Hlavnou témou je hollywoodska kvalita obrazu, ktorá predbehla aj staré-dobré plazmy. A zároveň jemné zlepšenie cien. Záujemcovia o nové full HD obrazovky budú sklamaní, definitívne sa stali marginálnou záležitosťou, kým 4K sa stalo štandardom.

Panasonic znova zdôrazňuje úzku spoluprácu s Hollywoodom. Presnejšie povedané, stavia na certifikáte THX a najnovšie aj na partnerstve s firmou Technicolor, ktorá už desaťročia rieši technickú stránku celovečerných trhákov. Špecialisti v jej laboratóriách už nie iba radia, ako televízory konštruovať a nastavovať, ale najnovšie 4K Oled modely aj sami používajú ako referenčné obrazovky.

Tohtoročné Oled TV od Panasonicu majú presvedčiť aj fanúšikov plaziem

Panasonic 65FZ950E

Ešte donedávna na tento účel slúžili plazmy Panasonicu. Hoci ich kvalitu ospevujú fanúšikovia doteraz, už sa ich môžu konečne vzdať.

Na predstavení modelov pre tento rok sme mohli priamo porovnať nový 4K Oled model FZ950E a plazmu VT65. Viditeľný rozdiel bol v tmavých scénach, keď bola čierna ešte temnejšia než na legendárnej plazme a Oled si tam poradil lepšie s kontrastom.

Vernejší bol aj sneh pri záberoch z lyžovania. Nehovoriac o jemnosti, keďže Oled mal štvornásobne viac zobrazovacích bodov. Aj rozdiel v spotrebe je citeľný. Už ostáva len rozdiel v cene.

Spolu so Samsungom sú to prvé televízory s novým štandardom HDR 10+, ktorý presnejšie riadi kontrast v tmavých aj svetlých scénach. Panasonicu sa podarilo zvýšiť jas až na viac ako tisíc nitov, čo je pre Oled panely rarita, lebo doteraz to zvládali len LCD obrazovky.

Tohtoročné 4K Oled aj LCD od Panasonicu majú nové ovládacie rozhranie Home Screen 3.0, ktoré je kompaktnejšie a neprekrýva celú obrazovku. Vie sa tiež učiť, umiestňuje často použité aplikácie na dostupnejšie miesto či navrhuje podobné videá. Nový je aj soundbar Blade (rad FZ950) s logom Technics.

Tohtoročné Oled TV od Panasonicu majú presvedčiť aj fanúšikov plaziem

Panasonic FZ950 zadná strana Zdroj: Panasonic

Takmer všetky modely prešli aj jemnou zmenou dizajnu zameranou na umiestnenie televízora v priestore. Zadná strana je jednoliata, bez viditeľných skrutiek, kabeláž je viac schovaná.

Oficiálne odporúčané ceny za nové 4K Oled televízory sa začínajú na 2 299 eurách za 55-palcový a 3 639 eurách za 65-palcový FZ800E a končia sa na 3 059 eurách za 55-palcový a 4 199 eurách za 65-palcový FZ950E. V predaji ako vlajková loď naďalej ostáva vlaňajší 77-palcový EZ1000E za viac ako 15-tisíc eur.

Ak by sme sa pozreli na celkovú ponuku 4K Oled na trhu, v rovnakej uhlopriečke sa vlaňajšie modely od LG alebo Philipsu dajú kúpiť o pár stovák lacnejšie. Sony A1 je zasa o pár stovák drahší. Podobný cenový rozptyl je aj pri 65-palcových oledoch, začínajú sa na približne troch tisíckach. Na porovnanie, pred piatimi rokmi sa 55-palcová plazma 65VT predávala za približne 2 600 eur.

Tohtoročné Oled TV od Panasonicu majú presvedčiť aj fanúšikov plaziem

Panasonic FZ800 zo strany Zdroj: Panasonic

LCD stále žije, hlavne so 4K rozlíšením

Omnoho širšia je stále ponuka LCD obrazoviek so 4K rozlíšením. Hoci z osobného porovnania aj najvyšší rad FX780E v pôžitku pri pozeraní zaostával za nižším radom Oled obrazoviek. Samozrejme, stále je tam cenový rozdiel pri rovnakej uhlopriečke okolo 900 eur.

Tohtoročné Oled TV od Panasonicu majú presvedčiť aj fanúšikov plaziem

Panasonic FX780E kabeláž Zdroj: Panasonic

Aj nové LCD 4K televízory podporujú HDR 10+, navyše s technológiou Local Dimming na presnejšie podsvietenie. So slabšou výbavou a podporou HDR za priaznivejšie ceny je rad FX603E, ktorý napríklad v 55-palcovom rozlíšení stojí oficiálne 799 eur.

Do ponuky pribudli full HD televízory, tiež s podporou HDR. Ale už len do maximálnej uhlopriečky 49 palcov (619 eur). Tipujeme, že modelový rok 2020 už žiadne full HD obrazovky neponúkne.