V piatok predstavené batérie Powerwall slúžia ako zásobník solárnej energie, prípadne zásobujú dom počas obdobia s vyššou cenou elektriny.

„Našim cieľom je od základu zmeniť spôsob, akým svet využíva energiu,“ povedal na tlačovej konferencii Elon Musk, zakladateľ spoločnosti Tesla. „Znie to bláznivo, ale chceme kompletne zmeniť celu energetickú infraštruktúru sveta znížením znečistenia na nulovú hodnotu,“ dodal. Prvým krokom majú byť ich nové masívne batérie Powerwall pre domácnosti a Powerpack pre stredné a veľké firmy. Lítiovo-iónové batérie sú rovnaké, aké Tesla používa vo svojich automobiloch.

Powerwall má kapacitu 10 kWh a je stavaný skôr na ukladanie energie, prípadne je dostupná 7 kWh verzia pre denné využívanie s napätím do 450 V. Pomerne elegantné boxy v rôznych farebných prevedeniach majú veľkosť 130 x 86 x 18 cm, hmotnosť 100 kg a montujú sa na stenu v interiéri alebo exteriéri, pričom pracujú pri teplote od -20 do 43 stupňov Celzia. Tak ako iné lítiovo-iónové batérie, aj baterky Powerwall sa môžu spájať viaceré dohromady pre energeticky náročnejšie domácnosti.

Inštalácia je jednoduchá a má trvať menej ako hodinu. Následné náklady na udržiavanie sú nulové. Tesla k batériám dáva 10-ročnú záruku, s možnosťou dokúpiť si ďalších 10 rokov. V spolupráci s viacerými partnermi, ktorí budú inštalácie zabezpečovať, sa budú dať tieto batérie kupovať aj na lízing.

Tesla si pýta 3 500 dolárov za 10 kWh verziu a o 500 dolárov menej za 7 kWh Powerwall. Objednať sa už dajú, k zákazníkom sa prvé kusy majú dostať koncom leta. Novinka sa bude zatiaľ predávať len na americkom trhu, do konca roka by sa ale mala dostať aj do Nemecka. Parametre a cena Powerpack batérie pre firmy zatiaľ neboli špecifikované.

Domáce batérie od Tesly sú primárne stavané pre uchovávanie solárnej energie, ktorá je podľa Elona Muska budúcnosťou. Vhodné sú ale aj pre používateľov bez solárnych panelov. Nabijú sa z klasickej siete počas periód s nižšou cenou a potom domácnosť zásobujú v čase najvyšších odberov a teda aj cien. Prípadne fungujú ako bežný záložný zdroj počas výpadkov elektriny.

Pre lepšiu predstavu, ročná spotreba bežnej chladničky je približne 250 kWh. Hypoteticky by ju tak 7 kWh Powerwall udržal v chode na jedno nabitie okolo 10 dní. Alebo 7-wattová LED žiarovka svietiaca 5 hodín denne spotrebuje za rok okolo 13 kWh. Powerwall by ju tak na jedno nabitie uživil takmer celý rok. Samozrejme, celková spotreba domácnosti je rádovo vyššia, ale tento systém je zaujímavým prvým krokom k zelenej budúcnosti. Samozrejme, ak bude ekologická aj výroba a recyklácia týchto batérií.

Powerwall v ideálnych podmienkach, teda v oblastiach s dostatkom slnečného svetla môže znamenať úplne odstrihnutie sa od klasickej elektrickej siete. Elon Musk vidí analógiu s mobilnými telefónmi. V mnohých krajinách sveta s odľahlými domácnosťami alebo menej rozvinutou infraštruktúrou úplne absentuje pevná linka a všetci prešli na mobily.

Agentúrny článok bol nahradený redakčným textom