Neziskovky Slovensko.Digital a Aliancia Fair-play (AFP) sú rozladené z prístupu úradníkov ministerstva školstva, ktorí najprv vlani v novembri sľúbili diskusiu o projekte Edunet, aby ju o mesiac neskôr cez nenápadnú tlačovú správu zrušili s odôvodnením, že angažovaní ítečkári a aktivisti aj tak neprinášajú žiadne argumenty.

Mimovládky preto šéfovi rezortu Petrovi Plavčanovi (nominant SNS) napísali list, v ktorom zopakovali svoje výhrady k projektu Edunet. Upozornili, že chýba analýza funkčnej a finančnej výhodnosti rôznych na trhu dostupných spôsobov nákupu internetu pre školy.

To, že sa možné spôsoby nákupu pred vyhlásením súťaže neposudzovali, potvrdilo aj samotné ministerstvo. „Centrálny spôsob nákupu (ktorý sa požaduje v tendri na Edunet) výrazne obmedzuje konkurenciu a nezaručuje najfunkčnejšie a najefektívnejšie riešenie pre školy,“ dodávajú mimovládky. Obdobné stanovisko k Edunetu zaujalo predstavenstvo združenia Sanet, ktoré prevádzkuje internetovú sieť pre univerzity a niekoľko stoviek základných a stredných škôl.

AFP a Slovensko.Digital reagovali tiež na vyjadrenia ministerských úradníkov, že „len nepodložene a bez uvedenia akýchkoľvek porovnateľných faktov kritizovali postup ministerstva“. Podľa neziskoviek existujú príklady zo zahraničnej praxe, ktoré dokazujú, že skúmanie alternatív pred vyhlásením súťaže môže viesť k jej lepším výsledkom.

Napríklad vo Veľkej Británii nakupujú sieťové služby pre verejnú správu formou rámcovej zmluvy. „Procesu nákupu predchádzali konzultácie so zástupcami trhu, dodávateľmi a používateľmi,“ píšu neziskovky ministrovi P. Plavčanovi. Výsledkom bola rámcová zmluva s 59 dodávateľmi, ktorá jednotlivým organizáciám umožňuje čerpať služby len od tých, ktorí im vedia ponúknuť najlepšiu cenu a kvalitu: „Služby nie sú nadiktované centrálne.“

AFP a Slovensko.Digital v liste žiadajú ministra P. Plavčana, aby dohliadol na zorganizovanie pôvodne prisľúbených pracovných skupín k postupu nákupu a technickým parametrom riešenia internetu pre školy.

Nečakajú na upgrade

Na ministerstve zatiaľ, zdá sa, počítajú s tým, že tender na Edunet, do ktorého sa prihlásili štyria uchádzači, sa dokončí v aktuálnom nastavení. Podľa vyjadrenia komunikačného oddelenia pre TREND.sk je verejné obstarávanie legitímne a je v záverečnej fáze.

Samotné vyhodnocovanie (ponúk) nechce ministerstvo komentovať. Obáva sa, že „by mohlo dôjsť k porušeniu základných princípov vo verejnom obstarávaní a ohrozeniu hospodárskej súťaže“. Ešte v decembri ministerstvo vyhlásilo, že akonáhle komisia otvorí obálky s cenami, bude o tom informovať a prijme „rozhodnutie až podľa skutočnej ceny, ktorú vygeneruje toto verejné obstarávanie“.

Tender na Edunet vyhlásilo ministerstvo školstva ešte v decembri roku 2015. Ponuky uchádzačov - Slovak Telekomu, Swanu, O2 a Slovanetu - má na stole od marca 2016.

„Každá z ponúk má niekoľko sto strán podrobnej technickej dokumentácie. Vzhľadom na náročnosť overovania technických údajov a nevyhnutnosť dodržiavania striktnej legislatívy vyplývajúcej zo zákona o verejnom obstarávaní je na ukončenie celého procesu potrebné dlhšie časové obdobie,“ uviedlo ministerstvo vlani na jeseň v odpovedi pre TREND.sk.

Zdĺhavé vyhodnocovanie tendra má dva priame následky. Prvým je dočasné predĺženie zmluvného vzťahu so Slovak Telekomom na Infovek 2, ktorý má práve Edunet nahradiť. Slovak Telekom tak za pripojenie a ďalšie služby inkasuje mesačne 430-tisíc eur.

Druhým dôsledkom je, že mnohé školy - aspoň podľa neziskoviek, Sanetu a niektorých internetových providerov - nečakali na upgrade „ministerského internetu“ a zaobstarali si pripojenie po vlastnej linke, najmä od lokálnych poskytovateľov. Podľa Sanetu v zlomkovej cene aj oproti projektu Infovek 2.