Virgin Galactic začína komerčné lety do vesmíru

Miliardárske vesmírne preteky sú v plnom prúde. Najskôr vyletel v ústrety kozmu zakladateľ Virgin Galactic Richard Branson s posádkou a zopár dní po ňom nasledoval Jeff Bezos za svoju firmu Blue Origin. Blue Origin Bransonovo prvenstvo spochybňuje pre nedostatočnú výšku letu, no v každom prípade boli ich lety predzvesťou veku tých komerčných.

Virgin Galactic už v minulosti predávala lístky do vesmíru. Stáli 250-tisíc dolárov a záujemcov boli stovky. Predaj prerušila tragická nehoda v roku 2014, no dnes po úspechoch firma oznámila, že sa vracia k pôvodnému plánu civilných vesmírnych letov.

Lístok pre jednu osobu má tento raz stáť 450-tisíc dolárov a v ponuke majú byť aj rodinné balíčky. Po niekoľkých ďalších tohoročných testoch má služba začať prevádzku v roku 2022.

Na archívnej snímke z 28. októbra 2019 britský miliardár Richard Branson a zakladateľ firmy Virgin Galactic sa fotí pred newyorskou burzou cenných papierov. Britský miliardár Richard Branson vo štvrtok 1. júla 2021 ohlásil, že v júli poletí do vesmíru, pričom jeho let sa má uskutočniť o deväť dní skôr, než je naplánovaný let jeho rivala z USA, zakladateľa spoločnosti Amazon a najbohatšieho muža sveta Jeffa Bezosa.  TASR/AP
Neprehliadnite

Spoločnosť Virgin Galactic začala predávať letenky na vesmírne lety

Intel sa chce do roku 2025 opäť stať svetovým lídrom vo výrobe čipov

Spoločnosť Intel bola svetovým lídrom vo výrobe čipov niekoľko desiatok rokov, no svoju pozíciu stratila. Problémom, ktorý k tejto strate viedol, má byť hlavne nedostatok inovácie. Pri výrobe čipov je dôležitá ich miniaturizácia a kým konkurencia prechádzala na veľkosť tranzistorov 5 nm, Intel sa zasekol až na 14 nm. Konkurencia v tomto prípade znamená Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a Samsung Electronics Company (SEC).

Tieto spoločnosti plánujú ešte toho roku prejsť na výrobný proces s veľkosťou tranzistorov 3 nm. Nový šéf Intelu Pat Gelsinger verejnosti predstavil plán na opätovné získanie pomyselného žezla, ktorý nevyvolal nadšenie. Akcie firmy dokonca klesli a investori sa mračia.

Plán obsahuje zmenu terminológie pri označovaní výrobných procesov. 10-nanometrový proces sa pomenuje Intel 7 a 7-nanometrový dostane názov Intel 4. Aj z laického pohľadu vidno, že to nie je ideálne riešenie situácie. Okrem toho sa firma tiež spolieha na dohody so spoločnosťami Qualcomm a Amazon.

intel
Neprehliadnite

Intel má v pláne stať sa do roku 2025 opäť svetovým lídrom vo výrobe čipov

Giganty ako Google investovali do robotaxíkov. Teraz môžu ľutovať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa