultrabook udržala v kancelárskom nasadení pri živote necelých šesť hodín. Toshiba Satellite U840W s polterabajtovým hybridným diskom sa predáva za necelých tisíc eur.
Záverečné hodnotenie: Notebook pre ľudí, ktorí chcú mať na pracovnej ploche lepší prehľad, prípadne chcú aj vo vlaku filmovejší zážitok. Náročnejších používateľov však najmä kvôli bežnému typu displeja až tak nadchnúť nemusí.
Zariadenie zapožičala Toshiba.
plusy | mínusy |
---|---|
materiály a vyhotovenie | bežný typ displeja |
pomer strán vhodný na prácu s dvoma oknami | len roztiahnuté bežné rozlíšenie |
kvalitné reproduktory | na pomery ultrabookov väčšia hrúbka a hmotnosť |
hybridný disk | absencia numerickej klávesnice |
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- smartfón Google Nexus 4
- tablet Sony Xperia Tablet S
- filmový Full HD projektor Epson EH-TW9100w
- fotoaparát Nikon D800
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Toshiba