Toshiba Portége Z930 je na prvý pohľad bežný ultrabook, ktorých sú na trhu už pomaly desiatky. Taká sivá ultramyš (pre niekoho hnedosivá), z plastu a bez špecialít, ktoré by ju vyčlenili z davu. Lenže klame telom. Po bližšom zoznámení je zrejmé, že ide o biznisový ultrabook s viacerými bonusmi, ktoré sa hodia do kancelárie a na pracovné cesty, ale aj do rúk študenta alebo do obývačky.
Šasi nie je z plastu. Aj keď vizuálne ho pripomína a mozog pri poťažkaní odmieta akceptovať, že ide o kovový plne vybavený laptop. Výrobca použil zliatinu horčíka – práve pre jej pevnosť a ľahkosť. Preto sa jazýček váh pri tejto Toshibe zastavil na 1,1 kilogramu. Je ešte o pár gramov ľahšia ako parametricky podobný ultrabook Samsung Series 9. A keďže hrúbka Portége Z930 je v rozmedzí od ôsmich do 16 milimetrov, celkovo sa prenáša pohodlne.
No má to aj nevýhody. Časť s displejom je až príliš tenká a dá sa pomerne ľahko ohýbať. Aj rám okolo obrazovky možno s trochou sily odchýliť. Bolo by tiež fajn, keby inak pevné kĺby dovoľovali 180-stupňový sklon displeja. Znížilo by sa riziko jeho zlomenia.
Displej je, žiaľ, slabou stránkou tohto ultrabooku. Toshiba sa ani pri prémiovom biznis zariadení neodhodlala pre nič lepšie než úplne najbežnejší 13,3-palcový TN panel s HD rozlíšením (1 366 x 768 bodov). Pritom raster 1 600 x 800 je v tejto triede a veľkosti už dlho bežný.
Niektorí výrobcovia začínajú používať aj full HD rozlíšenie a IPS panel, pri ktorom sa pri zmene pozorovacích uhlov nemení kontrast a farebnosť. Je to škoda, lebo aj pracovný notebook si zaslúži ostrejšie vykresľovanie textu a obrázkov. No aspoň je displej v matnom vyhotovení.
Naopak, podsvietená klávesnica v Portége Z930 nechýba. Zdvih klávesov aj hlučnosť sú štandardné. Menej už ovládanie špeciálnych klávesov: pri podržaní klávesu FN sa na displeji zobrazí čiernobiely panel s ich umiestnením na klávesoch F1 až F12.
Veľmi praktické v tme, keď znaky na zapnutie WiFi či zmenu jasu obrazovky a napájania nie sú viditeľné ani na podsvietenej klávesnici. Nepraktické sa, naopak, zdá nezvyčajné umiestnenie niektorých ovládacích prvkov. Napríklad hlasitosť je na klávesoch 3 a 4. Navyše, pri stlačení sa nikde neukazuje úroveň hlasitosti.
Touchpad má bežnú veľkosť, v niektorých variantoch Portége Z930 sa pod ním nachádza čítačka odtlačkov prstov. Klávesnica a touchpad sú pripravené na nešikovnejších majiteľov: sú odolné voči poliatiu tekutinou.
Pozitívne je, že inžinierom sa do útleho laptopu podarilo zakomponovať všetky najpoužívanejšie konektory. Okrem jedného trojkového a jedného dvojkového USB má bežné HDMI, ethernet a dokonca aj hrubý VGA na pripojenie externého monitora či projektora. Nechýba ani čítačka SD kariet. Pri Portége Z930 sa netreba trápiť s nosením redukcií.
To, že ide ozaj o mobilné zariadenie, dokazuje prítomnosť 3G modemu, čo je dosť rarita aj v drahších biznisových ultrabookoch. Vnútrajšok Portége Z390 sa dá zariadiť podľa želania (a peňaženky) používateľa. Na výber sú procesory Intel Core i5 a i7, s pamäťou sa začína na štyroch gigabajtoch a možno ju zdvojnásobiť. SSD disk je na výber s kapacitou 128 alebo 256 GB.
Technológie eTrendu testovali ultrabook s minimálnou možnou konfiguráciou (Core i5, 4 GB RAM a 128 GB SSD), stačila aj na náročnejšie úlohy. Hoci úprava fotiek alebo hranie hier naráža na limity kvôli displeju. Príjemne prekvapila batéria: pri strednom jase a zapnutom WiFi zvládla poháňať ultrabook slušných sedem a pol hodiny.
Portége Z390 v testovanej konfigurácii sa predáva tesne pod tisíc eur, čo na danú výbavu nie je veľa. Konkurenti s rovnakými parametrami veľmi často pod tisícku neklesnú, hoci zasa disponujú displejom s kvalitnejším panelom a vyšším rozlíšením.
Cenovú hladinu zlepšuje aktuálna akcia Záruka bez hraníc: 12-mesačná extra garancia proti krádeži alebo rozbitiu. Stačí sa zaregistrovať a v prípade nepríjemností doniesť policajnú zápisnicu o krádeži alebo čestné vyhlásenie, že ultrabook sa zlomil na polovicu neúmyselne: Toshiba uhradí opravu alebo výmenu za nový kus.
Záverečné hodnotenie: Nebyť priemerného displeja, Toshiba Portége Z930 mohla byť bestseller.
plusy | mínusy |
---|---|
hrúbka a hmotnosť | typ a rozlíšenie displeja |
odolná podsvietená klávesnica | mätúce ovládanie hlasitosti |
výdrž batérie | |
3G modem, veľa konektorov | |
nadštandardná záruka |
Zariadenie zapožičala Toshiba.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- fotoaparát Nikon D800
- ultrabook Samsung Series 9
- smartfónovo-tabletový all-in-one Asus Padfone
- smartfón Apple iPhone 5
- digitálny SmartTVbox a IP TV od Antiku
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.
Foto na titulke a v článku - Toshiba